Jiřina Švorcová

Datum narození: 25.5.1928
Datum úmrtí: 8.8.2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Švorcová a její nedožité devadesátiny - ZE SLOŽEK StB: JAK MAFIE CHYSTALA JEJÍ ÚNOS! Švorcová a její nedožité devadesátiny - ZE SLOŽEK StB: JAK MAFIE CHYSTALA JEJÍ ÚNOS! Uměla stejně přesvědčivě zahrát Boženu Němcovou, jako Ženu za pultem Annu Holubovou. A také se až… číst článek
Moderátor Thálií Moravec: Nezvládl ukočírovat hosta, hrozila mu pokuta! Moderátor Thálií Moravec: Nezvládl ukočírovat hosta, hrozila mu pokuta! Přímý přenos je vždy ošidný, jelikož se nikdy nedá přes veškeré plánování a zkoušení dopředu odhadnout,… číst článek
Vyhlašování cen Thálie: Průšvih moderátora Moravce! Co mu hrozilo? Vyhlašování cen Thálie: Průšvih moderátora Moravce! Co mu hrozilo? Největší nervy měl z toho, aby přímý přenos nepřetáhl. Václav Moravec (43) už na generálce prosil… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Libuše Šafránková
Libuše Šafránková
zobrazit profil Helena Dytrtová
Helena Dytrtová
zobrazit profil Lauren Graham
Lauren Graham
zobrazit profil Celina Jade
Celina Jade
zobrazit profil Predrag Bjelac
Predrag Bjelac
zobrazit profil Jiří Hrzán
Jiří Hrzán
zobrazit profil Františka Stropnická
Františka Stropnická
zobrazit profil Tereza Nvotová
Tereza Nvotová