Usáma bin Ládin

Datum narození: 10.3.1957
Datum úmrtí: 2.5.2011
Místo narození: Rijád, Saudská Arábie
Profese: terorista
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Usáma bin Ládin, terorista, jeden ze zakladatelů teroristické organizace Al-Káida. Je považován za hlavního organizátora teroristických útoků na USA z 11. září 2001.

Usáma bin Ládin pocházel z prominentní arabské rodiny Ládinů. Během studia se stal členem Muslimského bratrstva. Jako svatý bojovník bojoval proti sovětské invazi do Afghanistánu. Podporoval své spolubojovníky finančně i materiálně. Po otci stavebním podnikatel zdědil značný majetek. V roce 1988 bin Ládin zakládá v Afghánistánu vlastní centrálu džihádů (svaté války) - ta nese název Al-Káida, a stává se postupně koordinačním centrem bin Ládinových teroristických aktivit rozšířených do celého světa.

V roce 1989 se Usáma bin Ládin vrací do rodné Saúdské Arábie, kde začíná opět pracovat v rodinném podniku, ve stejném roce je spáchán neznámými útočníky úspěšný atentát na Abdalláha Azzama dosavadního šéfa Al-Káidy. Bin Ládin se stane jeho nástupcem. Po přepadení Kuvajtu Irákem v roce 1990 Usáma bin Ládin navrhl Saúdské Arábii vytvoření dobrovolnické armády na její obranu. Saúdská vláda to však odmítla. Usáma a jeho přívrženci byli údajně šokování souhlasem vlády v Rijádu s rozmístěním amerických vojsk v zemi a začali zpochybňovat legitimitu saúdskoarabské královské rodiny jako strážců muslimských svatých měst Mekka a Medina. V roce 1991 byl ze Saúdské Arábie vypovězen za protivládní činnost. Přesunul se do Súdánu, kde podporoval místní islámskou vládu. V té době za své hlavní nepřátele začal považovat USA a saúdský režim. Jeho organizace Al-Káida začala navazovat těsnou spolupráci s řadou uskupení islámských fundamentalistů.

V té době začal považovat USA za svého největšího nepřítele. Jeho teroristická skupina se angažovala i v jugoslávské válce, nejdříve na straně Bosny. Později, ale vyzbrojovala i kosovskou armádu. V roce 1996 vyhlásil válku Spojeným státům americkým. Ve svém prohlášení apeloval na muslimy, aby se spojili ve válce proti USA a Izraeli. Je zodpovědný za útok na americkou ambasádu v Nairobi. Tyto útoky si vyžádaly 200 mrtvých a 1000 zraněných. Dne 4. listopadu byl Bin Ládin před soudem v New Yorku obžalován z šesti hrdelních zločinů v souvislosti s těmito útoky. Důkazy proti Bin Ládinovi obsahovaly soudní svědectví členů Al-Káidy a záznamy hovorů ze satelitního telefonu. Usáma bin Ládin se tak jako organizátor a zaštiťovatel celé akce dostal do seznamu nejhledanějších zločinců vedeného FBI.

Po útoku na budovy Světového obchodního centra a Pentagonu byl americkou vládou takřka okamžitě označen za hlavního organizátora útoků. Tím se stal nejhledanějším mužem světa. Vinu na útocích nejdříve ve svém prvním projevu odmítal. Později se, ale k útokům přiznal. Vyjádřil se ve smyslu, že všemocný Aláh zasáhl USA na jeho nejzranitelnějším místě na největších budovách. FBI jej dlouhodobě uváděl na seznamu nejhledanějších osob; na jeho dopadení vypsaly americké úřady odměnu 25 milionů dolarů, která byla v roce 2007 zvýšena na dvojnásobek. Podle oficiálního vyjádření FBI byly důkazy spojující Bin Ládina s útoky 11. září jasné a nevyvratitelné.

Do jeho dopadení a smrti v květnu 2011 nebylo místo jeho pobytu známo. Spekuluje se o afghánských nebo pakistánských horách. Bin Ládin byl dopaden speciální americkou jednotkou v blízkosti pakistánské vojenské akademie. Ukrýval se v rozlehlé rezidenci, kde bydlel i s jinými rodinami. K této rezidenci přivedl Američany kurýr, kterého bin Ládin často využíval. Na stopu tohoto muže přivedly CIA výpovědi několika vězňů v Guantánamu. Po jeho vystopování je dotyčný zavedl k této rezidenci, která byla sledována přes půl roku než došlo k akci. Samotná akce trvala 40 minut a nebyl při ní zraněn žádný americký voják. Smrt bin Ládina oznámil Barack Obama v živém vysílání televize CNN. Obama rozhodl, že fotografie mrtvého bin Ládina nebudou zveřejněny. Úmrtí svého vůdce potvrdila i Al-Káida o několik dní později. Podle muslimských zvyklostí byl pohřben do 24 hodin po smrti. Z obav, aby se z jeho hrobu nestalo poutní místo islámských radikálů, byl pohřben do Arabského moře.

 

Články o celebritě

Tajný převoz bodyguarda Usámy bin Ládina: Němci ho deportovali přes odpor soudu Tajný převoz bodyguarda Usámy bin Ládina: Němci ho deportovali přes odpor soudu Německo vyhostilo bývalého bodyguarda teroristické organizace Al-Káida Usámy bin Ládina. Udělalo… číst článek
Za bombový útok na Manhattanu dostal Američan Rahami doživotí Za bombový útok na Manhattanu dostal Američan Rahami doživotí Američan afghánského původu Ahmad Khan Rahami dostal v úterý doživotní trest za předloňský bombový… číst článek
Komentář: Česko zasáhla bomba OLAF. Zničí všechny a nikoho Komentář: Česko zasáhla bomba OLAF. Zničí všechny a nikoho Do zjitřené povolební situace padla bruselská bomba jménem OLAF. Zpráva Evropského úřadu pro boj… číst článek

Další Všichni

zobrazit profil Markéta Jiránková
Markéta Jiránková
zobrazit profil Monika Vrágová
Monika Vrágová
zobrazit profil Lucie Černá
Lucie Černá
zobrazit profil Tereza Vlčková
Tereza Vlčková
zobrazit profil Iva Uchytilová
Iva Uchytilová
zobrazit profil Lilia Khousnoutdinové
Lilia Khousnoutdinové
zobrazit profil Monika Kramná
Monika Kramná
zobrazit profil Kateřina Matásková
Kateřina Matásková