Helena Válková

Datum narození: 7.1.1951
Místo narození: Chlumec nad Cidlinou
Profese: právnička a politička

Související celebrity

Životopis

Helena Válková, specialistka na trestní právo a vysokoškolská pedagožka byla ministryní spravedlnosti České republiky ve vládě Bohuslava Sobotky.

Helena Válková vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze. Vyučovala také na Filozofické fakultě UK, kde položila základy sociální práce v trestní justici. Od roku 1993 působila na Fakultě právnické ZČU v Plzni, kde se stala roku 1998 vedoucí katedry trestního práva. Po kauze tzv. "ryhlostudentů" a kritice poměrů ve vedení školy byla v roce 2009 z funkce na přechodnou dobu odvolána. Z fakulty nakonec roku 2011 pro neshody s vedením odešla.

HELENA VÁLKOVÁ SI NABĚHLA NA VIDLE 

V roce 1993 založila Helena Válková českou pobočku a byla ředitelkou nakladatelství C. H. Beck, kde se později stala šéfredaktorkou programu nakladatelství a odborných časopisů.

Před rokem 1989 byla řadovou členkou KSČ. Po listopadu 1989 se Helena Válková angažovala v Občanském fóru.

Kritizovány byly výroky Heleny Válkové na otázky ohledně poválečného odsunu Němců z Československa. Na otázku o jejím názoru na tuto problematiku odpověděla " Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v Protektorátu zas tolik nedělo." Později se za svá slova omluvila.

Dalším zakopnutím Heleny Válkové na její cestě napříč politickým spektrem byl spor s jejím náměstkem Pavlem Šternem, kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Helena Válková kvůli netransparentnosti a pochybám zakázku zamítla a Pavla Šterna z funkce náměstka odvolala. Tyto personální změny, které na Ministerstvu spravedlnosti ČR provedla, vyvolaly vlnu nevole na politické scéně. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že "pokud projeví jakékoliv další zaváhání při vedení úřadu, bude ČSSD jako koaliční strana požadovat změnu v čele ministerstva spravedlnosti."

Exmistryně Helena Válková se ve volbách 2016 stala kandidátkou na senátorku hnutí Andreje Babiše ANO.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Články o celebritě

Vrah Kajínek dostal milost: Co dělal po propuštění! První kroky, první slova… Vrah Kajínek dostal milost: Co dělal po propuštění! První kroky, první slova… Karta vězně číslo DUL3X6 byla včera přesně v 11:40 ukončena, službukonající dozorce do ní dopsal… číst článek
„Takhle by se to kardinálovi líbilo.“ Na Vlka přišlo vzpomínat tisíc lidí „Takhle by se to kardinálovi líbilo.“ Na Vlka přišlo vzpomínat tisíc lidí Nedožité 85. narozeniny Miloslava Vlka ve středu večer připomněl Koncert pro kardinála v kostele… číst článek
S ANO provázaná Schillerová ministryní financí nebude! S ANO provázaná Schillerová ministryní financí nebude! Poraženecký výraz protáhl včera tvář ministra financí Andreje Babiše (62, ANO). Narazil totiž u premiéra… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Jaroslav Hejl
Jaroslav Hejl
zobrazit profil Jaroslav Zedník
Jaroslav Zedník
zobrazit profil Jan Bartošek
Jan Bartošek
zobrazit profil Marek Výborný
Marek Výborný
zobrazit profil John Fitzgerald Kennedy
John Fitzgerald Kennedy
zobrazit profil Milan Richter
Milan Richter
zobrazit profil Jiří Peřina
Jiří Peřina
zobrazit profil Michal Kortyš
Michal Kortyš