Vladimír Jiránek

Datum narození: 6.6.1938
Datum úmrtí: 6.11.2012
Místo narození: Hradec Králové
Profese: karikaturista, ilustrátor, kreslíř
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Vladimír Jiránek byl český karikaturista, ilustrátor, kreslíř a scenárista a režisér animovaných filmů. Charakteristickou je pro něj jednoduchá linka. Jeho nejznámějším dílem jsou Bob a Bobek – králíci z klobouku.

Vladimír Jiránek patří mezi první absolventy přeloučského gymnázia. Od roku 1956 žil v Praze. V roce 1962 absolvoval na pražské Filozofické fakultě Univerzity Karlovy žurnalistiku, ale po celý život působil jako kreslíř a ilustrátor na volné noze. Mezi časopisy, se kterými spolupracoval, patří: Dikobraz, Mladý svět, Melodie, Technický magazín, Literární noviny, Živa atd.

Od roku 1990 se Vladimír Jiránek věnoval zejména politické karikatuře. Jeho vtipy na aktuální témata bylo možno vidět v Lidových novinách, Mladé frontě DNES, v Hospodářských novinách, v časopise Reflex a na internetových stránkách Neviditelného psa.

Jiránkovy kresby zdobí i rodný dům Sigmunda Freuda v Příboře, stylizovaná podoba Sigmunda Freuda se totiž často objevuje v jeho kresbách jako prototyp psychiatra či psychologa.

Vladimír Jiránek vystavoval své kresby v Praze, Olomouci, Mariánských Lázních, Kroměříži, Varšavě, Pardubicích, Opavě a jinde. Jako scénárista a režisér spolupracoval se studiem kresleného filmu Bratři v triku a studiem AIF. Vytvořil řadu krátkých filmů které byly mnohokrát oceněny na zahraničních filmových soutěžích. Pro televizi připravil večerníčky Bob a Bobek - králíci z klobouku a Pat a Mat.

Jako karikaturista se Vladimír Jiránek významně angažoval během roku 1968 a následkem toho nemohl na počátku normalizace několik let publikovat. Mimo jiné je i autorem obrázku brontosaura, který se u nás svého času stal logem ekologického hnutí. V roce 1988 získal cenu Karla Poláčka a v roce 2005 mu prezident republiky udělil medaili Za zásluhy.

 

Další Umělci

zobrazit profil Iva Havránková
Iva Havránková
zobrazit profil Jan Saudek
Jan Saudek
zobrazit profil Ondřej Havelka
Ondřej Havelka
zobrazit profil Marek Zelinka
Marek Zelinka
zobrazit profil Pavel Khek
Pavel Khek
zobrazit profil Mirjam Müller Landa
Mirjam Müller Landa
zobrazit profil Richard Pogoda
Richard Pogoda
zobrazit profil Tereza Hrzánová
Tereza Hrzánová