papež Jan Pavel II.

Datum narození: 18.5.1920
Datum úmrtí: 2.4.2005
Místo narození: Wadowice, Polsko
Profese: 264. papež
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Jan Pavel II. konal podle církve zázraky. Za své činy a chování je považován za nejoblibenější a nejvlivnější hlavu církve v novodobých dějinách. V čele katolické církve stál dlouhých 27 let. Papežem Františkem byl prohlášen za svatého.

Svatý Jan Pavel II., vlastním jménem Karol Józef Wojtyła, byl polský katolický duchovní, jenž se postupně stal pomocným biskupem (1958–1963), arcibiskupem krakovským (1964–1978), kardinálem (1967) a od 16. října 1978 až do své smrti prvním slovanským a po 455 letech prvním neitalským papežem.

Jan Pavel II. jako svatý otec hrál významnou roli ve světové politice a je mu přisuzován velký podíl na zhroucení komunistických režimů ve střední a východní Evropě. Redefinoval vztah katolické církve k judaismu a nabádal protestantské a ortodoxní křesťany, aby pomohli přetvářet papežství tak, aby sloužilo potřebám všech křesťanů. Během 26 let trvajícího pontifikátu Jan Pavel II. svatořečil (482 osob) a blahořečil (1338 osob) více lidí, než všichni jeho předchůdci dohromady a absolvoval 104 zahraničních papežských cest, tedy více než kterýkoliv jiný svatý otec v historii. V oblasti sexuální morálky a ochrany lidského života navázal Jan Pavel II. na učení svých předchůdců. Byl zastáncem tradičního církevního stanoviska morální nepřípustnosti interrupce, antikoncepce a eutanazie.

Mezi mnoha Janem Pavlem II. svatořečenými a blahořečenými osobami  bylo i několik osobností z české historie jako sv. Anežka Česká, sv. Zdislava z Lemberka, sv. Jan Sarkander, bl. Marie Antonína Kratochvílová, bl. Marie Restituta Kafková a bl. Metoděj Dominik Trčka. Sám Jan Pavel II. byl papežem Františkem kanonizován 27. dubna 2014.

Jan Pavel II. miloval hory a velmi rád lyžoval. Pojmenoval se po něm lyžařský závod, který se každoročně koná ve Slezských Beskydech na hranicích Česka a Polska. Závodí se o pohár Jana Pavla II.

 

Články o celebritě

Vicepremiér Bělobrádek (40): Antidepresiva, cukrovka a skleróza! Vicepremiér Bělobrádek (40): Antidepresiva, cukrovka a skleróza! V podstatě ještě mladý chlap a už tolik nemocí! Přitom zvládá dělat šéfa partaje a místopředsedu… číst článek
Herman se navezl do komunistů: Nemohli na mě obušky, tak mlátili do lavic Herman se navezl do komunistů: Nemohli na mě obušky, tak mlátili do lavic Církevní restituce rozpoutaly ostrou při mezi ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) a zástupci… číst článek
Lidovce povede v Praze do voleb Herman. Prokázal prý „morální kvality“ Lidovce povede v Praze do voleb Herman. Prokázal prý „morální kvality“ Lídrem pražské KDU-ČSL do voleb do Sněmovny je ministr kultury Daniel Herman. Na druhém místě je… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Peter Matulík
Peter Matulík
zobrazit profil Veronika Žilková
Veronika Žilková
zobrazit profil Petr Kutheil
Petr Kutheil
zobrazit profil Eva Leimbergerová
Eva Leimbergerová
zobrazit profil Regina Rázlová
Regina Rázlová
zobrazit profil Tatiana Vilhelmová
Tatiana Vilhelmová
zobrazit profil Michal Smejkal
Michal Smejkal
zobrazit profil Tomáš Fleischmann
Tomáš Fleischmann