Jiří Voskovec

Jiří Voskovec

Datum narození: 19.6.1905
Datum úmrtí: 1.7.1981
Místo narození: Sázava
Profese: Herec, spisovatel, dramatik a textař
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Jiří Voskovec je český všestranný umělec, který se stal nezapomenutelnou divadelní i filmovou legendou. I přesto, že žil většinu života v USA, stále se cítil být Čechem.

Jiří Voskovec, vlastním jménem Jiří Wachsmann, se narodil 19. června 1905 na Sázavě. Vystudoval gymnázium v Praze a po maturitě byl přijat na Carnatovo lyceum ve francouzském Dijonu. Zde se poprvé setkal s avantgardním divadlem a technikou zapojení cirkusových prvků do dramatu. Po návratu do Československa v roce 1924 sepsal článek o futurismu, který se stal prvním na českém literárním trhu. Umístil se, i coby básník, ve Druhém sborníku Umělecké besedy.

V roce 1926 začal profesně tvořit s životním kolegou Janem Werichem, se kterým založil Osvobozené divadlo. Společně s Janem Werichem a Jaroslavem Ježkem sepsal mnoho divadelních her (West Pocket Revue, Kat a blázen, Těžká Barbora atd.) a písní. V Osvobozeném divadle uváděli tyto hry, až do roku 1938, kdy divadlo kvůli politickým důvodům museli zavřít.

Na začátku roku 1939 emigroval Jiří Voskovec do USA, kde se věnoval herecké profesi.

Do Československa se opět vrátil v roce 1946, aby po dvou letech, kdy se pokoušel s Janem Werichem obnovit Osvobozené divadlo, emigroval podruhé. Do roku 1950 žil ve Francii, poté se znovu odstěhoval do USA, kde byl podezříván ze sympatií ke komunismu. Jeho filmy z 30. let byly mnohými chápány jako propagace komunismu.

I přesto, že Jiří Voskovec žil většinu života v USA, kde také zemřel, stále se cítil být Čechem a jeho nejvýznamnější umělecká tvorba je z doby, kdy žil v Československu. Byl členem uměleckého spolku Devětsil, publikoval dadaistické, poetické a obrazové básně a psal mnoho článků do avantgardních časopisů. S Janem Werichem si dopisoval a kamarádil až do konce svého života a jejich společná korespondence se považuje za důležitý záznam jejich společného vztahu.

Během let strávených v USA hrál Jiří Voskovec i na Broadwayi, ztvárnil například prvního Hamleta ve filmu nebo dokonce Alberta Einsteina. Poslední rok svého života prožil v Kalifornii, kde prodělal protirakovinnou léčbu, ale nakonec zemřel 1. července 1981 právě v Kalifornii na infarkt. V České republice můžeme navštívit jeho a Werichův náhrobek na pražském hřbitově v Olšanech.

Jiřího Voskovce a Jana Wericha si v roce 2015 připomínáme inscenací Divadla Na zábradlí, která čerpá z korespondence těchto dvou velkých umělců.

 

Články o celebritě

Unikátní výstava v Tančícím domě: 13 komnat První republiky - Šaty Adiny Mandlové (†81) a spoustu dalšího!  Unikátní výstava v Tančícím domě: 13 komnat První republiky - Šaty Adiny Mandlové (†81) a spoustu dalšího! Jaké šaty nosily Adina Mandlová (†81) a Ema Destinnová (†51)? Jak vypadalo první auto konstruované… číst článek
Tajemství Wericha: Milenky a rodinná prokletí Tajemství Wericha: Milenky a rodinná prokletí Od smrti Jana Wericha (†75), na jehož počest se konečně otevřelo muzeum v domě na pražské Kampě,… číst článek
Werichova vila opravena, otevřena! Získejte vstupenku zdarma! Werichova vila opravena, otevřena! Získejte vstupenku zdarma! První návštěvníci už míří do kompletně opravené Werichovy vily na pražské Kampě, která byla koncem… číst článek

Další Herci

zobrazit profil Jan Hartl
Jan Hartl
zobrazit profil Karla Chadimová
Karla Chadimová
zobrazit profil Robert  Englund
Robert Englund
zobrazit profil Martha Issová
Martha Issová
zobrazit profil Anna Kotlíková
Anna Kotlíková
zobrazit profil Eliška Boušková
Eliška Boušková
zobrazit profil Bruna Marquezine
Bruna Marquezine
zobrazit profil Johan Mádr herec
Johan Mádr herec