Dominik Duka

Datum narození: 26.4.1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Vlkův pohřeb: Jeho rakev vystaví, květiny nahradí příspěvky. Dorazí papež? Vlkův pohřeb: Jeho rakev vystaví, květiny nahradí příspěvky. Dorazí papež? Týmy pražského arcibiskupství a kanceláře prezidenta republiky ladí detaily pohřbu zesnulého kardinála… číst článek
Smrt kardinála Vlka (†84): Pohřbí ho na jeho »bojišti«! Smrt kardinála Vlka (†84): Pohřbí ho na jeho »bojišti«! Věřící i nevěřící, pro něž kardinál Miloslav Vlk (†84) představoval symbol statečného boje proti… číst článek
Zemřel kardinál Vlk (†84): Poslední slova na smrtelné posteli! Zemřel kardinál Vlk (†84): Poslední slova na smrtelné posteli! Bojoval celý dlouhý život, nejdřív s totalitní mocí a později i s novými politiky. Poslední boj s… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jiří Čáslavka
Jiří Čáslavka
zobrazit profil Patrik Gedeon
Patrik Gedeon
zobrazit profil Sandra (roz. Sandra Lauer)
Sandra (roz. Sandra Lauer)
zobrazit profil Pavel Zacha
Pavel Zacha
zobrazit profil Patrik Hrošovský
Patrik Hrošovský
zobrazit profil Jan Němec
Jan Němec
zobrazit profil George Walker  Bush
George Walker Bush
zobrazit profil Adam Sandler
Adam Sandler