Jiří Straka

Místo narození: Praha
Profese: odsouzený vrah

Související celebrity

Životopis

Jiří Straka. Spartakiádní vrah, který na území Prahy brutálně napadl celkem 11 žen. Před oprátkou zachránil tehdy 16letého mladíka, se silnými sexuálními pudy a sklony k agresivitě, jeho nízký věk.

Jiří Straka pochází ze slušné rodiny. Vyrůstal se dvěma sourozenci - bratrem a sestrou. Nadprůměrně inteligentní, avšak neambiciózní Straka trpěl již v mládí psychickými problémy, kvůli kterým byl vyšetřován psychiatrem. Ve škole měl problémy s chováním a dopouštěl se drobných krádeží. Z internátu ve Stochově, kde navštěvoval hornické učiliště, byl vyloučen, protože přivazoval své spolubydlící k postelím.

V období 17. února až 16. května roku 1985 napadl Jiří Straka na území Prahy 11 žen. Brutalita jeho útoků se případ od případu zvyšovala. Straka byl usvědčen ze 3 vražd, 2 pokusů o vraždu, 5 znásilnění a 3 loupeží. Poprvé se o znásilnění pokusil tehdy 16letý mladík v únoru 1985. Během března napadl minimálně další 2 dívky. Jednalo se o loupežná přepadení. V dubnu Jiří Straka znásilnil a následně zabil mladou ženu v lesoparku. Svou oběť zasypal listím. V květnu Straka napadl a okradl postarší ženu, kvůli jejímu věku ji sexuálně nezneužil. To, že žena s velkým šokem a psychickými následky útok přežila, se Jiří Straka s překvapením dozvěděl až u soudu. V ten samý večer znásilnil a zabil 30letou lékařku. Na základě doposud podaných výpovědí nebyl vrah stále dopaden. Obavy společnosti stoupaly z důvodu chystané VI. Československé spartakiády, kde kvůli velkému výskytu mladých dívek mohl neznámý vrah znovu zaútočit. Vyšetřovací orgány v čele s Jiřím Markovičem byly pod velkým nátlakem. V květnu byla poslední zavražděnou a znásilněnou obětí žena, která po sobě zanechala 2 děti. 22. května roku 1985 byl na základě jedné z výpovědí napadených dívek Jiří Straka zadržen.

Jiří Straka se následně doznal ke všem svým zločinům. Svá napadení, znásilnění a vraždy policii detailně popisoval. Sám pachatel přiznal, že k útokům ho vedl silný sexuální pud. Straka nepociťoval žádný soucit a prohlásil, že pokud by nebyl zadržen, vraždil by dál. Zajímavostí je, že jednou z věcí která ho usvědčila, byl řetízek který ukradl jedné ze svých napadených obětí a daroval ho své tehdejší dívce. Ta ho uviděla v televizi a oznámila tuto skutečnost policii.

Kvůli svému nízkému věku nemohlo být Jiřímu Strakovi vyměřeno více než 10 let vězení. V roce 1994 mu byl trest zkrácen prezidentskou amnestií. Následovala ústavní sexuální léčba. Podstoupil kastraci kvůli předchozímu poranění genitálií, které mu podle jeho slov způsobili bachaři. V době své léčby bral pervitin. Jiří Straka byl 24.prosince 2004 za velkého zájmu médií propuštěn. Po propuštění si Jiří Straka změnil jméno. Snaží se zapomenout na minulost a žít jiný, nový život. Vězení a léčba nechaly na Strakovi psychické následky. Doposud se prý údajně ambulantně léčí. Nechce se nechat fotografovat ani poskytovat rozhovory. Sám Jiří Straka na negativní ohlasy veřejnosti reagoval takto: ,,Když jste mě tenkrát neoběsili, tak mě teď nechte žít."