papež Jan Pavel II.

Datum narození: 18.5.1920
Datum úmrtí: 2.4.2005
Místo narození: Wadowice, Polsko
Profese: 264. papež
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jan Pavel II. konal podle církve zázraky. Za své činy a chování je považován za nejoblibenější a nejvlivnější hlavu církve v novodobých dějinách. V čele katolické církve stál dlouhých 27 let. Papežem Františkem byl prohlášen za svatého.

Svatý Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Józef Wojtyła, byl polský katolický duchovní, jenž se postupně stal pomocným biskupem (1958–1963), arcibiskupem krakovským (1964–1978), kardinálem (1967) a od 16. října 1978 až do své smrti prvním slovanským a po 455 letech prvním neitalským papežem.

Jan Pavel II. jako svatý otec hrál významnou roli ve světové politice a je mu přisuzován velký podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Redefinoval vztah katolické církve k judaismu a nabádal protestantské a ortodoxní křesťany, aby pomohli přetvářet papežství tak, aby sloužilo potřebám všech křesťanů. Během 26 let trvajícího pontifikátu Jan Pavel II. svatořečil (482 osob) a blahořečil (1338 osob) více lidí, než všichni jeho předchůdci dohromady a absolvoval 104 zahraničních papežských cest, tedy více než kterýkoliv jiný svatý otec v historii. V oblasti sexuální morálky a ochrany lidského života navázal Jan Pavel II. na učení svých předchůdců. Byl zastáncem tradičního církevního stanoviska morální nepřípustnosti interrupce, antikoncepce a eutanazie.

Mezi mnoha Janem Pavlem II. svatořečenými a blahořečenými osobami  bylo i několik osobností z české historie jako sv. Anežka Česká, sv. Zdislava z Lemberka, sv. Jan Sarkander, bl. Marie Antonína Kratochvílová, bl. Marie Restituta Kafková a bl. Metoděj Dominik Trčka. Sám Jan Pavel II. byl papežem Františkem kanonizován 27. dubna 2014.

Jan Pavel II. miloval hory a velmi rád lyžoval. Pojmenoval se po něm lyžařský závod, který se každoročně koná ve Slezských Beskydech na hranicích Česka a Polska. Závodí se o pohár Jana Pavla II.

 

Články o celebritě

Herman se navezl do komunistů: Nemohli na mě obušky, tak mlátili do lavic Herman se navezl do komunistů: Nemohli na mě obušky, tak mlátili do lavic Církevní restituce rozpoutaly ostrou při mezi ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a zástupci… číst článek
Lidovce povede v Praze do voleb Herman. Prokázal prý „morální kvality“ Lidovce povede v Praze do voleb Herman. Prokázal prý „morální kvality“ Lídrem pražské KDU-ČSL do voleb do Sněmovny je ministr kultury Daniel Herman. Na druhém místě je… číst článek
Kardinála Vlka (†84) zabila rakovina. Sám žertoval o čepci od sežrané Karkulky Kardinála Vlka (†84) zabila rakovina. Sám žertoval o čepci od sežrané Karkulky Odešel neobyčejný člověk, který se neumazal za komunismu. Navíc měl smysl pro humor a dovedl si dělat… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Johnny Depp
Johnny Depp
zobrazit profil Ondřej Koptík
Ondřej Koptík
zobrazit profil Oldřich Navrátil
Oldřich Navrátil
zobrazit profil David Švehlík
David Švehlík
zobrazit profil Renata Řepková
Renata Řepková
zobrazit profil Karel Krejza
Karel Krejza
zobrazit profil Ingvar Kamprad
Ingvar Kamprad
zobrazit profil Miroslav Krobot
Miroslav Krobot