Martin Bursík

Datum narození: 12.8.1959
Místo narození: Praha
Profese: Politik
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Martin Bursík je známý jako výrazný ekologický politik a rovněž jako partner političky Kateřiny Jacques.

Na Martina Bursíka měly celý život vliv dva navzájem protichůdné pohledy na svět. Vyrůstal v elitářském prostředí rodiny patřící k prvorepublikové pražské honoraci. Na druhou stranu byl vychován k citlivosti k sociálním tématům a to jak svou matkou, vězněnou v 50-tých letech za pomoc emigrujícím Čechům, tak především atmosférou skautského hnutí, jehož byl aktivním členem.

Svou politickou kariéru zahájil Martin Bursík po listopadových událostech 1989 v Občanském fóru, za které se dostal ve volbách v roce 1990 do České národní rady. Prvního většího mediálního zviditelnění se dočkal jako ministr životního prostředí v roce 1998, kdy vyhraněně vystupoval proti výstavbě Jaderné elektrárny Temelín. I svými dalšímu postoji, mezi které patří například ovlivňování řízení Národního parku Šumava v době kůrovcové kalamity, si vysloužil nenávist části podnikatelské veřejnosti, která Martina Bursíka začala titulovat jako kůrovcův bratr. Bursík si na této pověsti paradoxně postavil svou image a jako šéf Strany zelených v letech 2006 - 2009 dosahoval největších politických triumfů. Po neúspěchu ve volbách do Evropského parlamentu ho v čele Strany Zelených vystřídal Ondřej Liška. V současné době se Martin Bursík snaží o návrat do velké politiky prostřednictvím různých politických projektů. V senátních volbách 2014 vytrvořil účelovou spolupráci s Miroslavem Kalouskem, ale do horní komory se neprobojoval.

Díky častému střídání politických dresů není postavení Martina Bursíka mezi voliči příliš pevné. Lepší pověsti politika nepřispívají ani mediální dozvuky pozadí restitucí několika pražských nemovitostí, ale především jeho partnerství s nepopulární političkou Kateřinou Jacques.

Martin Bursík se vždy aktivně věnoval svému největšímu koníčku - horolezectví a pobytu v přírodě. V červenci 2007 se vydal na pákistánskou horu Gašerbrum, ale jeden z jeho společníků před vrcholem tragicky zahynul. Kvůli obtížné komunikaci se nakrátko rozšířily fámy, že zemřel sám Bursík. 17. srpna 2008 zahynul v Alpách i Bursíkův bratr Jiří.

Životem politika prošlo více žen. Martin Bursík je rozvedený, s bývalou manželkou Ivanou Bursíkovou mají dvě dcery. S rodinou nežije od roku 1998, oficiálně se ale manželé rozvedli až na jaře 2008. Na přelomu tisíciletí žil Martin Bursík čtyři roky s moderátorkou Jitkou Obzinovou, v letech 2005–6 s česko-rakouskou právničkou Monikou Arkai (dcerou Jiřího Dienstbiera st.). Od roku 2007 je jeho partnerkou Kateřina Jacques, se kterou mají dceru Noemi. Právě partnerství s nepopulární političkou ale Bursíkovi ubírá voličské hlasy.

 

Články o celebritě

Nepříjemné starosti Jana Kanyzy (70): VYHOZEN Z BYTU! Nepříjemné starosti Jana Kanyzy (70): VYHOZEN Z BYTU! Milovaný byt musel opustit Jan Kanyza. Naproti Poslanecké sněmovně bydlel s manželkou dlouhá léta… číst článek
Zeman jde orodovat za Babiše. Ve Sněmovně perlil i o „přeříznutí aktivistek“ Zeman jde orodovat za Babiše. Ve Sněmovně perlil i o „přeříznutí aktivistek“ Podeváté se chystá prezident Miloš Zeman do Poslanecké sněmovny. A bude to naposledy v jeho pětiletém… číst článek
Konec Zelených? Zakladatel Katapultu je chce poslat „na hnojiště dějin“ Konec Zelených? Zakladatel Katapultu je chce poslat „na hnojiště dějin“ K dluhům po neúspěšných sněmovních volbách může Straně zelených přibýt další problém. V pondělí by… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Luděk Niedermayer
Luděk Niedermayer
zobrazit profil Jan  Foldyna
Jan Foldyna
zobrazit profil Ivan Strachoň
Ivan Strachoň
zobrazit profil Michal Hašek
Michal Hašek
zobrazit profil Miroslava Němcová
Miroslava Němcová
zobrazit profil Richard Brabec
Richard Brabec
zobrazit profil Cyril Svoboda
Cyril Svoboda
zobrazit profil Ladislav Okleštěk
Ladislav Okleštěk