Hana Hegerová

Datum narození: 20.10.1931
Místo narození: Bratislava
Profese: Zpěvačka, herečka
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

První dáma českého šansonu, Piaf z Prahy nebo také Šansoniérka se slovanskou duší. Tak bývá přezdívána jedna z nejvýraznějších československých zpěvaček 20. století Hana Hegerová.

Hana Hegerová se narodila v Bratislavě jako Carmen Farkašová do rodiny bankovního ředitele. Po studiu na gymnáziu v Komárně pracovala jako úřednice ve Škodových závodech a učila na učňovské škole. V letech 1951-1953 ale absolvovala divadlení kurz při státní konzervatoři a krátce nato se stala členkou hereckého souboru Divadla Petra Jilemnického v Žilině.

Začínala s uměleckým jménem Hana Čelková (po mamince), které si po svatbě s divadelním dramaturgem Daliborem Hegerem změnila na nám všem dnes známé Hana Hegerová. Zprvu začínala jako herečka a prošla scénami Divadla Rokoko, Divadla Semafor nebo Divadla Na Zábradlí. Manželství s Daliborem Hegerem dlouho nevydrželo a veřejným tajemstvím je, že velkou láskou Hany Hegerové byl režisér Ján Roháč.

Hana Hegerová stála u zrodu mnoha pozoruhodných českých filmů jako Frona od Jiřího Krejčíka nebo Naděje Karla Kachyni, kde se před kamerou objevila po boku Rudolfa Hrušínského.

Proslavila se ale především zpěvem, se kterým začala souběžně s hereckou kariérou ve své rodné Bratislavě během divadelních prázdnin. Kromě let 1977-1981, kdy měla zákaz cestovat, měla tak se svým výjimečným talentem možnost vystupovat v pařížské Olympii (kde se mimo jiné setkala s legendárními Beatles!), na světové výstavě v Montrealu a často koncertovala v německy mluvících zemích.

I přes svou nesmírnou popularitu již Hana Hegerová v posledních letech nekoncertuje, i když zájem o ni stále neutuchá. Začaly se bohužel objevovat zprávy, které hovoří o zhoršení jejího zdravotního stavu. Nemohla se ani osobně zúčastnit ceremoninálu na Pražském hradě, kde ji prezident České republiky Miloš Zeman udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Vyznamenání přebíral její vnuk a hned se dopustil poprasku, neboť podle mnohých kritiků nedodržel správně formální dresscode.

 

Články o celebritě

Hegerová: Recept na dlouhověkost! Hegerová: Recept na dlouhověkost! První dáma šansonu po svých 85. narozeninách konečně prozradila svůj recept na dlouhověkost. číst článek
Hana Hegerová slaví 85 a přiznává: Nepoznala samu sebe! Hana Hegerová slaví 85 a přiznává: Nepoznala samu sebe! Neutuchajícím smíchem začaly včerejší 85. narozeniny Hany Hegerové. První dáma českého šansonu nepoznala… číst článek
Idol z 60. let a legenda českého šansonu Hana Hegerová slaví 85. narozeniny Idol z 60. let a legenda českého šansonu Hana Hegerová slaví 85. narozeniny Velká dáma šansonu, Piaf z Prahy nebo šansoniérka se slovanskou duší. Takto se v hudební branži přezdívá… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Prince  (Rogers Nelson)
Prince (Rogers Nelson)
zobrazit profil Lucie Bílá
Lucie Bílá
zobrazit profil Justin Timberlake
Justin Timberlake
zobrazit profil Sámer Issa
Sámer Issa
zobrazit profil Magdalena Kožená
Magdalena Kožená
zobrazit profil Vlastimil Třešňák
Vlastimil Třešňák
zobrazit profil Karel Kryl
Karel Kryl
zobrazit profil Klára Vytisková
Klára Vytisková