Dominik Duka

Datum narození: 26.4.1943
Místo narození: Hradec Králové
Profese: kardinál, arcibiskup pražský, primas český
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Dominik Duka, občanským jménem Jaroslav Václav Duka, je dominikánský duchovní, 36. arcibiskup pražský, primas český a kardinál.

Dominik Duka se narodil v dubnu 1943 na Rožberku v Hradci Králové a pokřtěn byl 9. května téhož roku v pouchovském kostele. První roky prožil s rodiči na Pouchově, kde v kostele svatého Pavla apoštola od dvanácti let ministroval. Před tímto kostelem měl v roce 1970 první mši svatou, tzv. primici.

Studoval na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové. Po maturitě pracoval Dominik Duka v továrně ZVU, kde se vyučil strojním zámečníkem. Po absolvování základní vojenské služby v roce 1965 začal studovat teologii v Litoměřicích. V roce 1968 byl přijat do tajného noviciátu řádu dominikánů. Dne 22. června 1970 byl kardinálem Štěpánem Trochtou vysvěcen na kněze.

Nějakou dobu působil Dominik Duka na Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci a vykonával též úřad předsedy Konference vyšších řeholních představených. V roce 1998 se stal královéhradeckým biskupem, pak vystřídal Miloslava Vlka v roce 2010 ve funkci pražského arcibiskupa. O dva roky později se stal kardinálem a mohl se tutdíž v roce 2013 účastnit volby nového papeže Františka I.

Kardinál Dominik Duka velice dobře vychází s politiky napříč politickým spektrem. Velmi dobře vycházel se všemi prezidenty ČR, včetně současného prezidenta Miloše Zemana i bývalého prezidenta Václava Klause. Vyniká svou otevřeností a vzdělaností a je pojítkem mezi liberálními a konzervativními proudy v katolickém křesťanství, sám tíhne spíše ke konzervatismu.

VŠE O DOMINIKU DUKOVI NAJDETE ZDE

Ještě coby královéhradecký biskup v roce 2006 kritizoval zákon o registrovaném partnerství, který podle něj znevažuje tradiční hodnoty rodiny. Dominik Duka v souvislosti s festivalem Prague Pride v roce 2011 uvedl, že „požadavky zmíněných protagonistů Prague Pride na adopci popírají de facto právo dítěte na své biologické rodiče, otce a matku“.

 

Články o celebritě

Zeman napíše papeži, aby prodloužil Dukovi mandát. Kritiky označil za „udavače a pisklouny“ Zeman napíše papeži, aby prodloužil Dukovi mandát. Kritiky označil za „udavače a pisklouny“ Prezident Miloš Zeman se obrátí na papeže Františka s žádostí, aby prodloužil mandát kardinálu… číst článek
U Klause se bijí za „hnědého“ Duku: Kampaň připomíná udavače z roku 1968 U Klause se bijí za „hnědého“ Duku: Kampaň připomíná udavače z roku 1968 Kampaň proti pražskému arcibiskupovi a českému primasovi Dominiku Dukovi navazuje na nejhorší udavačskou… číst článek
Sklepácký Otakáro Schmidt: Na premiéru nového filmu vyvedl krásnou partnerku! Sklepácký Otakáro Schmidt: Na premiéru nového filmu vyvedl krásnou partnerku! Sklepácký Otakáro Schmidt (57), režisér kultovního snímku Eliška má ráda divočinu, představil svůj… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Petr Spálený
Petr Spálený
zobrazit profil Tomáš Staněk
Tomáš Staněk
zobrazit profil Martin Trnavský
Martin Trnavský
zobrazit profil Jitka Schneiderová
Jitka Schneiderová
zobrazit profil Tereza Brabcová
Tereza Brabcová
zobrazit profil Miroslav Cipra
Miroslav Cipra
zobrazit profil Barbora Poláková
Barbora Poláková
zobrazit profil Oprah Winfrey
Oprah Winfrey