Soňa Červená

Datum narození: 9.9.1925
Místo narození: Praha
Profese: operní pěvkyně, mezzosopranistka a altistka
Znamení: Panna

Životopis

Soňa Červená je česká herečka a operní pěvkyně, dcera známého českého spisovatele a kabaretiéra Jiřího Červeného a Žofie Veselíkové a také pravnučka známého královéhradeckého výrobce a vynálezce žesťových hudebních nástrojů Václava Františka Červeného.

První divadelní zkušenosti získala v muzikálu Divotvorný hrnec. V letech 1952–1958 působila ve Státním divadle v Brně. Po emigraci působila Soňa Červená v Berlíně. Zde zpívala role v operách Claudia Monteverdiho, Georga Friedricha Händela a Christopha Willibalda Glucka. Za tyto role obdržela v roce 1961 čestný titul „komorní pěvkyně“. Největší úspěch jí přinesla role Carmen v inscenaci dirigenta Herberta Kegela. Roli Carmen pak zpívala na nejpřednějších světových scénách 156 krát.

V této době se ji ke spolupráci marně a bezvýsledně snažila získat východoněmecká Stasi i česká StB, která na ni vedla osobní svazek č. 10324 již od roku 1951. Soňa Červená emigrovala posledním otevřeným přechodem z východního Berlína 4. ledna 1962.

Po emigraci působila Soňa Červená v operách v Západním Berlíně, Kolíně nad Rýnem, Hamburku, Dortmundu, Mnichově, Wiesbadenu, Frankfurt nad Mohanemu, Norimberku, Stuttgartu, Vídni a San Franciscu. Druhý titul "komorní pěvkyně" jí byl udělen ve Frankfurtu nad Mohanem.

Po několika desítkách let strávených v emigraci se Soňa Červená vrátila zpět do České republiky a stále aktivně vystupuje. Mimořádný ohlas měla opera Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila Zítra se bude..., kde hrála postavu Milady Horákové.

Soňa Červená je držitelkou několika významných cenění. V roce 2002 jí byla Nadací Život umělce cenu Senior Prix za uměleckou činnost. V roce 2004 obdržela cenu Thálie jako zvláštní cenu kolegia. V roce 2011 jí byla udělena ministrem kultury medaile Artis Bohemiae Amicis. Dne 28. října 2013 ji prezident Miloš Zeman vyznamenal medailí Za zásluhy.

Soňa Červená je dcera zakladatele Červené sedmy Jiřího Červeného. Když byla malá, chodívali k nim na návštěvu Artur a Xena Longenovi, František Gellner, Bohuslav Martinů, Eduard Kohout, Vlasta Burian a další významné osobnosti české kultury.

Soňa Červená byla nařčena ze spolupráce s StB, ale nedávno byla soudem očištěna. I přes dlouhou dobu strávenou v emigraci mluví výborně česky. „Vzali mi přátele, rodinu, majetek, ale český jazyk mi vzít nemohli,“ říká herečka a operní pěvkyně.

 

Další Zpěváci

zobrazit profil Soňa Červená
Soňa Červená
zobrazit profil Paul McCartney
Paul McCartney
zobrazit profil David Kraus
David Kraus
zobrazit profil Lisa Marie Presley
Lisa Marie Presley
zobrazit profil Adéla Částková
Adéla Částková
zobrazit profil Ivan Mládek
Ivan Mládek
zobrazit profil Monika Fialková
Monika Fialková
zobrazit profil Alžběta Bartošová
Alžběta Bartošová