Pavel Pafko

Datum narození: 3.7.1940
Místo narození: Bratislava
Profese: chirurg
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Pavel Pafko je chirurg, který je širší veřejnosti známý zejména operací plicního nádoru prezidenta Václava Havla a první transplantací plic v České republice. V říjnu 2013 získal z rukou Miloše Zemana medaili Za zásluhy.

Pavel Pafko po studiích nastoupil na vojnu do Čáslavi, na leteckou základnu. V roce 1966 nastoupil do Prahy na III. Chirurgickou kliniku FVL UK v Londýnské ulici, v níž strávil celý svůj profesní život a byl zde přednostou. A to i po přestěhování kliniky do FN Motol.

Profesní kariéra Pavla Pafka vedla přes anestezii, traumatologické oddělení v roli sekundáře, atestaci z chirurgie a operativu jícnů a plic. Titul docenta získal po obhajobě práce na téma vstřebávání alkoholu a acylpyrinu po resekci žaludku. V roce 1989 získal titul doktora věd za práci na téma karcinomu jícnu, od roku 1990 je profesorem chirurgie UK.

Na transplantaci plic, kterou v roce 1994 Pavel Pafko jako první na českém území uskutečnil, se připravoval od roku 1994 na zahraničních prvotřídních pracovištích. Pacient žil po operaci dalších sedm let. Medializovaná byla jeho dlouhodobá lékařská péče o oblíbenou herečku Věru Galatíkovou. Rovněž tak péče o prezidenta Václava Havla, jehož plíce nejen operoval, ale staral se o ně až do Havlovy smrti. Pavel Pafko po sté transplantaci zanechal v roce 2010 operační činnosti a v sedmdesáti letech odešel do důchodu.

Od roku 1966 je Pavel Pafko ženatý s manželkou Hanou, která se zabývala výzkumem biologických účinků elektromagnetických polí ve Státním zdravotním ústavu. Mají tři dcery: Barboru, Hanu a Pavlu.

 

Články o celebritě

Ministr ze Superstar zazpíval lékařům. Vojtěch na Žofíně „vystřihl“ Sinatru Ministr ze Superstar zazpíval lékařům. Vojtěch na Žofíně „vystřihl“ Sinatru Lékaři a lékařky vyměnili o víkendu bílé pláště za obleky a róby a vyrazili plesat na pražský Žofín.… číst článek
Horáček volební tým nerozpouští, chce pomoct Drahošovi. Komu fandí další politici? Horáček volební tým nerozpouští, chce pomoct Drahošovi. Komu fandí další politici? Pro Michala Horáčka sice volební klání skončilo, v kampani se chce ale i v příštích 14 dnech angažovat.… číst článek
Kandidát na prezidenta Michal Horáček: Má miliony ze sázek, ze školy ho vyhodili Kandidát na prezidenta Michal Horáček: Má miliony ze sázek, ze školy ho vyhodili V roce 1989 pomáhal bořit komunismus, teď chce stát v čele České republiky. Textař a spisovatel Michal… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil David Radil manažer
David Radil manažer
zobrazit profil Libor Uhlík
Libor Uhlík
zobrazit profil Pavel Kantorek
Pavel Kantorek
zobrazit profil Lucie Benešová
Lucie Benešová
zobrazit profil Petr Jiráček
Petr Jiráček
zobrazit profil Aleš  Hemský
Aleš Hemský
zobrazit profil Pavel Maslák
Pavel Maslák
zobrazit profil Monika Timková
Monika Timková