Michal Pavlíček

Datum narození: 14.2.1956
Místo narození: Praha
Profese: český hudební skladatel, kytarista, zpěvák a textař
Znamení: Vodnář

Související celebrity

Životopis

Michal Pavlíček je znám jako autor rockových opusů a platí za jednoho z nejlepších českých kytaristů. S jeho jménem je spojen vznik legendárních kapel jako Pražský výběr či Stromboli.

V polovině 70. let Michal Pavlíček vstoupil jako absolvent Filmové fakulty AMU na muzikantskou scénu. Jeho angažmá znamenalo průlomu do tehdejšího normalizačního kulturního režimu. Kytarová virtuozita a skladatelské schopnosti vnesly do hudby srozumitelný rejstřík stylového vyjádření undergroundu.

Michal Pavlíček působil v legendárním Pražském výběru s Michaelem Kocábem a Vilémem Čokem, který kromě muzikantské originality přinášel texty odrážející nálady a pnutí v neoficiální a neloajální kultuře. Právě zákaz činnosti Pražského výběru přivedl Michala Pavlíčka ke spolupráci na řadě hudebních projektů. Založil skupinu Stromboli později i Big Heads, jejichž byl výhradním autorem a BSP, pro kterou v 90. letech složil svůj největší hit Zemi vzdálenou.

Michal Pavlíček spolupracoval na albech interpretů jako jsou Bára Basiková, Kamil Střihavka, Hana Hegerová, Lucie Bílá, Zuzana Michnová, Jana Koubková, Monika Načeva, Jiří Suchý.

Michal Pavlíček je autorem hudby k mnoha divadelním představením - např. k Drábkovým Akvabelám uvedeným v Klicperově divadle v Hradci Králové, Maeterlinckovu Velice modrému ptáku uvedenému v Divadle Husa na Provázku nebo Čechovovu Višňovému sadu uvedenému v Divadle na Vinohradech aj. (získal několik nominací na Cenu Alfréda Radoka). Napsal také hudbu k mnoha TV inscenacím a seriálům (např. Konec velkých prázdnin, Oběti, Dobrá čtvrť, Místo v životě, Cesty domů, Život je ples aj.), filmům (např. Proč?, Nefňukej veverko, Stínu neutečeš, k loutkovému filmu Na půdě, nebo k Odcházení Václava Havla).

Michal Pavlíček napsal hudbu k představení pro Laternu magiku Minotaurus a Hádanky, k muzikalům Klaun (Divadlo na Vinohradech), Excalibur, Obraz Doriana Graye, Dáma s kaméliemi (vše v Divadle Ta Fantastika).

Jako skladatel se Michal Pavlíček prosadil i na zahraniční scéně. Napsal hudbu k britskému šestidílnému historickému seriálu BBC Červený Bedrník, za kterou byl nominovan na TV festival v Birminghamu, k televiznímu seriálu Outlaw a k několika epizodám populárního seriálu BBC Merlin IV.

Michal Pavlíček získal desítky cen i nominací a především respekt, který požívá jako producent. Vydal přes 70 nosičů CD a DVD. Získal mnoho ocenění, např. jeho DVD Síň slávy se stalo double-platinové a získalo hudební cenu Anděla. Vyšla mu biografie Země vzdálené.

Michal Pavlíček je pyšným otcem tří dětí, které má se svou manželkou Karolínou.

 

Články o celebritě

Misska Jandová (29) otevřeně po léčbě v Bohnicích: Psychický kolaps! Misska Jandová (29) otevřeně po léčbě v Bohnicích: Psychický kolaps! Bývalá královna krásy Zuzana Jandová (29) si sáhla na dno. Poté, co zkolabovala a byla převezena… číst článek
Nevěrou manžela zlomená Dáda Patrasová: Míří do Bohnic! Nevěrou manžela zlomená Dáda Patrasová: Míří do Bohnic! S Felixem Slováčkem (74) se Dáda Patrasová (61) už něco natrápila. Jsou to už tři roky, co ji podvádí… číst článek
Dáda Patrasová (61) po velkém zklamání: Míří do Bohnic! Dáda Patrasová (61) po velkém zklamání: Míří do Bohnic! Za ty tři roky, co jí manžel Felix Slováček (74) zahýbá s milenkou Lucií Gelemovou (34), sáhla po… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Varhan Orchestrovič Bauer
Varhan Orchestrovič Bauer
zobrazit profil Zdeněk Hrášek
Zdeněk Hrášek
zobrazit profil Ladislav Gerendáš
Ladislav Gerendáš
zobrazit profil Jiří Pracný
Jiří Pracný
zobrazit profil Bohumil Kulínský
Bohumil Kulínský
zobrazit profil Stanislav Wabi Daněk
Stanislav Wabi Daněk
zobrazit profil David Stypka
David Stypka
zobrazit profil Oto Klempíř
Oto Klempíř