Wayne Gretzky

Datum narození: 26.1.1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Jágrova láska z Teplic Verunka na mejdanu hvězd Jágrova láska z Teplic Verunka na mejdanu hvězd Sousedky pukají závistí! Veronika Kopřivová (25) vystoupala po pravici hokejového boha Jaromíra Jágra… číst článek
Neměla co na sebe, pak Jágrova Veronika oslnila legendy. Těšil se i Lemieux Neměla co na sebe, pak Jágrova Veronika oslnila legendy. Těšil se i Lemieux Jako vždy rozdával úsměvy a fórky na všechny strany. Tentokrát ale Jaromíru Jágrovi (44) zdatně sekundovala… číst článek
Večeře legend NHL. Jágr představil svou lásku Veroniku ikoně Gretzkymu Večeře legend NHL. Jágr představil svou lásku Veroniku ikoně Gretzkymu U stolu spolu seděli nejproduktivnější hráči historie NHL a jejich milované polovičky. Po vyhlášení… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Lukáš Gdula
Lukáš Gdula
zobrazit profil Vítězslav Gebas
Vítězslav Gebas
zobrazit profil Miroslav Dopita
Miroslav Dopita
zobrazit profil Roger Federer
Roger Federer
zobrazit profil Jan Bárta
Jan Bárta
zobrazit profil Ondřej Vetešník
Ondřej Vetešník
zobrazit profil Pavel Zavadil
Pavel Zavadil
zobrazit profil Karel Piták
Karel Piták