Tony Bennett

Datum narození: 3.8.1926
Místo narození: Astoria, Queens, New York
Profese: jazzový zpěvák
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Tony Bennett je poslední žijící swingová legenda. Legendární Frank Sinatra (†82) o něm prohlásil, že je to největší zpěvák showbyznysu. Zpívá v Bílém domě prezidentům a Lady Gaga s ním nazpívala album duetů.

Tony Bennett, rodným jménem Anthony Dominick Benedetto, je americký zpěvák a malíř. Za svou kariéru vydal více než padesát studiových alb, převážně pro vydavatelství Columbia Records. Za svou kariéru získal celkem šestnáct cen Grammy a jednu za celoživotní přínos. Získal také cenu Emmy a má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. V roce 1995 získal od Národní akademie hudebního umění a věd cenu MusiCares Person of the Year. Za přínos jazzu byl v roce 2006 oceněn NEA Jazz Masters a má čestný titul z několika universit, včetně George Washington University, Juilliard School a Berklee College of Music.

Tony Bennett vyrůstal v chudé rodině a trpěl depresemi po smrti svého otce, když mu bylo děvět let. Když navštěvoval střední školu průmyslového umění v New Yorku, začal pracovat jako zpívající číšník. Sloužil u pěchoty armády během druhé světové války a poté studoval zpěv a herectví na divadelní americké škole. Během tohoto období jeho učitel zpěvu Mimi Spear ho mnohé naučil. Tony Bennett si jeho rady vzal k srdci, jako například napodobovat jiné zpěváky.

Jeho úspěšné rané hity "Rags to Riches," "Because of You" a "Stranger in Paradise." Za jeho nejslavnější píseň,"I Left My Heart in San Francisco,"  získal svou první cenu Grammy. Úspěch Tonyho Bennett a vedl k rozepřím mezi ním a jeho nahrávací společností. Chtěl vyzkoušet nové věci a nové hudební styly. Vydavatelství Columbia, nicméně, chtělo zůstat u jeho původního stylu. Po dvaceti letech spolupráce nahrávací společnost odmítla měnit jeho styl. Tony Bennett byl nucen ukončit vztah se společností a založil svou vlastní značku.

Tony Bennett si dal pauzu od nahrávání. Odstěhoval se do Kalifornie v roce 1970 a souběžně s pauzou začal užívat drogy. Kokain a marihuana se staly jeho součástí. Zážitek, kdy omdlel ve vaně a pohlédl srmti do tváře, spolu s drogovým úmrtím Lennyho Bruce, vedl k přehodnocení jeho života a jeho návyků.

V roce 2006 vydal Tony Bennett album Duets: An American Classic složené z duetů. Spolu s ním zde zpívají například Bono, Paul McCartney nebo Elton John. V roce 2011 následovalo Duets II, kde s ním zpívali vedle jiných Mariah Carey, Amy Winehouse, Aretha Franklinová nebo Lady Gaga. V následujícím roce vydal Viva Duets, kde se setkal například s Christinou Aguilerou, Thalií nebo zpěvákem Chayanne.