Jiřina Švorcová

Datum narození: 25.5.1928
Datum úmrtí: 8.8.2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Zesnulý Ilja Racek (†88): Na Švorcovou pořvával cosi o ku**ách! Zesnulý Ilja Racek (†88): Na Švorcovou pořvával cosi o ku**ách! Zářil v Divadle Na Vinohradech, ve filmu a v televizi ale jen troškařil. Proč oblíbený herec Ilja… číst článek
Záhada hrobu Jiřiny Švorcové (†83): Tajemný vzkaz od dávné lásky? Záhada hrobu Jiřiny Švorcové (†83): Tajemný vzkaz od dávné lásky? Zatímco televize nedožité 90. narozeniny herečky Jiřiny Švorcové (†83) nijak nepřipomněla, řada fanoušků… číst článek
Žena za pultem Jiřina Švorcová: Chtěla ji unést mafie! Televize na ni už kašle Žena za pultem Jiřina Švorcová: Chtěla ji unést mafie! Televize na ni už kašle Devadesáté narozeniny by právě oslavila Jiřina Švorcová (†83), která si zahrála Boženu Němcovou i… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jana Postlerová
Jana Postlerová
zobrazit profil Anna Linhartová
Anna Linhartová
zobrazit profil Jana Plodková
Jana Plodková
zobrazit profil Jiří Bartoška
Jiří Bartoška
zobrazit profil Eliška Křenková
Eliška Křenková
zobrazit profil Kateřina Kornová
Kateřina Kornová
zobrazit profil Sandra Černodrinská
Sandra Černodrinská
zobrazit profil Vávlav Kotva
Vávlav Kotva