Helena Válková

Datum narození: 7.1.1951
Místo narození: Chlumec nad Cidlinou
Profese: právnička a politička

Související celebrity

Životopis

Helena Válková, specialistka na trestní právo a vysokoškolská pedagožka byla ministryní spravedlnosti České republiky ve vládě Bohuslava Sobotky.

Helena Válková vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze. Vyučovala také na Filozofické fakultě UK, kde položila základy sociální práce v trestní justici. Od roku 1993 působila na Fakultě právnické ZČU v Plzni, kde se stala roku 1998 vedoucí katedry trestního práva. Po kauze tzv. "ryhlostudentů" a kritice poměrů ve vedení školy byla v roce 2009 z funkce na přechodnou dobu odvolána. Z fakulty nakonec roku 2011 pro neshody s vedením odešla.

HELENA VÁLKOVÁ SI NABĚHLA NA VIDLE 

V roce 1993 založila Helena Válková českou pobočku a byla ředitelkou nakladatelství C. H. Beck, kde se později stala šéfredaktorkou programu nakladatelství a odborných časopisů.

Před rokem 1989 byla řadovou členkou KSČ. Po listopadu 1989 se Helena Válková angažovala v Občanském fóru.

Kritizovány byly výroky Heleny Válkové na otázky ohledně poválečného odsunu Němců z Československa. Na otázku o jejím názoru na tuto problematiku odpověděla " Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v Protektorátu zas tolik nedělo." Později se za svá slova omluvila.

Dalším zakopnutím Heleny Válkové na její cestě napříč politickým spektrem byl spor s jejím náměstkem Pavlem Šternem, kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Helena Válková kvůli netransparentnosti a pochybám zakázku zamítla a Pavla Šterna z funkce náměstka odvolala. Tyto personální změny, které na Ministerstvu spravedlnosti ČR provedla, vyvolaly vlnu nevole na politické scéně. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že "pokud projeví jakékoliv další zaváhání při vedení úřadu, bude ČSSD jako koaliční strana požadovat změnu v čele ministerstva spravedlnosti."

Exmistryně Helena Válková se ve volbách 2016 stala kandidátkou na senátorku hnutí Andreje Babiše ANO.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Články o celebritě

Noví ministři přehledně: Kdo bude šéfovat Česku pod taktovkou Andreje Babiše? Noví ministři přehledně: Kdo bude šéfovat Česku pod taktovkou Andreje Babiše? Andrej Babiš už má pohromadě celý menšinový kabinet. Moc do rukou mu dal prezident Miloš Zeman, který… číst článek
Poslanci rozhodli o vedení výborů: Benda volil sám sebe, na Zaorálka se čeká Poslanci rozhodli o vedení výborů: Benda volil sám sebe, na Zaorálka se čeká Sněmovní ústavně-právní výbor povede dlouholetý poslanec ODS Marek Benda. Do čela sociálního výboru… číst článek
Stejní poslanci podepsali nominaci 3 kandidátům na prezidenta. Shodlo se i 5 senátorů Stejní poslanci podepsali nominaci 3 kandidátům na prezidenta. Shodlo se i 5 senátorů Čtyři poslanci podepsali nominaci všech tří kandidátů na prezidenta, kteří byli k volbám připuštěni… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Pavel Svoboda
Pavel Svoboda
zobrazit profil Dan Ramzer
Dan Ramzer
zobrazit profil Marta Semelová
Marta Semelová
zobrazit profil Václav Horáček
Václav Horáček
zobrazit profil Josef Pavlík
Josef Pavlík
zobrazit profil Radek Vondráček
Radek Vondráček
zobrazit profil Stanislav Štech
Stanislav Štech
zobrazit profil Adriana Krnáčová
Adriana Krnáčová