Jaroslav Dietl

Datum narození: 22.5.1929
Datum úmrtí: 29.6.1985
Místo narození: Záhřeb, Jugoslávie
Profese: scénárista
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jaroslav Dietl sklízel ovace jak u nás, tak v zahraničí. Jeho Nemocnice na kraji města byla na předních příčkách sledovanosti v Německu. Ne nadarmo se mu říká "král českých seriálů".

Jaroslav Dietl má na svém kontě více než 90 scénářů, které získaly uznání jak u nás, tak v zahraničí. Protože se jeho otec vydal s rodinou pracovně do Jugoslávie, narodil se malý Jaroslav tam. Sotva se naučil pořádně mluvit a zajímat hlouběji o okolní svět, přestěhovala se rodina do Československa. Nakonec se uhnízdili v Brně, kde i mladý Jaroslav Dietl po zdolání reálného gymnázia a průmyslové školy textilní studoval ještě psychologii na Masarykově univerzitě. Dokonce vychovával i učňovskou mládež a pracoval na ministerstvu sociální péče.

Jeho zájem o okolní svět však rozhodně neustával. Začal se zajímat o dramaturgii, kterou nakonec i studoval na FAMU. Během té doby začal psát různé komické skeče pro Československou televizi, takže není divu, že po zdolání FAMU se konečně v roce 1962 stal Jaroslav Dietl nedílnou součástí Filmového studia Barrandov.

Jaroslav Dietl dával své přesvědčení najevo různými cestami. Nakonec byl v roce 1973 pro své názory vyloučen z KSČ. Spolupracoval s divadly - je autorem her jako Marmeládové moře, Nepokojné hody svaté Kateřiny, Byli jednou dva..., Baron Kaplan, Tři chlapi v chalupě, Slečnu pro Jeho excelenci, soudruzi!, Filosofská historie, aj.

Jako dramaturg Jaroslav Dietl zazářil hlavně díky psychologickému dramatu Jiřího Hanibala Škola hříšníků a díky komedii Františka Filipa Utrpení mladého Boháčka. Jako autor vynikl díky filmům Tři chlapi v chalupě (1963), kde si zahrál například Lubomír Lipský nebo Ladislav Trojan, černou komedií s Vlastimilem Brodským Ďábelské líbánky (1970), další komedií Zdeňka Podskalského st. Křtiny, závěrem třeba ještě Nešťastný šafářův dvoreček a krátkometrážní komedie Babička.

Významnější jsou ale jeho seriály, které mu zajistily popularitu i v zahraničí. Za ty nejznámější můžeme jmenovat seriály Rodina Bláhova, Nejmladší z rodu Hamrů, Žena za pultem, Malý pitaval z velkého města, Rozpaky kuchaře Svatopluka, Synové a dcery Jakuba Skláře a konečně legendární Nemocnice na kraji města (1977, 1981). Za významný podíl na české kinematografii získal Cenu ČST i titul Zasloužilého umělce.

Jaroslav Dietl byl i spisovatelem z povolání. Publikoval také v deníku Mladá fronta a v časopisu Dikobraz.

Se svou ženou Magdalenou Dietlovou se seznámil v době, kdy pracoval v televizi. Oba v té době rozbourali své dosavadní vztahy, aby mohli být spolu. Nakonec jí (stejně jako svým dětem) zemřel před očima, když hráli rodinný tenis a Jaroslav Dietl dostal infarkt.

 

Články o celebritě

Balzerová o zákulisí legendární Nemocnice: Dietl opisoval na hřbitově! Balzerová o zákulisí legendární Nemocnice: Dietl opisoval na hřbitově! Od natáčení slavného seriálu Nemocnice na kraji města uteklo už čtyřicet let. Eliška Balzerová (67)… číst článek
35 let od premiéry druhé Nemocnice na kraji města: Janžurová se bránila! 35 let od premiéry druhé Nemocnice na kraji města: Janžurová se bránila! 35 let uplynulo ode dne, kdy tehdejší Československá televize odvysílala pokračování legendární Nemocnice… číst článek
Komentář: Komunisté se opět „neznemožnili“. Neumějí pořádně ani krást Komentář: Komunisté se opět „neznemožnili“. Neumějí pořádně ani krást Kovaný komunista Oldřich Bubeníček je podruhé ústeckým hejtmanem. Komunisté sice letos volby v Ústeckém… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček
zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec