Bohumil Hrabal

Datum narození: 28.3.1914
Místo narození: Brno
Profese: Spisovatel
Znamení: Beran

Související celebrity

Životopis

Bohumil Hrabal, vlastním jménem Bohumil František Kilian je jeden z nejosobitějších spisovatelů u nás. Stal se nejpřekládanějším českým autorem a za svá díla získal několik ocenění.

Bohumil Hrabal začal publikovat v roce 1963, ale po roce 1970 nesměl několik let svá díla zveřejňovat, proto psal do samizdatových a exilových periodik, podobně jako například Josef Škvorecký nebo Milan Kundera. Po sebekritickém prohlášení, které vydal v časopise Tvorba, mu byla opět umožněna činnost, avšak pod ostrým dohledem cenzury.

Za své dílo byl několikrát oceněn. Román Příliš hlučná samota mu přinesl italskou literární cenu - Premio Elba, dostal také ocenění z Maďarska, Francie, Anglie a  také Národní cenu České republiky za knihu Obsluhoval jsem anglického krále. Bohumil Hrabal měl zásadní vliv nejen na českou literaturu 20. století, ale i na český film. Nejznámější je válečná tradgikomedie Ostře sledované vlaky, jejíž zfilmování Jiřím Menzelem získalo Oscara za nejlepší cizojazyčný film (v hlavní roli se objevil mladičký Václav Neckář). Filmové podoby se dočkaly i Skřivánci na niti, Slavnosti sněženek, Postřižiny či zmiňovaný román Obsluhoval jsem anglického krále.

Spousta míst u nás je pojmenovaných po Bohumilu Hrabalovi. V Praze na Palmovce existuje náměstí Bohumila Hrabala. V Brně zase ulice Hrabalova, kde stále stojí jeho rodný dům. K výčtu míst, která vstoupila do Hrabalova života patří i Libeň, která se mu od 50. let stala domovem, kde prožil šťastné manželství s Eliškou Plevovou, zvanou Pipsi.

Než se však Bohumil Hrabal oženil s Eliškou, prošla jeho rukama řada milenek. Jeho první životní láskou byla Jiřina Georgina Sokolová s níž byl čtyři roky, poté ho opustila kvůli jinému muži. Následovala chvilková známost s Olinkou Mickovou. Tu však zanedlouho vymněnil za vdanou paničku Jarmilu Holečkovou. Dokonce spolu čekali dítě, to si ale nechala vzít, o čemž mu jen napsala ve zprávě. Aby se otřepal, navázal vztah s mladičkou osmnáctiletou Blankou Krauseovou, která ho pustila k vodě. Nakonec se dočkal štěstí a našel si svoji ženu Elišku Plevovou. Jejími slovy dokonce popisuje jaký byl milenec v knize Svatby v domě.

Bohumil Hrabal se zapsal do povědomí české veřejnosti i řadou štěpných citátů za svých děl. „Musel jsem se štípnout do ruky, abych se ujistil, že nespím. Ale i takové věci se mohou stát“, nebo „pohlavní styk s manželkou po pětiletém manželství by měl být prohlášen za krvesmilstvo a trestán žalářem“, případně „pravej mužskej je vždycky drobet přivožralej, trošku je nastydlej a kapánek smrdí močůvkou“.

 

Články o celebritě

Záhada slavné fotografie: Na pivu s Hrabalem! 20 let od smrti spisovatele Záhada slavné fotografie: Na pivu s Hrabalem! 20 let od smrti spisovatele Pane jo, kterému americkému prezidentovi se tohle poštěstilo? Sedět u jednoho stolu a klábosit se… číst článek
Pábitel, milovník i literát: 20 let od záhadné smrti Bohumila Hrabala Pábitel, milovník i literát: 20 let od záhadné smrti Bohumila Hrabala Pábitel, milovník žen i piva, uznávaný i nenáviděný literát. To všechno a mnohem víc byl Bohumil… číst článek
Před 20 lety zemřel pábitel a geniální spisovatel Bohumil Hrabal: Víte, že propadal z češtiny? Před 20 lety zemřel pábitel a geniální spisovatel Bohumil Hrabal: Víte, že propadal z češtiny? Charisma Bohumila Hrabala je jedinečné, v jeho díle se celé lidské nebe ozářilo "duhou obecné lidskosti".… číst článek

Další Umělci

zobrazit profil Pavel Opočenský
Pavel Opočenský
zobrazit profil Adéla Šeďová
Adéla Šeďová
zobrazit profil Jovanka Skrčeská
Jovanka Skrčeská
zobrazit profil Kája Saudek
Kája Saudek
zobrazit profil Marek Zelinka
Marek Zelinka
zobrazit profil Bořek Šípek
Bořek Šípek
zobrazit profil Yoko Ono
Yoko Ono
zobrazit profil Andrea Třeštiková
Andrea Třeštiková