Libuše Švormová

Datum narození: 23.8.1935
Místo narození: Praha, Československo
Profese: herečka, dabérka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Libuše Švormová je česká herečka, hlasatelka a hlavně dabérka. V dabingu se proslavila hlavně coby česká Angelika, když propůjčila svůj hlas krásné markýze Angelice ve stejnojmenné francouzské sáze.

Libuše Švormová se začala herectví věnovat v pardubickém divadle, tehdy si ji vyhlédl režisér a ředitel divadla Ota Ornest. Od té doby už divadelní prkna neopustila a prakticky po celý život byla členkou hereckého souboru Mětských divadel pražských jako jedna z ženských hvězd.

Již v roce 1959 si Libuše Švormová zahrála hned ve čtyřech filmech, jako DŮM NA OŘECHOVCE, PĚT Z MILIONU, PROBUZENÍ, ŽIVOT PRO JANA KAŠPARA. Ačkoliv divadelní kritici obdivovali a chválili její herecký projev a Libuše Švormová se objevila alespoň v jednom filmu ročně, nikdy si nezahrála hlavní roli. Z její bohaté filmografie však stojí za zmínku: JARNÍ POVĚTŘÍ (1961), AFÉRY MÉ ŽENY (1972) nebo MILENCI V ROCE JEDNA (1973), nelze opomenout role v oblíbených komediálních filmech LÉTO S KOVBOJEM (1976) , kde byl jejím kolegou Jaromír Hanzlík nebo MAREČKU, PODEJTE MI PERO! (1976).

Libuše Švormová v 90. letech filmování výrazně omezila. Naposledy jsme ji mohli vidět ve dvou nováckých seriálech POJIŠŤOVNA ŠTĚSTÍ (2004), kde hrála vedle televizních hvězd jako Miroslav Etzler nebo Kateřina Brožová, a v nekonečném seriálu ULICE (2005).

Libuše Švormová se však do povědomí diváků nedostala ani tak moc jako herečka, nýbrž jako dabérka. V 60. letech nadabovala ságu o krásné a nezkrotné markýze Angelice, které svým hlasem dodala nezapomenutelný půvab. Za celoživotní mistrovství dabingu dostala v 2005 cenu Františka Filipovského.

Libuše Švormová vystudovala UMPRUM a později pokračovala ve studiích na DAMU. Je členkou Herecké Asociace a pracuje v Nadaci Život umělce. Jejím dlouholetým partnerem byl spisovatel Jan Otčenášek (1924-1979), který byl také autorem mnoha divadelních her, v kterých si Libuše Švormová zahrála. Od roku 1982 je jejím manželem Jan Patera.

 

Články o celebritě

Zpěvačky a herečky ukazují: Takhle se randí se zajíčky! Zpěvačky a herečky ukazují: Takhle se randí se zajíčky! Stojaté vody českého showbyznysu nedávno rozvířil vztah bývalé manželky Radka Brzobohatého Hany Gregorové… číst článek
Naďa musela slavit! I když nechtěla... Naďa musela slavit! I když nechtěla... Řekli si, že není možné nechat půlkulatiny jen tak prošumět. Herci z Divadla na Vinohradech, kde… číst článek
Libuše Švormová (80): Bojí se, že budou manžela nenávidět! Libuše Švormová (80): Bojí se, že budou manžela nenávidět! Přestože je herečka Libuše Švormová velice milá dáma na úrovni, co se týče hereckých příležitostí,… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Vin Diesel
Vin Diesel
zobrazit profil Alexis Bledel
Alexis Bledel
zobrazit profil Olga Schoberová
Olga Schoberová
zobrazit profil Michele  Mercier
Michele Mercier
zobrazit profil Táňa Pauhofová
Táňa Pauhofová
zobrazit profil Juraj Herz
Juraj Herz
zobrazit profil Markéta Hrubešová
Markéta Hrubešová
zobrazit profil Michal  Suchánek
Michal Suchánek