Jiřina Švorcová

Datum narození: 25.5.1928
Datum úmrtí: 8.8.2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová: Švorcová říkala, že jsem zločinec! Signatářka Charty 77 Vlasta Chramostová: Švorcová říkala, že jsem zločinec! Nikdy nepodlehla nátlaku, vydírání ani zastrašování. Vlasta Chramostová (90) jde hlavou proti zdi,… číst článek
Před 40 lety režim zneužil přední umělce proti Chartě 77: Podepsali a styděli se! Před 40 lety režim zneužil přední umělce proti Chartě 77: Podepsali a styděli se! Komunistickým papalášům nebylo nic svaté! Dokonce ani umělecké legendy. Klidně je zneužili. Ze strachu… číst článek
Švorcová kontra Chramostová: Naivní plán na smír neklapl Švorcová kontra Chramostová: Naivní plán na smír neklapl Jiřina Švorcová (†83) se z komunistické aktivistky stala terčem nenávisti kolegů. Přestala se s ní… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jiří Racek
Jiří Racek
zobrazit profil František Němec
František Němec
zobrazit profil Karel Roden
Karel Roden
zobrazit profil Jan Teplý
Jan Teplý
zobrazit profil Miroslav Hanuš
Miroslav Hanuš
zobrazit profil Ivana Andrlová
Ivana Andrlová
zobrazit profil Hana Gregorová
Hana Gregorová
zobrazit profil Lenka Skopalová
Lenka Skopalová