Dominik Duka

Datum narození: 26.4.1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Zeman jmenoval nové generály, ale chybička se vloudila. A šéf Senátu nedorazil Zeman jmenoval nové generály, ale chybička se vloudila. A šéf Senátu nedorazil Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval u příležitosti Dne vítězství šest generálů. Generálské… číst článek
„Zeman je Husák.“ Při pietě na Vítkově přišel i protest, Šlechtová velebila „miláčky“  „Zeman je Husák.“ Při pietě na Vítkově přišel i protest, Šlechtová velebila „miláčky“ Prezident Miloš Zeman dnes bez zaváhání uctil u Národního památníku na Vítkově památku obětí nacistické… číst článek
Kardinál Duka dostal mimořádný úkol: Zastoupí papeže na polských oslavách Kardinál Duka dostal mimořádný úkol: Zastoupí papeže na polských oslavách Papež František jmenoval kardinála Dominika Duku svým legátem na oslavách 1050. výročí biskupského… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Jana Tvrdíková
Jana Tvrdíková
zobrazit profil Denisa Lhotová
Denisa Lhotová
zobrazit profil Helena  Růžičková
Helena Růžičková
zobrazit profil Klára Fischerová
Klára Fischerová
zobrazit profil Iva Nárožná
Iva Nárožná
zobrazit profil Liam  Neeson
Liam Neeson
zobrazit profil Vlasta Burian
Vlasta Burian
zobrazit profil Tomáš Trč
Tomáš Trč