Bohumil Hrabal

Datum narození: 28.3.1914
Místo narození: Brno
Profese: Spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Bohumil Hrabal, vlastním jménem Bohumil František Kilian je jeden z nejosobitějších spisovatelů u nás. Stal se nejpřekládanějším českým autorem a za svá díla získal několik ocenění.

Bohumil Hrabal začal publikovat v roce 1963, ale po roce 1970 nesměl několik let svá díla zveřejňovat, proto psal do samizdatových a exilových periodik, podobně jako například Josef Škvorecký nebo Milan Kundera. Po sebekritickém prohlášení, které vydal v časopise Tvorba, mu byla opět umožněna činnost, avšak pod ostrým dohledem cenzury.

Za své dílo byl několikrát oceněn. Román Příliš hlučná samota mu přinesl italskou literární cenu - Premio Elba, dostal také ocenění z Maďarska, Francie, Anglie a  také Národní cenu České republiky za knihu Obsluhoval jsem anglického krále. Bohumil Hrabal měl zásadní vliv nejen na českou literaturu 20. století, ale i na český film. Nejznámější je válečná tradgikomedie Ostře sledované vlaky, jejíž zfilmování Jiřím Menzelem získalo Oscara za nejlepší cizojazyčný film (v hlavní roli se objevil mladičký Václav Neckář). Filmové podoby se dočkaly i Skřivánci na niti, Slavnosti sněženek, Postřižiny či zmiňovaný román Obsluhoval jsem anglického krále.

Spousta míst u nás je pojmenovaných po Bohumilu Hrabalovi. V Praze na Palmovce existuje náměstí Bohumila Hrabala. V Brně zase ulice Hrabalova, kde stále stojí jeho rodný dům. K výčtu míst, která vstoupila do Hrabalova života patří i Libeň, která se mu od 50. let stala domovem, kde prožil šťastné manželství s Eliškou Plevovou, zvanou Pipsi.

Než se však Bohumil Hrabal oženil s Eliškou, prošla jeho rukama řada milenek. Jeho první životní láskou byla Jiřina Georgina Sokolová s níž byl čtyři roky, poté ho opustila kvůli jinému muži. Následovala chvilková známost s Olinkou Mickovou. Tu však zanedlouho vymněnil za vdanou paničku Jarmilu Holečkovou. Dokonce spolu čekali dítě, to si ale nechala vzít, o čemž mu jen napsala ve zprávě. Aby se otřepal, navázal vztah s mladičkou osmnáctiletou Blankou Krauseovou, která ho pustila k vodě. Nakonec se dočkal štěstí a našel si svoji ženu Elišku Plevovou. Jejími slovy dokonce popisuje jaký byl milenec v knize Svatby v domě.

Bohumil Hrabal se zapsal do povědomí české veřejnosti i řadou štěpných citátů za svých děl. „Musel jsem se štípnout do ruky, abych se ujistil, že nespím. Ale i takové věci se mohou stát“, nebo „pohlavní styk s manželkou po pětiletém manželství by měl být prohlášen za krvesmilstvo a trestán žalářem“, případně „pravej mužskej je vždycky drobet přivožralej, trošku je nastydlej a kapánek smrdí močůvkou“.

 

Články o celebritě

Před 40 lety režim zneužil přední umělce proti Chartě 77: Podepsali a styděli se! Před 40 lety režim zneužil přední umělce proti Chartě 77: Podepsali a styděli se! Komunistickým papalášům nebylo nic svaté! Dokonce ani umělecké legendy. Klidně je zneužili. Ze strachu… číst článek
Pohřbí pamlsková vyhláška Mléko do škol? Jurečkův projekt nesplňuje pravidla Pohřbí pamlsková vyhláška Mléko do škol? Jurečkův projekt nesplňuje pravidla Pamlsková vyhláška ministerstva školství vyhnala z řady škol zaběhnuté bufety. Děti si tak musejí… číst článek
40 LET OD CHARTY 77: Kdo podepsal antichartu... a kdo měl odvahu vzdorovat! 40 LET OD CHARTY 77: Kdo podepsal antichartu... a kdo měl odvahu vzdorovat! Byl to největší tyátr v dějinách českého divadla! Hlavní role v něm ztvárnily herecké legendy a ti… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Blanka Matragi
Blanka Matragi
zobrazit profil Irena Greifová
Irena Greifová
zobrazit profil Pavel Kožíšek
Pavel Kožíšek
zobrazit profil Tereza Hrzánová
Tereza Hrzánová
zobrazit profil Monika Asterová
Monika Asterová
zobrazit profil Lenka Bílková
Lenka Bílková
zobrazit profil Ivan Kotmel
Ivan Kotmel
zobrazit profil Jakub Klimo
Jakub Klimo

Nejnovější profily celebrit