Eva  Syková

Eva Syková

Datum narození: 24.7.1944
Místo narození: Rožmitál pod Třemšínem
Profese: vědkyně, ředitelka, manažerka, senátorka
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Eva Syková je přední česká vědkyně, specializující se na výzkum onemocnění mozku a využití kmenových buněk. Je i zdatnou manažerkou, třikrát po sobě byla zvolena ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. V roce 2011 se stala senátorkou v barvách ČSSD.

Cesta Evy Sykové  k medicíně byla ovlivněna náhodou. Po skončení gymnázia nedostala z politických důvodů doporučení ke studiu na vysoké škole. Maminka jí doporučila přihlásit se do závodní školy práce pro laborantky při ČSAV. Tam byla naděje, že po několika letech praxe obdrží doporučení pro studium na vysoké škole. Jako budoucí laborantku si ji v roce 1960 do Fyziologického ústavu vybral Jan Bureš, vynikající český neurovědec a celosvětově uznávaný odborník s kontakty po celém světě. Pod vedením jak jeho, tak i jeho manželky-vědkyně, začala Eva Syková pracovat na samostatných úkolech a rozhodla se studovat medicínu.

V roce 1976 se Eva Syková stala samostatnou vědeckou pracovnicí v oblasti neurověd. V roce 1983 založila a vedla Laboratoř neurohumorálních regulací. V roce 1991 přešla do Ústavu experimentální medicíny AV ČR, kde byla třikrát po sobě zvolena ředitelkou. S pacienty se setkává při své praxi  v pražské FN Motol. V roce 1996 založila, a do roku 2012 i vedla, Ústav neurověd 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

V roce 1999 byla Eva Syková zvolena členkou prestižní mezinárodní vědecké společnosti Academia Europaea. Ta hodnotí především výsledky vědecké práce a málokterý vědec u nás dosáhne takových kritérií, aby se vůbec do této společnosti mohl dostat. Později měla Eva Syková i čest stát se členkou výboru, který rozhodoval o nových členech.

V roce 2012 kandidovala za ČSSD do Senátu a stala se senátorkou. Je místopředsedkyní senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice. Je poradkyní premiéra Bohuslava Sobotky. Kromě celé řady vědeckých ocenění a prestižních členství v odborných společnostech získala mj. titul Manažerky roku 2011 a jedno z nejvyšších státních vyznamenání Medaili Za zásluhy v roce 2013 z rukou Miloše Zemana.

Se svým manželem Josefem Sykou, který je také vědeckým pracovníkem a odborníkem na funkce mozku, má dva syny. Zároveň je babičkou dvou vnuček. K jejím koníčkům patří hudba, donedávna aktivně lyžovala a ráda hraje tenis.

 

Další Osobnosti

zobrazit profil Eliška Boušková
Eliška Boušková
zobrazit profil Ivo  Jahelka
Ivo Jahelka
zobrazit profil Miloš Hlavica
Miloš Hlavica
zobrazit profil Pavel Kubina
Pavel Kubina
zobrazit profil Václav Bělohradský
Václav Bělohradský
zobrazit profil Milan Gulaš
Milan Gulaš
zobrazit profil David Koller
David Koller
zobrazit profil Lady Gaga
Lady Gaga