Ján Kroner

Ján Kroner

Datum narození: 1.6.1956
Místo narození: Považská Bystrica, Slovensko
Profese: herec
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Ján Kroner - slovenský filmový a divadelní herec - není znám jen svými rolemi, ale i bojem s maniodepresivní chorobou.

Ján Kroner pochází z herecké dynastie Kronerovců. Je synovcem Jozefa Kronera a bratrancem Zuzany Kronerové. Je zanícený rybář a později mu učaroval golf. Jako dítě byl plachý, osmělil se až na základní škole, kde byl naopak za třídního šaška, který hází ve třídě po spolužácích houbu a v devíti letech rozepíná dívkám podprsenku.

V roce 2009, kdy byl na vrcholu divácké oblíbenosti, se pustil do podnikání. Umínil si znovu oživit bratislavské divadlo Malá scéna. Pozoruhodné bylo, že budovu „svého“ divadla převzal v dezolátním stavu a zrekonstruoval ho v rekordně krátkém čase, v podstatě během léta. Otevřel ho v říjnu 2010 s netajenou euforií. Nápor práce i neúspěch sehnat peníze pro divadlo se podepsaly pod Kronerovy deprese. Začátkem dubna následujícího roku na tiskovce pro novináře oznámil, že divadlo opouští, protože je „v depresi, unavený a zklamaný z nesplněných slibů a přístupu bohatých lidí, firem i státních a samosprávných orgánů a není schopen finančně pomoci provozu divadla“. Nikdo tehdy netušil, že se právě spustil jeho fyzický i psychický pád. Ján Kroner skončil na psychiatrii a od té doby s depresí stále bojuje. Paniku v něm vyvolávalo i focení. Před kamerou byl přitom téměř každý den, objektiv fotoaparátu však neměl vůbec v lásce. „Focení je jedna z činností, které nemám rád, nerad se fotím,“ svěřil se při jedné příležitosti novinářům.  K podnikatelským neúspěchům se připojily i osobní. Ján Kroner čelil krizi v manželství s kolegyní herečkou Lenkou Košickou. Jejich neshody skončily v červnu 2014 rozvodem. Fakt, že se mu rozpadla rodina, snášel velmi špatně. Nespavost, probdělé noci a psychické trápení ho doslova ničily. Nedokázal se soustředit, chodit do práce... opětovně se uzavřel před světem a objevily se i těžké depresivní stavy, které ho přinutily vrátit se na psychiatrickou kliniku.

Ján Kroner se zaskvěl v mnoha nezapomenutelných rolích ve snímcích jako například Líbáš jako Bůh režisérky Marie Poledňákové, v seriálu Nikdy neříkej nikdy si zahrál po boku Jána Koleníka a Ani Geislerové, s Klárou Pollertovou - Trojanovou se střetl ve filmu Poločas rozpadu a v Oběti a vrazi Andrei Sedláčkové se setkal s Karlem Rodenem a Ivanou Chýlkovou. V mladosti ho režiséři s oblibou obsazovali do pohádek.

Ján Kroner má z prvního manželství syna Jakuba, který je úspěšný režisér a ze vztahu s Lenkou má sportovně nadanou dcerku Pavlínku, kterou však po rozvodu vídá jen velmi sporadicky.