Jiřina Švorcová

Datum narození: 25.5.1928
Datum úmrtí: 8.8.2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Před 40 lety řečnil Gott o antichartě: Doporučil mu to jeho otec Před 40 lety řečnil Gott o antichartě: Doporučil mu to jeho otec Letitá záhada je možná rozluštěna! Proč byl Karel Gott (77) hlavním řečníkem na tzv. antichartě v… číst článek
Vzpomínky Švorcové (†83): Wericha k Antichartě »ukecal« Kopecký! Vzpomínky Švorcové (†83): Wericha k Antichartě »ukecal« Kopecký! Z pozice nejprotěžovanější režimní herečky a komunistické aktivistky se stala terčem nenávisti kolegů.… číst článek
Signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová: Švorcová říkala, že jsem zločinec! Signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová: Švorcová říkala, že jsem zločinec! Nikdy nepodlehla nátlaku, vydírání ani zastrašování. Vlasta Chramostová (90) jde hlavou proti zdi,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Karel Heřmánek ml.
Karel Heřmánek ml.
zobrazit profil Chace Crawford
Chace Crawford
zobrazit profil Barbra Streisand
Barbra Streisand
zobrazit profil Diana Šoltýsová
Diana Šoltýsová
zobrazit profil Bolek Polívka
Bolek Polívka
zobrazit profil Ondřej Kepka
Ondřej Kepka
zobrazit profil Cynthia Nixon
Cynthia Nixon
zobrazit profil Chris Noth
Chris Noth