Luciano Pavarotti

Datum narození: 12.10.1935
Datum úmrtí: 6.9.2007
Místo narození: Modena, Itálie
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

„Král vysokého C“, které zná celý svět. Velký tenor, učitel, přítel, bonvián a promotér opery. Velká osobnost operního světa a jeden ze "Tří tenorů".

Luciano Pavarotti byl "Pan" operní zpěvák. Bezkonkurenčně světová třída, král vysokého "C" a tenor, který se rodí jednou za sto let. A zároveň milovník života, měl rád dobré jídlo i pití, přátele i ženy.

Malý Luciano měl být učitelem nebo hráčem fotbalu. Ve svém volném čase zpíval ve sboru, kam docházel i se svým otcem. Zpívalo jim to očividně dobře, protože ve Walesu získali coby Chorus Rossini hlavní cenu v mezinárodní soutěži. Od té doby se Luciano začal zpěvu věnovat více, učitelství pověsil časem na hřebík stal se nejúspěšnějším operním pěvcem 20. století.

Od roku 1961 stihl Luciano Pavarotti zazpívat všechny role v operách, které se na předních scénách dostaly do repertoáru a které tenor může do svého repertoáru zařadit. Po jeho boku se objevovala všechna známá jména operního světa minulého století. Nebylo snad jeviště, kde by se neobjevil. A brzy začal zpívat i do té doby operou neposkvrněných místech: ve velkých sportovních halách i stadionech všech kontinentů. V londýnskem Hyde Parku si jej přišlo poslechnout 150 000 posluchačů – včetně královské rodiny. V New Yorku se v roce 1993 tísnilo v Central Parku přes půl milionu posluchačů – a další stamiliony lidí sledovaly přímý přenos v rádiu i televizi na celém světě. V Paříži zpíval pro 300 000 operních nadšenců z Eiffelovy věže. Se svými kolegy Plácidem Domingem a José Carrerasem uspořádali nezapomenutelné turné Tří tenorů, se kterým objeli celý svět.

Luciano Pavarotti byl až románově klasickým milovníkem života. Byl neustále obklopen svými přáteli, jejichž jména tvoří seznam nejznámějších celosvětových osobností z řad herců, zpěváků, politiků i královský rodů. Pomáhal, kde se dalo – organizoval zejména charitativní akce, podporované největšími celosvětovými celebritami, pro válkou postižené země.

V roce 1960 se oženil s Audou Veroni a měl s ní tři dcery. Rozvedl se s ní po čtyřiceti letech v roce 2000. V roce 2003 vzal svou dlouholetou přítelkyni a sekretářku Nicolettu Mantovani, která byla přesně o polovinu mladší než on. V roce, kdy se vzali, se jim narodila dcera. Luciano Pavarotti zemřel v roce 2007 na rakovinu slinivky.

Vedle monostrózních akcí zvládal nahrávat ve studiu – od vánočních koled po tradiční italské serenády. Nevyhýbal se ani popu a rocku, pět týdnů bylo jeho album číslo 1 v anglické UK Pop Charts.V rámci charitativních koncertů si zazpíval např. s U2, Michaelem Jacksonem, Bryanem Adamsem, Sheryl Crow, Celine Dion, Mariah Carey, Eltonem Johnem, Grace Jones, Lizou Minelli, Georgem Michaelem, Stingem, Spice Girls.

Velkou část své energie věnoval mladé krvi – vyhledal nespočet talentů, které školil a pomohl jim hledat angažmá. U příležitosti oslav 25. výročí svého působení v operním světě všechny své žáky pozval a společně zazpívali na nezapomenutelném představení v Pekingu. Ani v době své nemoci na sklonku života nepolevil a mladé talenty vyučoval do poslední chvíle.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Tomáš Necid
Tomáš Necid
zobrazit profil Gabriela Heřmánová
Gabriela Heřmánová
zobrazit profil Luka Modrič
Luka Modrič
zobrazit profil Jiří Dopita
Jiří Dopita
zobrazit profil Bohuš Matuš
Bohuš Matuš
zobrazit profil Melanie Knaussová Trumpová
Melanie Knaussová Trumpová
zobrazit profil Karel Ludwig
Karel Ludwig
zobrazit profil Usáma bin Ládin
Usáma bin Ládin