Felix Holzmann

Datum narození: 8.9.1921
Datum úmrtí: 13.9.2002
Místo narození: Teplice
Profese: komik
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Kostěné kulaté brýle, tralaláček a zpěvavý hlas. Tak se Felix Holzmann vybaví asi každému. Komik, který je označován za legendu televizní zábavy i přes to, že nikdy nehrál v žádném filmu.

Lidový komik, který byl oceněn zlatou deskou Supraphonu, bavil celou republiku a jeho sláva přesahovala i za hranice státu. Jeho scénky založené na zábavném dialogu postrádaly jakoukoliv větší akci. Felixi Holzmannovi se podařilo vytvořit typ nechápavého, natvrdlého chlápka, který se nejraději baví o věcech, o kterých nic neví. Humorná stránka scének je založena na slovních hříčkách a nedorozuměních.

Své dětství prožil v Litoměřicích, ale narodil se v Teplicích. Celý život se do Litoměřic vracel a vytvořil si k nim citové pouto. Otec se vždy snažil vychovat úspěšného podnikatele, a proto Felix Holzmann vystudoval Obchodní akademii v Ústí nad Labem. Divadlo mu bylo ale vždy bližší a jeho vzory se stal například Vlasta Burian či dvojice Voskovec, Werich. V roce 1945 se poprvé oženil a s manželkou Evou měl dceru Irenu. Po druhé světové válce začal vystupovat na estrádách, kde také potkal Františka Budína, se kterým posléze vystupoval v mnoha scénkách. Po prvotní scénce Bendžo v roce 1951 přišly první nabídky z televize a scénky bavily celý národ. Nabídky od filmu Felix Holzmann odmítal, chtěl vždy být sám sebou a nepřevtělovat se do jiné osoby. Scénky byly založeny na dialogu, kde brýlatý chlapík v roli outsidera všechny zmátl svým vtipem a nechápavostí.

Stoupající sláva se zastavila v momentě, kdy Felix Holzmann přišel o svou první ženu, která spáchala sebevraždu. V tvorbě začal pokračovat pořádně až po druhém sňatku. Barbara Greif, německá zpěvačka, uváděla vystoupení českého komika ve své rodné zemi a Felix Holzmann tak díky výborné němčině bavil i v cizině. Do Německa se nakonec s manželkou přestěhoval a do Československa se často vracel kvůli práci.

Scénky neodmyslitelně patřily k silvestrovským pořadům a několikrát také Felix Holzmann hostoval na koncertě Karla Gotta. Roku 1986 se dočkal vlastního televizního pořadu Humoriády Felixe Holzmanna, kde diváci poprvé viděli nejslavnější scénku Včera, dnes a zítra.

Felix Holzmann zemřel ve věku 81 let v německém městě Chemnitz. Jeho scénky zůstaly v paměti všech i po jeho smrti a patří mezi to nejlepší, co najdeme v televizních archívech. Jiří Suchý napsal obsáhlý životopis svého dlouholetého přítele, kde obdivuje jeho životní práci. Mimo jiné v životopise zatajil, že byl Felix Holzmann během druhé světové války ve službách nacistického wehrmachtu. Tato informace zůstala zatajena celý komikův život.