Jiří Chlumský

Jiří Chlumský

Datum narození: 4.7.1958
Místo narození: Praha
Profese: Režisér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Jiří Chlumský - režisér a dokumentarista, byl prvním režisérem reklam v Československu.

Dětství prožil v Brazílii, ale málem se narodil v Rumunsku. Jeho matka čtyři dny před porodem zpanikařila a nechala se odvézt letadlem do Prahy, aby se mohl narodit v Praze, protože rodiče byli od roku 1956 do 1960 v Rumunsku, kde jeho tatínek pracoval. Dlouho v Československu nepobyl, protože v roce 1964 odjeli pro změnu do Brazílie, do Sao Paula, odkud se vrátili, paradoxně, v srpnu 1968. V Praze se Jiří Chlumský začal věnovat plavání.  A nikoli neúspěšně. Kvalifikoval se jako žák na mistrovství Československa mužů a držel několik desítek československých rekordů v žákovských a posléze i v dorosteneckých disciplínách. Na mistrovství republiky mužů v kraulu na 1500 metrů skončil ještě jako žák čtvrtý. Studovat se ale rozhodl dokumentární režii na FAMU. Po ukončení pracoval jako asistent režie ve společnosti Krátký Film a externě spolupracoval i s Českou televizi. Natočil několik dokumentů i pro BBC a byl prvním režisérem reklam v Československu. Filmovým debutem Jiří Chlumského byla komedie Stůj nebo se netrefím. Mezi jeho nejznámější filmy patří Martin a Venuše nebo na Slovensku točený Nedodržený slib. Jako režisér stojí také za seriály Gympl s (r)učením omezeným (2012), Kriminálka Anděl (2008) a 7 dny hříchů (2012). Jméno Jiří Chlumský je známé i z pohádek Černoknežník, Zmrazený Vasil nebo O Svatební krajince. Při natáčení filmu Konečná stanice se seznámil s herečkou Annou Šiškovou a jejich románek vedl k rozvodu Jiřího Chlumského s druhou manželkou. Annu si pak vzal.

Sám o svých vztazích řekl: „S první manželkou jsem byl krátce. Chodili jsme spolu ještě na devítiletku. Vzali jsme se a za dva roky jsme se rozvedli. S druhou manželkou jsem byl 24 let. Když jsme se seznámili, bylo jí devatenáct.  Lidé se velmi mění. Hlavně tedy ženy a nemyslím fyzicky, ale mentálně. Já jsem se kvůli Aničce rozvedl. Ale bylo to o tom, že jsem neměl dobrý vztah. Ano, byl jsem nevěrný. Co je na tom divného? Vždyť i papež odstoupil. Můžeme dělat bordel, jaký chceme,“ směje se. Rok a půl po svatbě mu ale do života vstoupila jiná žena a s Annou se rozvedl.

K oblíbeným hercům Jiřího Chlumského patří Vica Kerekes, Ondřej Vetchý a Josef Abrhám, netají se však tím, že by rád obsadil do filmu i svou nevlastní dceru, Dorotu Nvotovou. „Velmi si jí vážím. Je velmi talentovaná a šílená , ale mně se to líbí. Myslím si, že pro každého chlapa, který s ní je, to musí být velká zkouška. Ale když to vydrží, tak to musí být fajn ... je prostě taková,“ vyjádřil se o ní.

Konkurence mu však roste i v druhé dceři Anny Šiškové, Tereze Nvotové. Ta je začínající režisérkou v Praze.