Luboš Lacina

Přezdívka: Dálniční pirát
Profese: Manažer

Životopis

Bývalý manažer Luboš Lacina je možná dobrý člověk, proslavil ho však děsivý motoristický manévr. Kamery zachytily v roce 2010 jeho neuvěřitelnou agresi, kdy sestřelil z dálnice D1 jiné auto. Záznam se stal hitem internetu. Zrodil se Dálniční pirát.

Ing. Luboš Lacina je dnes známý pod přezdívkami Dálniční pirát nebo Pirát z D1 za svůj neurvalý manévr z 22. března 2010. Bezpečnostní kamery umístěné na mýtné bráně dálnice D1 tehdy zachytily situaci, kdy Lacinův vůz doslova katapultoval jiné auto z dálnice do pole. Co tomuto incidentu předcházelo?

Dle následného vyšetřování leží příčina útoku v situaci daleko před místem vlastního ataku. Manažer Luboš Lacina jel ve svém služebním voze Škoda Superb v rychlém levém pruhu a zbrzdilo ho pomalu jedoucí vozidlo Mazda 323, které tou dobou předjíždělo jiný vůz. Luboš Lacina se rozhodl dát pomalé řidičce za vyučenou. Když šoférka Zuzana U. svůj manévr dokončila, manažer v Superbu se na její vůz zleva "přilepil" Několik desítek metrů jela obě auta souběžně a Luboš Lacina si s posádkou Mazdy vyměnili několik hrubých gest. Mimikou se však manažer neuspokojil. Přišel zkrat. Vynervovaný Luboš Lacina mazdu během prudkého výpadu vytlačil ve více než stokilometrové rychlosti z dálnice! Právě tento moment zachytily kamery na mýtné bráně. Mazda 323 skončila v kotrmelcích v poli a řidička Zuzana U. se svým přítelem Markem na místě spolujezdce podle znalců přežili jen zázrakem. Díky kamerám však byla brzy odhalena nejen totožnost viníka, ale šla dobře doložit i skutečnost, že Luboš Lacina z místa nehody zbaběle ujel, ačkoliv si musel všimnout, co svým manévrem způsobil.

Při vyšetřování a následném soudním líčení se dopadený Luboš Lacina hájil svým stresujícím zaměstnáním. V době karambolu byl vysoko postaveným manažerem pivovaru Prazdroj, který s ním však záhy po obvinění z trestného činu rozvázal pracovní poměr. Rozhovor s Lubošem Lacinou uveřejnil například deník AHA! Soudní znalec vyslovil během procesu domněnku, že viník předvedl spíše velký zkrat, neboť byl předtím vyrovnaným řidičem a najel 750 tisíc kilometrů údajně bez nehody.  Podle žalobce však chování řidiče Superbu naplnilo znaky zločinu těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a Luboše Lacinu tak v roce 2011 poslal na 5 let za mříže nepodmíněně.  Již po dvou letech se zdálo, že na základě „dobrého chování“ půjde domů díky amnestii vyhlášené Václavem Klausem, nakonec mu byl ale trest přerušen až v únoru roku 2014 a viník byl podmíněně propuštěn z výkonu trestu odnětí svobody.  Sedmiletý zákaz řízení mu však zůstal v původní výši.

Případ Luboše Laciny dobře ilustruje případy vzrůstající agrese mezi českými řidiči. Udál se přibližně ve stejné době jako případ jiného piráta silnic: Aleše Trpišovského. Do podobné skupiny agresorů se mohou řadit i manageři typu Romana Janouška, který úmyslně srazil na ulici ženu nebo příslušníka zlaté pražské mládeže Marka Půčka.