Jiřina Švorcová

Datum narození: 25.5.1928
Datum úmrtí: 8.8.2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

40 LET OD CHARTY 77: Kdo podepsal antichartu... a kdo měl odvahu vzdorovat! 40 LET OD CHARTY 77: Kdo podepsal antichartu... a kdo měl odvahu vzdorovat! Byl to největší tyátr v dějinách českého divadla! Hlavní role v něm ztvárnily herecké legendy a ti… číst článek
22 let od smrti Josefa Bláhy (†70): Nevěra s Janžurkou a pivo na smrtelné posteli! 22 let od smrti Josefa Bláhy (†70): Nevěra s Janžurkou a pivo na smrtelné posteli! Inspektor Brůžek z Hříšných lidí, akademik Richard z Návštěvníků či představitel celé řady otcovských… číst článek
Milovník a komunista, který rozdělil Jiráskovou a Švorcovou: Jiří Vala (†76) by slavil 90! Milovník a komunista, který rozdělil Jiráskovou a Švorcovou: Jiří Vala (†76) by slavil 90! Zemřel před 13 lety, jen pár dní před svými 77. narozeninami. Nemocný, zahořklý. Možná, kdyby Jiří… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Anna Remková
Anna Remková
zobrazit profil Ilja Prachař
Ilja Prachař
zobrazit profil Věra Křesadlová
Věra Křesadlová
zobrazit profil Teresa May
Teresa May
zobrazit profil Dakota Johnson
Dakota Johnson
zobrazit profil Michaela Maurerová
Michaela Maurerová
zobrazit profil Tereza Kostková
Tereza Kostková
zobrazit profil Anna Schmidtmajerová
Anna Schmidtmajerová