papež Benedikt XVI.

Datum narození: 16.4.1927
Přezdívka: Boží rotvajler
Místo narození: Německo
Profese: 265. papež
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Benedikt XVI. dostál pověsti konzervativce a strážce nehybnosti. Je opakem svého předchůdce i nástupce. Snažil se být moderním papežem, používal Facebook a měl i zavedený svůj kanál na Youtube. Jeho snahy ale zmařila řada afér.

Benedikt XVI., celým jménem Joseph Ratzinger, je emeritní papež, který byl v letech 2005 až 2013 v pořadí 265. papežem, suverénem státu Vatikán. Narodil se v německém Bavorsku. Působil jako profesor na různých německých universitách a byl jedním z teologických konzultantů druhého vatikánského koncilu. Později se stal arcibiskupem Mnichova a Freisingu a kardinálem, děkanem kolegia kardinálů, prefektem Kongregace pro nauku víry.

Benedikt XVI. byl papežem zvolen 19. dubna 2005 po úmrtí Jana Pavla II. Dne 28. února 2013 ze zdravotních důvodů rezignoval na papežský úřad. Rezignace papeže je netradiční, vatikánské zákony ji ale umožňují. Naposledy papež dobrovolně rezignoval ve středověku. Podle italského deníku La Repubblica mohou za rezignací papeže stát homosexuální vztahy ve Vatikánu.

Největší aférou během pontifikátu Benedikta XVI. bylo v roce 2009 rozvíření skandálu pedofilních zločinů. Těch se měli dopouštět kněží v Irsku, Německu a několika dalších zemí. Benedikt XVI. byl obviňován za utajování těchto případů. Pobouřil společnost také tím, že v roce 2009 podepsal dekret k blahořečení papeže Pia XII.  Naštval islámský svět, když v roce 2006 ve svém projevu pronesl: “Ukažte mi, co Mohammed přinesl nového, a uvidíte, že jsou to samé špatné, nelidské věci, jako příkaz šířit jeho víru mečem”.

Benedikt XVI. se rozhodl v pouhých pěti letech být kardinálem. Byl mezi dětmi, které přinesly mnichovskému arcibiskupovi květiny. Byl ohromen oděvem kardinála. V ten moment měl jasno, jaké bude jeho povolání. Ve čtrnácti letech v roce 1941, během druhé světové války, byl zařazen mezi Hitlerjugend. Od tohoto věku bylo totiž členství povinné pro všechny německé chlapce. Benedikt XVI. a celá jeho rodina poznali utrpení nacismu. V témže roce byl jeho bratranec zavražděn, protože měl Downův syndrom. V roce 1943 Benedikt XVI. navštěvoval seminář, než byl povolán do německých protileteckých jednotek. Ovšem díky onemocnění nemohl výcvik dokončit a byl zbaven vojenské povinnosti. Po válce se svým bratrem Georgem Ratzingerem nastoupil opět do semináře. Oba byli roku 1951 vysvěceni kardinálem Michaelem von Faulhaberem v Mnichově.

Benedikt XVI. má jak německé, tak vatikánské státní občanství. Ještě z dob, kdy byl prefektem Kongregace pro nauku víry, má přezdívku Boží rotvajler, bulvární tisk jej někdy pejorativně tituluje přezdívkou Papa Ratzi.

Co se týče jeho názorů, v období druhého vatikánského koncilu byl Benedikt XVI. řazen k reformnímu proudu, později byl řazen mezi konzervativce. V jeho učení lze nalézt obranu tradiční křesťanské doktríny a tradičních hodnot jako odpověď na vzrůstající dekristianizaci a sekularizaci v mnoha rozvinutých zemích. Z tohoto důvodu prohlašuje relativistické odmítání objektivní pravdy a zejména odmítání objektivních morálních pravd za ústřední problém 21. století.

 

Články o celebritě

Zeman přiznal na Hradě vinařský prohřešek. A předal metál zástupci papeže v Česku Zeman přiznal na Hradě vinařský prohřešek. A předal metál zástupci papeže v Česku Růžové víno vzniká slitím bílého a červeného, myslel si prý kdysi Miloš Zeman. Na Hradě dnes přijal… číst článek
Kardinál Vlk zemřel na rakovinu. Před smrtí šeptal o králi, truchlí i papež Kardinál Vlk zemřel na rakovinu. Před smrtí šeptal o králi, truchlí i papež Ve věku 84 let v sobotu zemřel kardinál Miloslav Vlk. Na svém twitterovém účtu o tom informoval pražský… číst článek
Kardinál Vlk (†84) plísnil politiky, zažil příkoří komunistů a obnovoval církev Kardinál Vlk (†84) plísnil politiky, zažil příkoří komunistů a obnovoval církev Kardinál Miloslav Vlk zemřel v sobotu ve věku 84 let. Za svůj život se ale zasloužil o ekumenickou… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Ondřej Koptík
Ondřej Koptík
zobrazit profil Lenka Dusilová
Lenka Dusilová
zobrazit profil Raffaella Fico
Raffaella Fico
zobrazit profil Aleš Chmelař
Aleš Chmelař
zobrazit profil David Rittich
David Rittich
zobrazit profil Aneta Vrzalová
Aneta Vrzalová
zobrazit profil Michele  Mercier
Michele Mercier
zobrazit profil Antonín Vyšohlíd
Antonín Vyšohlíd