Jiří Chlumský

Jiří Chlumský

Datum narození: 4.7.1958
Místo narození: Praha
Profese: Režisér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Jiří Chlumský - režisér a dokumentarista, byl prvním režisérem reklam v Československu.

Dětství prožil v Brazílii, ale málem se narodil v Rumunsku. Jeho matka čtyři dny před porodem zpanikařila a nechala se odvézt letadlem do Prahy, aby se mohl narodit v Praze, protože rodiče byli od roku 1956 do 1960 v Rumunsku, kde jeho tatínek pracoval. Dlouho v Československu nepobyl, protože v roce 1964 odjeli pro změnu do Brazílie, do Sao Paula, odkud se vrátili, paradoxně, v srpnu 1968. V Praze se Jiří Chlumský začal věnovat plavání.  A nikoli neúspěšně. Kvalifikoval se jako žák na mistrovství Československa mužů a držel několik desítek československých rekordů v žákovských a posléze i v dorosteneckých disciplínách. Na mistrovství republiky mužů v kraulu na 1500 metrů skončil ještě jako žák čtvrtý. Studovat se ale rozhodl dokumentární režii na FAMU. Po ukončení pracoval jako asistent režie ve společnosti Krátký Film a externě spolupracoval i s Českou televizi. Natočil několik dokumentů i pro BBC a byl prvním režisérem reklam v Československu. Filmovým debutem Jiří Chlumského byla komedie Stůj nebo se netrefím. Mezi jeho nejznámější filmy patří Martin a Venuše nebo na Slovensku točený Nedodržený slib. Jako režisér stojí také za seriály Gympl s (r)učením omezeným (2012), Kriminálka Anděl (2008) a 7 dny hříchů (2012). Jméno Jiří Chlumský je známé i z pohádek Černoknežník, Zmrazený Vasil nebo O Svatební krajince. Při natáčení filmu Konečná stanice se seznámil s herečkou Annou Šiškovou a jejich románek vedl k rozvodu Jiřího Chlumského s druhou manželkou. Annu si pak vzal.

Sám o svých vztazích řekl: „S první manželkou jsem byl krátce. Chodili jsme spolu ještě na devítiletku. Vzali jsme se a za dva roky jsme se rozvedli. S druhou manželkou jsem byl 24 let. Když jsme se seznámili, bylo jí devatenáct.  Lidé se velmi mění. Hlavně tedy ženy a nemyslím fyzicky, ale mentálně. Já jsem se kvůli Aničce rozvedl. Ale bylo to o tom, že jsem neměl dobrý vztah. Ano, byl jsem nevěrný. Co je na tom divného? Vždyť i papež odstoupil. Můžeme dělat bordel, jaký chceme,“ směje se. Rok a půl po svatbě mu ale do života vstoupila jiná žena a s Annou se rozvedl.

K oblíbeným hercům Jiřího Chlumského patří Vica Kerekes, Ondřej Vetchý a Josef Abrhám, netají se však tím, že by rád obsadil do filmu i svou nevlastní dceru, Dorotu Nvotovou. „Velmi si jí vážím. Je velmi talentovaná a šílená , ale mně se to líbí. Myslím si, že pro každého chlapa, který s ní je, to musí být velká zkouška. Ale když to vydrží, tak to musí být fajn ... je prostě taková,“ vyjádřil se o ní.

Konkurence mu však roste i v druhé dceři Anny Šiškové, Tereze Nvotové. Ta je začínající režisérkou v Praze.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Olga Sommerová
Olga Sommerová
zobrazit profil Zdeněk Janáček
Zdeněk Janáček
zobrazit profil Libor Kodad
Libor Kodad
zobrazit profil Matthew  Vaughn
Matthew Vaughn
zobrazit profil Biser Arichtev
Biser Arichtev
zobrazit profil Olga Špátová
Olga Špátová
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák
zobrazit profil Petr Jákl
Petr Jákl

Nejnovější profily celebrit