Fero Fenič

Datum narození: 20.3.1951
Místo narození: Nižná Šebastová, Slovensko
Profese: Režisér, producent
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Fero Fenič občanským jménem František Fenič, je slovenský a český filmový režisér, scénárista, producent, televizní a filmový podnikatel, jehož jméno je spojováno zejména se značkou filmového festivalu Febiofest.

Fero Fenič vyrostl na východním Slovensku v rodině zemědělců jako nejmladší z pěti dětí. Jeho táta měl slabost pro alkohol a cigarety, a to způsobilo, že Fenič je dodnes nekuřák a alkoholu taktéž neholduje. Na obranu svého táty však podotkl,  že na tak malé vesničce jako byla Nižná Šebastová se ani nic jiného, než trávit čas vysedáváním po hospodách, dělat nedalo.

Po střední škole nastoupil Fero Fenič na katedru žurnalistiky Univerzity Komenského v Bratislavě. Po třech letech studia se ale přihlásil na Katedru dokumentární tvorby na FAMU. Byl velice talentovaný student, již jeho školní práce byly oceňovány na významných studentských filmových festivalech. Získal roční stipendium jako stážista nejstarší filmové školy světa – římské Centro sperimentale di cinematografia (1977).

Jeho profesionální debut Diadém (1979) byl oceněn jako nejlepší dokument roku a Tam a späť (1980), který se do kin dostal až po roce 1989, byl v roce 1990 oceněn jako nejlepší dokument let 1969–1989 mezi zakázanými filmy. Fero Fenič je také zakladatelem známých televízních projektů jako jsou GEN, Česká soda - její celovečerní filmová verze byla prvním filmem zkopírovaným z videa-, Cestománie,  či Genus

Ve svých dokumetech se nevyhýbal ani kontroverzním tématům a když spolupracoval se slovenským filmovým studiem na bratislavské Kolibě, propustili ho pro „politickou nespolehlivost a protisocialistické smýšlení“. Pak se jistý čas živil jako průvodce cestovních kanceláři (1985–89).

V letech 1990-1994 působil Fero Fenič  jako vedoucí pedagog na Katedře dokumentární tvorby FAMU, ale postupně v něm dozrálo rozhodnutí založit vlastní filmovou a televizní produkční společnost, v níž chtěl vytvořit základnu pro nezávislou dokumentární tvorbu. Nazval ji Febio (Feničův Biograf). Od založení (1991) vyprodukovala více než 1300 dokumentárních snímků. Od roku 1993 společnost Febio pořádá filmový festival v Praze - Febiofest, který se stal se najmasovější filmovou akci ve strědní Evropě. Po dvaceti letech se však Fero Fenič rozhodl značku Febiofest prodat za 25 milionů korun společnosti Mezinárodní filmový festival Praha, nadále však zůstává v  jeho  čele jako prezident festivalu.

V roce 2009 sestavil Magazín Colour Planet žebříček 15 nejvlivnejších homosexuálů v oblasti českých médií, politiky, kultury a byznysu, a Fero Fenič v něm obsadil třetí místo, po Jiřím Hromadovi a Janisi Sidovském. Fenič v rámci své tvorby pravidelně podporuje gay a lesbickou minoritu, a to nejen sekcí Jiný břeh v rámci festivalu Febiofest, ale i televizním cyklem České milování. Účastní se také pravidelně pochodu gayů a lesbiček Prague Pride, kvůli čemuž se dostal i do přestřelky s Václavem Klausem. Naznačil, že Klaus se tváří jako konzervativec a staví se proti pochodu jen proto, že má jako nepřiznaný homosexuál mindrák.

Fero Fenič patřil mezi přátele a podporovatele prezidenta Václava Havla a byl jedním z iniciátorů petice o přejmenování letiště Ruzyně na Letiště Václava Havla, za což se mu od oponentů exprezidenta dostalo mnoho kritiky i plivanců na ulici. Výbornou přítelkyní Fera Feniče byla také režisérka Věra Chytilová, s kterou ho pojilo dvacetileté přátelství a obdiv. Sám říkaval: „Kolují pověsti, jak byla zpupná a arogantní. Já ji takovou nezažil ani jednou. A to jsme se spolu ve tmě střižny něco naseděli.“