Dominik Duka

Datum narození: 26.4.1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

U rakve vojáka „plakal“ jeho pes. Zabitého Tomáše (†42) na letišti uctili rodina i Zeman U rakve vojáka „plakal“ jeho pes. Zabitého Tomáše (†42) na letišti uctili rodina i Zeman Na vojenské letiště Praha Kbely krátce před středeční půlnocí přistál vojenský speciál s ostatky… číst článek
Prsy proti Dukovi Prsy proti Dukovi Nečekané »vzrušení« zažil v úterý během mše kardinál Dominik Duka (75). Před oltářem v katedrále… číst článek
Dukovo kázání i Zemanovy narozeniny. Na sv. Václava startují oslavy 100 let republiky Dukovo kázání i Zemanovy narozeniny. Na sv. Václava startují oslavy 100 let republiky Svatováclavskou poutí či znovuzprovozněním pražského orloje startuje měsíc oslav, připomínajících… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Daniel Radcliffe
Daniel Radcliffe
zobrazit profil Patrícia Janečková
Patrícia Janečková
zobrazit profil Jaromír Ostrý
Jaromír Ostrý
zobrazit profil Dominika Košťálová
Dominika Košťálová
zobrazit profil Tyra Banks
Tyra Banks
zobrazit profil Taťána Míková
Taťána Míková
zobrazit profil Cillian Murphy
Cillian Murphy
zobrazit profil Jiří Hubač
Jiří Hubač