Montserrat  Caballé

Montserrat Caballé

Datum narození: 12.4.1933
Místo narození: Barcelona, Španělsko
Profese: operní zpěvačka, sopranistka
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Montserrat Caballé určitě něldy slyšel každý, ať chce nebo ne. Nejznámějsí sopranistka španělského původu je totiž známa i mimo operu díky nezapomenutelnému duetu s Freddiem Mercurym „Barcelona“.

Zpívat Montserrat Caballé začala v klášteře a od osmi let zpěv studovala na barcelonské konzervatoři. Asi nikoho nepřekvapí, že školu ukončila jako nejlepší ve svém ročníku. Po absolutoriu se vydala do Itálie, kde ale dostávala samé menší role. Ale ne dlouho - její šťastná hvězda jí pomohla přesně 17. listopadu 1956, kdy zaskočila za hlavní pěvkyni v Pucciniho La Bohemě a v zápětí už dostávala samé velké role, z nichž ty nejznámější byla role Aidy (Giuseppe Verdi) a Salome (Richard Strauss).

Z Itálie zamířila Montserrat Caballé na pódia všech předních operních scén, ve svém repertoáru měla i Dvořákovu Rusalku. Jejím osudem bylo zaskočit v pravý čas na pravém místě za kolegyně, a tím se proslavit. Za necelých deset let od absolutoria opět zaskočila na poslední chvíli za další svou nemocnou kolegyni v roli Lucrezie Borgie. Tímto zástupem získala již navždy celosvětový obdiv i slávu a svou pozici celosvětově proslulé a oslavované operní divy už nikdy neopustila.

Mezi legendární patří vystoupení Montserrat Caballé v roli královen – jak Alžběty I., tak i její rivalky Marie Stuartovny. V roce 1965 byla hlavní hvězdou v Metropolitní opeře, v roce 1971 zpívala s dosud neznámým José Carrerasem a postarala se o jeho vstup mezi operní celebrity. V roce 1972 dobyla milánskou La Scalu.

Oblíbené role Montserrat Caballé byly ve Verdiho operách, ale nebála se vystupovat i v méně známých rolích. Svou jinakost i odvahu prokázala i tím, že spolupracovala na speciálních projektech, např. s Vangelisem (New Age hudba). Nejznámějším i nejviditelnějším odskokem stranou byl její duet s Freddiem Mercurym ze skupiny Queen u příležitosti olympijských her v Barceloně (1992).

Svou kariéru ukončila v roce 2003. Nyní se věnuje hlavně vzdělávání mladých operních nadějí. Od roku 1994 je vyslankyní dobré vůle UNESCO a zakladatelkou nadace pomáhající dětem – obětem válek.

 

Články o celebritě

Další Zpěváci

zobrazit profil Ondřej Hejma
Ondřej Hejma
zobrazit profil Jakub Smolík
Jakub Smolík
zobrazit profil Dara Rolins
Dara Rolins
zobrazit profil Martha Elefteriadu
Martha Elefteriadu
zobrazit profil Debbi (Deborah Kahl)
Debbi (Deborah Kahl)
zobrazit profil Žofie Dařbujánová
Žofie Dařbujánová
zobrazit profil Martin Chodúr
Martin Chodúr
zobrazit profil Marika Gombitová
Marika Gombitová