Helena Válková

Datum narození: 7.1.1951
Místo narození: Chlumec nad Cidlinou
Profese: právnička a politička

Související celebrity

Životopis

Helena Válková, specialistka na trestní právo a vysokoškolská pedagožka byla ministryní spravedlnosti České republiky ve vládě Bohuslava Sobotky.

Helena Válková vystudovala Právnickou fakultu UK v Praze. Vyučovala také na Filozofické fakultě UK, kde položila základy sociální práce v trestní justici. Od roku 1993 působila na Fakultě právnické ZČU v Plzni, kde se stala roku 1998 vedoucí katedry trestního práva. Po kauze tzv. "ryhlostudentů" a kritice poměrů ve vedení školy byla v roce 2009 z funkce na přechodnou dobu odvolána. Z fakulty nakonec roku 2011 pro neshody s vedením odešla.

HELENA VÁLKOVÁ SI NABĚHLA NA VIDLE 

V roce 1993 založila Helena Válková českou pobočku a byla ředitelkou nakladatelství C. H. Beck, kde se později stala šéfredaktorkou programu nakladatelství a odborných časopisů.

Před rokem 1989 byla řadovou členkou KSČ. Po listopadu 1989 se Helena Válková angažovala v Občanském fóru.

Kritizovány byly výroky Heleny Válkové na otázky ohledně poválečného odsunu Němců z Československa. Na otázku o jejím názoru na tuto problematiku odpověděla " Chápu, že to byla reakce na to, co se zase Čechům dělo předtím, ale ono se toho v Protektorátu zas tolik nedělo." Později se za svá slova omluvila.

Dalším zakopnutím Heleny Válkové na její cestě napříč politickým spektrem byl spor s jejím náměstkem Pavlem Šternem, kvůli tendru na elektronické náramky pro domácí vězně. Helena Válková kvůli netransparentnosti a pochybám zakázku zamítla a Pavla Šterna z funkce náměstka odvolala. Tyto personální změny, které na Ministerstvu spravedlnosti ČR provedla, vyvolaly vlnu nevole na politické scéně. Premiér Bohuslav Sobotka prohlásil, že "pokud projeví jakékoliv další zaváhání při vedení úřadu, bude ČSSD jako koaliční strana požadovat změnu v čele ministerstva spravedlnosti."

Exmistryně Helena Válková se ve volbách 2016 stala kandidátkou na senátorku hnutí Andreje Babiše ANO.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Články o celebritě

Stejní poslanci podepsali nominaci 3 kandidátům na prezidenta. Shodlo se i 5 senátorů Stejní poslanci podepsali nominaci 3 kandidátům na prezidenta. Shodlo se i 5 senátorů Čtyři poslanci podepsali nominaci všech tří kandidátů na prezidenta, kteří byli k volbám připuštěni… číst článek
Exministryně táhnou na Sněmovnu. Do voleb jdou Džamila Stehlíková, Válková i Kuchtová Exministryně táhnou na Sněmovnu. Do voleb jdou Džamila Stehlíková, Válková i Kuchtová Kandidují, ale do Sněmovny se dostanou pouze tehdy, pokud přeskočí výše postavené kolegy z kandidátní… číst článek
Exekuce řidičských průkazů kvůli alimentům přitvrdí, rozhodli poslanci Exekuce řidičských průkazů kvůli alimentům přitvrdí, rozhodli poslanci Exekutoři zřejmě budou moci zabavovat řidičské průkazy i neplatičům výživného za jejich studující… číst článek

Další Politici

zobrazit profil Blanka z Valois
Blanka z Valois
zobrazit profil Petr Gazdík
Petr Gazdík
zobrazit profil Ladislav Sekanina
Ladislav Sekanina
zobrazit profil Tomáš Vandas
Tomáš Vandas
zobrazit profil Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček
zobrazit profil Mária Koudelová
Mária Koudelová
zobrazit profil Stanislav Polčák
Stanislav Polčák
zobrazit profil Jana Bobošíková
Jana Bobošíková