Jiřina Švorcová

Datum narození: 25.5.1928
Datum úmrtí: 8.8.2011
Místo narození: Hradec Králové
Profese: herečka, politička
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiřina Švorcová byla česká divadelní a filmová herečka a komunistická politička. Největší popularitu jí přinesla role prodavačky Anny Holubové v seriálu Žena za pultem.

Jiřina Švorcová vystudovala pražskou DAMU, poté se stala členkou souboru Divadla na Vinohradech, kde působila až do roku 1990. Po nastalé demokracii odešla na odpočinek. Začínala jako divadelní představitelka mladých uvědomělých milovnic a dívek, v pozdějších letech hrála vyzrálé a dramatické hrdinky. Využívala celou škálu svého herectví, zejména svůj zdatný hlas, v českém i světovém klasickém repertoáru.

Více než herectvím se Jiřina Švorcová proslavila svoji politickou činností. Jako přesvědčená komunistka byla členkou řady svazů a odborů, kandidátkou a členkou ÚV KSČ a několikrát po sobě taky předsedkyní Svazu českých dramatických umělců. Po roce 1968 pomáhala s budováním normalizační kultury. V rámci této činnosti schvalovala a prosazovala tvrdou cenzuru a profesní likvidaci a věznění umělců, které shledala nedostatečně uvědomělými. Neblaze proslula svým vystoupením na Antichartě. Kvůli politickým sympatiím s komunistickou stranou se jí uzavřela herecká dráha.

Za svojí politickou i hereckou činnost získala Jiřina Švorcová řadu vyznamenání. Mimo jiné titul Zasloužilé umělkyně v roce 1973 a také titul Národní umělkyně, který jí byl udělen roku 1984. Po roce 1989 se stáhla do ústraní.

Jiřina Švorcová pocházela ze čtyř dětí. Její nejstarší bratr Václav Švorc je také herec a komunista. Byla vdaná za hudebníka Jindřicha Rohana a malíře Vladimíra Šolta. Zemřela po těžké nemoci v pražské léčebně dlouhodobě nemocných v Malvazinkách.

 

Články o celebritě

Roubenka Oty Jiráka: Hrozivý pád manželky Drahušky! Roubenka Oty Jiráka: Hrozivý pád manželky Drahušky! Natrvalo se tu usadili teprve před čtyřmi lety. Za vytoužený klid ale nedávno zaplatili vysokou cenu.… číst článek
Dáda v slzách: Tragická zpráva o smrti přítele! Dáda v slzách: Tragická zpráva o smrti přítele! Po návratu ze slunné Itálie čekalo na Dagmar Patrasovou (61) smutné překvapení. Zemřela její televizní… číst článek
Smutný návrat Patrasové do Česka: Dvě smrti v jeden den! Smutný návrat Patrasové do Česka: Dvě smrti v jeden den! I když si Dáda Patrasová (61) donedávna v klidu užívala léta v Kalábrii, po návratu do Česka ji starosti… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Ondřej Malý
Ondřej Malý
zobrazit profil Lenka Vacvalová
Lenka Vacvalová
zobrazit profil Denisa Pfauserová
Denisa Pfauserová
zobrazit profil Petr Brukner herec
Petr Brukner herec
zobrazit profil Veronika Žilková
Veronika Žilková
zobrazit profil Peter Krause
Peter Krause
zobrazit profil Bohdana Pavlíková
Bohdana Pavlíková
zobrazit profil Lenka Plačková
Lenka Plačková