Wayne Gretzky

Datum narození: 26.1.1961
Přezdívka: The Great One
Místo narození: Brantford, Kanada
Profese: Hokejista
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Wayne Gretzky je bývalý kanadský hokejista, který je považován ze nejlepšího hokejového útočníka všech dob. Za svou kariéru v NHL nasbíral přes dva a půl tisíce bodů, což je v dnešní době nepřekonatelný rekord.

Už od dětství byl Wayne Gretzky útočníkem, od kterého se očekávaly obrovské věci. V mládežnických kategoriích hrál pravidelně o několik ročníků výše, i přesto ale svým soupeřům s přehledem střílel branky. V nejslavnější hokejové lize světa, kanadsko-americké NHL, odehrál nejslavnější Kanaďan více, jak dvacet sezón a dodnes je držitelem mnoha rekordů, které stěží někdo v budoucnosti překoná. Desetkrát vyhrál kanadské bodování ligy, devětkrát se stal nejužitečnějším hráčem soutěže a je jediným hokejistou, který v jedné sezoně získal na dvě stě kanadských bodů.

Wayne Gretzky je čtyřnásobným vítězem Stanley cupu s Edmontonem Oilers. Poté zamířil do Los Angeles a dodnes je tento přestup největším šokem v historii ledního hokeje. Na konci kariéry působil v New York Rangers a krátce i v St. Louis Blues.

Poslední zápas "The Great One" sehrál na přelomu tisíciletí a když Jaromír Jágr vstřelil v prodloužení proti Gretzkého týmu gól, nejslavnější hokejista všech dob už se k ostrému zápasu nikdy nevrátil. Jediné, co Wayne Gretzky nemá v trofejích, je olympijské zlato a titul mistra světa.

Po kariéře profesionálního hokejisty se stal trenérem hokejového týmu Phoenix Coyotes, kde vydržel přes dvě sezony.

Wayne Gretzky je zkrátka symbolem hokeje. Je také jediným hráčem, který na zádech nosil číslo 99. Po skončení kariéry bylo navždy vyřazeno a nikdy jej nebude moct žádný hokejista znovu obléct. Takový respekt neměl v NHL žádný hráč.

 

Články o celebritě

Zábranský vzpomíná na NHL: Jak mě poslali naschvál na Gretzkyho Zábranský vzpomíná na NHL: Jak mě poslali naschvál na Gretzkyho Majitel brněnské Komety Libor Zábranský je českým fanouškům dnes známý jako šéf současného mistra,… číst článek
Takhle už ne! Češi musí ukázat charakter a faktor X, jinak skončí Takhle už ne! Češi musí ukázat charakter a faktor X, jinak skončí Je třeba si to říct zcela na rovinu – pokud hokejová reprezentace nezvedne oproti zápasu se Švýcarskem… číst článek
Legendární Gretzky prosí superhrdinu Jágra: Hraj dál a překonej mě! Legendární Gretzky prosí superhrdinu Jágra: Hraj dál a překonej mě! Loni hrozil, že mu ukradne brusle, až se začne přibližovat jeho rekordům. Teď nejlepší hokejista… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Šárka  Pančochová
Šárka Pančochová
zobrazit profil David Bystroň
David Bystroň
zobrazit profil Emil Zátopek
Emil Zátopek
zobrazit profil Brooklyn Beckham
Brooklyn Beckham
zobrazit profil Milan  Michálek
Milan Michálek
zobrazit profil Tomáš Řepka
Tomáš Řepka
zobrazit profil Michal Jordán
Michal Jordán
zobrazit profil Ondřej Pavelec
Ondřej Pavelec