Slavomír Lener

Datum narození: 10.3.1955
Místo narození: Beroun
Profese: Hokejový trenér a manažer
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Trenér Slavomír Lener se nesmazatelně zapsal do dějin českého hokeje ziskem zlaté medaile na olympiádě v Naganu (1998). Zkušenosti sbíral mimo jiné i v NHL, kde jako asistent působil sedm sezon. V roce 2010 se stal šéftrenérem českého hokeje.

Bývalý hokejista Slavomír Lener na profesionální hráčskou kariéru nedosáhl (KP Dobříš), studiem koučinku a metodiky se však dostal k trénování. V Jihlavě nejprve asistoval u A-mužstva a vedl mladé talenty. Poté působil u týmu Dukla Jihlava B a několik sezón strávil u pražského CLTK. Po roce 1990 odešel do zámoří, kde v NHL asistoval jako kouč v týmech Calgary Flames a Florida Panthers.

Na MS ve Vídni (1996) získal Slavomír Lener jako asistent trenéra Luďka Bukače zlato. Z následujících dvou šampionátů (1997, 1998) přivezla česká reprezentace bronzové medaile a to pod vedením trenérského dua Slavomír Lener - Ivana Hlinka.

Toto trenérské spojení se navždy zapsalo zlatým písmem do dějin českého hokeje, neboť na olympijských hrách v Naganu (1998) dovedl Slavomír Lener společně s Ivanem Hlinkou české národní mužstvo k historickému triumfu. Oslavy byly legendární, kouč Slavomír Lener během nich tehdy přišel o svůj proslulý knír, což měl na svědomí hrdina semifinálových nájezdů proti Kanadě Robert Reichel. V srdcích českých fanoušků navždy zůstane i slavná tisková konference.

Rodák z Berouna Slavomír Lenér trénoval také ligové celky. V domácí extralize působil ve Spartě (bronz), v zahraničí si vyzkoušel angažmá v německém Düsseldorfu a ve Švédsku trénoval mužstva Lulea a Linkoping (bronz).

Otec tří dětí (syn a dvě dcery) Slavomír Lener se v roce 2010 stal šéftrenérem Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) a také generálním manažerem české reprezentace. Lener se snaží podporovat práci s mládeží a pro rozvíjení talentů dětí hledá nejrůznější cesty.

Trenérská hokejová legenda Slavomír Lener komentovala očima odborníka instruktážní videa Jaromíra Jágra, který prostřednictvím Facebooku zval hokejové příznivce do světa svého tréninku.

 

Články o celebritě

Jak končilo Nagano? Stohy faxů a šéf NHL v české šatně, vypráví Hašek Jak končilo Nagano? Stohy faxů a šéf NHL v české šatně, vypráví Hašek Vzpomínáte? Dnes je to přesně 20 let. Petr Svoboda vypnul síťku za zády ruského brankáře Michaila… číst článek
Hráči, kteří přišli o Nagano: Eliáš to zpětně vzal, Kaberle první pod čarou Hráči, kteří přišli o Nagano: Eliáš to zpětně vzal, Kaberle první pod čarou Každý, kdo trávil před dvaceti lety únorová rána před televizí nebo u rádia při přenosech z hokejového… číst článek
Šampioni z Nagana zase spolu. Dorazil Jágr, hráči uctili Hlinku u hrobu Šampioni z Nagana zase spolu. Dorazil Jágr, hráči uctili Hlinku u hrobu Členové zlatého týmu hokejistů z olympijských her 1998 v Naganu si dnes při slavnostním setkání v… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jan Vetešník
Jan Vetešník
zobrazit profil Mario Balotelli
Mario Balotelli
zobrazit profil Milan Baroš
Milan Baroš
zobrazit profil David Křížek
David Křížek
zobrazit profil Jakub Malina
Jakub Malina
zobrazit profil Patrik Schick
Patrik Schick
zobrazit profil Radek Faksa
Radek Faksa
zobrazit profil Viktor Teplý
Viktor Teplý