Petr Jarchovský

Datum narození: 6.10.1966
Místo narození: Praha
Profese: scénárista
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Petr Jarchovský je český scenárista a dramaturg, dvorní autor režiséra Jana Hřebejka. Jejich filmy podle knih Petra Šabacha dostaly řadu Českých lvů.

Pražský rodák Petr Jarchovský ve svém rodišti prožil nejen dětství, ale i dospívání. V Praze ve Štěpánské ulici vystudoval Akademické gymnázium společně se svým filmovým partnerem, režisérem a scenáristou Janem Hřebejkem, v letech 1987 – 1991 pak katedru scenáristiky a dramaturgie na pražské FAMU. Dosud zde také působí jako pedagog, a to na katedře scenáristiky a dramaturgie.

Petr Jarchovský debutoval scénářem jedné z povídek k televiznímu cyklu Velmi uvěřitelné příběhy, který natočil jeho spolužák Igor Chaun. Spolu s Hřebejkem napsal pro Ondřeje Trojana - debutujícího režiséra z FAMU - scénář ke generační filmové komedii Pějme píseň dohola.

Dalším úspěchem dvojice JarchovskýHřebejk byla netradičně pojatá trojice autorských povídek pro televizní cyklus Bakaláři, která získala prestižní ocenění Filmového a televizního svazu a Literárního fondu za přínos televizní hrané tvorbě za rok 1997.

Jediným dosud realizovaným filmem, u kterého si Jarchovský „odskočil“ od Hřebejka, bylo filmové drama z období druhé světové války Želary. Jarchovský je držitelem několika Českých lvů, např. za scénáře k filmům Musíme si pomáhat (s Bolkem Polívkou) a Horem pádem (s Emilií Vášáryovou, Janem Třískou a Jiřím Macháčkem). Dva filmy natočené podle jeho scénáře byly nominovány na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V roce 2010 byl do souboje o Oscara vyslán českou filmovou akademií film Kawasakiho růže, který se ale bohužel nedostal do užšího výběru, a tak si Hřebejk s Jarchovským na oskarových růžích neustlali. Nejnovějším počinem nerozlučené dvojice je drama Líbánky, v hlavní roli s Aňou Geislerovou. Spolu s Hřebejkem je pro Jarchovského důležitou postavou i spisovatel Petr Šabach, jehož knihy rád převádí do filmové řeči (Šakalí léta, Pelíšky, Pupendo, U mě dobrý, Občanský průkaz).

 

Články o celebritě

Paráda a mužští očima Františky: Který to umí a který ne?  Paráda a mužští očima Františky: Který to umí a který ne? Možná se to někomu bude zdát přehnané, ale troufám si tvrdit, že v celostátním měřítku nadpoloviční… číst článek
Macháčkův rozseklý ret? Přiznal se k němu Dušek! Macháčkův rozseklý ret? Přiznal se k němu Dušek! Také film Jana Hřebejka (47) o násilí a rasismu nazvaný Horem pádem v kinech bodoval. Navštívilo… číst článek
Jarchovský a Hřebejk chystají Učitelku, točit se má příští rok Jarchovský a Hřebejk chystají Učitelku, točit se má příští rok Celovečerní film Učitelka v režii Jana Hřebejka podle scénáře Petra Jarchovského, který při psaní… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil David Ochman
David Ochman
zobrazit profil Marie Poledňáková
Marie Poledňáková
zobrazit profil František Filip
František Filip
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský
zobrazit profil Danny Moder
Danny Moder
zobrazit profil Juraj Jakubisko
Juraj Jakubisko
zobrazit profil Vojtěch Moravec
Vojtěch Moravec
zobrazit profil Jan Petráň
Jan Petráň