Wayne Gretzky

Datum narození: 26.1.1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Hlinková vhodila buly s Gretzkym! Dvě legendy mají jména v názvu turnaje Hlinková vhodila buly s Gretzkym! Dvě legendy mají jména v názvu turnaje Česká noc v NHL nebyla jen ve znamení řádících Davidů Krejčího a Pastrňáka v Bostonu. Velké pocty… číst článek
Jágrova »pravěká« helma nemohla při nárazu pomoci: Je už léta zakázaná! Jágrova »pravěká« helma nemohla při nárazu pomoci: Je už léta zakázaná! Dostal pořádně naloženo. Hokejista Jaromír Jágr (46) skončil v posledním mači proti Havířovu v krvi.… číst článek
Na Jágra to byl nesmyslný faul. Čím nižší soutěž, tím větší paka Na Jágra to byl nesmyslný faul. Čím nižší soutěž, tím větší paka KOMENTÁŘ ADAMA SVOBODY | Ačkoli běží olympiáda a k vidění jsou super výkony českých sportovců, v… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Marek Všetíček
Marek Všetíček
zobrazit profil Jan Kudlička
Jan Kudlička
zobrazit profil Eva Puskarčíková
Eva Puskarčíková
zobrazit profil Milan Petržela
Milan Petržela
zobrazit profil Jaromír  Ježek
Jaromír Ježek
zobrazit profil Kateřina  Cachová
Kateřina Cachová
zobrazit profil Jakub Vágner
Jakub Vágner
zobrazit profil Pavel Zacha
Pavel Zacha