Wayne Gretzky

Datum narození: 26.1.1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Legendární Gretzky prosí superhrdinu Jágra: Hraj dál a překonej mě! Legendární Gretzky prosí superhrdinu Jágra: Hraj dál a překonej mě! Loni hrozil, že mu ukradne brusle, až se začne přibližovat jeho rekordům. Teď nejlepší hokejista… číst článek
Jágr na Olejáře pálil ostošest, Gretzky lichotil: Schovám mu brusle! Jágr na Olejáře pálil ostošest, Gretzky lichotil: Schovám mu brusle! Na ledové ploše strávil bezmála 23 minut, na brankáře Edmontonu Cama Talbota vypálil pět puků, nejvíce… číst článek
Jubilea neřešil, těšili ho parťáci. Usnadňují mi život, má radost Jágr Jubilea neřešil, těšili ho parťáci. Usnadňují mi život, má radost Jágr Jaromír Jágr ozdobil své středeční 45. narozeniny 1900. bodem v NHL. Získal ho za asistenci, kterou… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Martin Zeman
Martin Zeman
zobrazit profil Radek Štěpánek
Radek Štěpánek
zobrazit profil Kateřina Nash
Kateřina Nash
zobrazit profil Martina Sáblíková
Martina Sáblíková
zobrazit profil Ondřej Synek
Ondřej Synek
zobrazit profil Daniel Holzer
Daniel Holzer
zobrazit profil Libuše Jahodová
Libuše Jahodová
zobrazit profil Lukáš Rosol
Lukáš Rosol