Pavla Břínková

Datum narození: 15.9.1949
Místo narození: Praha
Profese: zpěvačka, herečka
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Pavla Břínková, operetní a muzikálová diva s tragickým osudem, byla víc než 45 let neodmyslitelně spjata s prkny Hudebního divadla Karlín.

Pavla Břínková ztvárnila několik nezapomenutelných muzikálových a operetních rolí. Zpěv a divadlo byly pro ni vším. Především útěchou a terapií po tragických událostech, které provázely tuto zpěvačku po celý život. Již počátek jejího života, kdy byla tzv. „náhradou“ za zesnulého bratříčka. Poté následoval v jejím životě šok. Se svým prvním manželem se jim narodila dcera Pavlína, která týden po narození zemřela. Po této tragédii se její první manželství rozpadlo. Vdala se po druhé a narodil se jí syn Pavlík, který ve svých 20ti letech zemřel při autonehodě. Svůj vlastní život si nevzala jen díky svému třetímu manželovi MUDr. Tomášovi Terčovi a synu Lukášovi.

Co se týče její kariéry, vystudovala Pražskou konzervatoř obor operní zpěv. Ještě jako studentka udělala Pavla Břínková konkurz do Hudebního divadla Karlín a získala hlavní roli v muzikálu West Side Story. Na prknech Hudebního divadla Karlín působila celých 20 let, dokud neodešla z důvodu působení nového ředitele divadla Zdeňka Pospíšila, který vyvolal se souborem ostré spory, a který se nakonec v divadle zastřelil. Během Karlínské kariéry si zahrála a zazpívala celkem ve čtyřiceti představeních. Například Netopýr, Polská krev, Veselá vdova, Mam´zelle Nitouche atd. Ve filmu dostala jedinou velkou roli a to v dávno zapomenutém snímku Příhody pana Příhody. Nemohla chybět ani v dramaturgii zábavného pořadu Televarieté (který moderovala dvojice Jiřina Bohdalová a Vladimír Dvořák), a který se natáčel právě v Hudebním divadle Karlín. Další kariérní záležitostí, kterou se dostala do povědomí, jsou gramofonové nahrávky Kouzelný svět operety a Chtěla bych tančit jen.

Po odchodu z divadla dostala spousty zajímavých nabídek například z Brna, Ostravy a Olomouce a stala se z ní umělkyně na volné noze. Roku 2007 se Pavla Břínková na jeviště Hudebního divadla Karlín vrátila, a to díky roli kněžny Anhilty v operetě Čardášová princezna, za kterou dostala Cenu Thálie.

V Karlínském divadle hostovala například v muzikálech CarmenLucií Bílou, Jiřím Kornem a Dashou, v operetách Polská krev a Mam´zelle Nitouch s kolegou Marianem Vojtkem atd. V březnu 2017 Pavla Břínková obdržela Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v muzikálu.