Dominik Duka

Datum narození: 26.4.1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Duka: Zdanění restitucí je skandál. Snad mají i někteří komunisté smysl pro čest Duka: Zdanění restitucí je skandál. Snad mají i někteří komunisté smysl pro čest Za skandální označil požadavky komunistů týkající se zdanění církevních restitucí a debatování o… číst článek
Velehrad: 50 tisíc poutníků se klanělo sv. Ludmile Velehrad: 50 tisíc poutníků se klanělo sv. Ludmile Padesát tisíc poutníků se zúčastnilo ve středu a ve čtvrtek Dnů lidí dobré vůle na Velehradě na Uherskohradištku.… číst článek
Bartoškův oběd na nejvyšší úrovní: Dva prezidenti, jeden kardinál! Bartoškův oběd na nejvyšší úrovní: Dva prezidenti, jeden kardinál! V jednom kole je prezident Mezinárodního filmového festivalu Jiří Bartoška (71). Nejenže musí stíhat… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Marek Veselý
Marek Veselý
zobrazit profil Oldřich Vízner
Oldřich Vízner
zobrazit profil Rostislav Novák mladší
Rostislav Novák mladší
zobrazit profil Tomáš Matonoha
Tomáš Matonoha
zobrazit profil Hana Holišová
Hana Holišová
zobrazit profil Jan Kraus
Jan Kraus
zobrazit profil Miloš Vystrčil
Miloš Vystrčil
zobrazit profil Otakar Ruml
Otakar Ruml