Miroslav Šlouf

Datum narození: 19.9.1948
Profese: lobbista
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Ing. Miroslav Šlouf je osoba, která vyvolává řadu otazníků. Šlouf je politický lobbista, bývalý vedoucí funkcionář SSM a poslanec KSČ, od 90. let vlivná postava ČSSD a později SPOZ. Působil například jako vedoucí poradců bývalého premiéra Miloše Zemana. Jeho jméno figuruje v celé řadě politických skandálů (Olovo, Savoy, Srba).

Miroslav Šlouf začínal jako básník. V roce 1974 se začal angažovat v politice, kde se celkem slušně uchytil. V letech 1981-1982 byl poslancem České národní rady a od února 1990, až do června 1990 byl jejím místopředsedou. V roce 1991 z KSČ vystoupil (v KSČ fungoval od roku 1975) a v roce 1994 se stal členem ČSSD. Opravdu velice významně přispěl k vítězství Miloše Zemana v parlamentních volbách, které se konaly v roce 1998. Díky tomu se stal Šlouf vedoucí týmu jeho poradců. Šlouf přiznal novinářům, že za vlády Miloše Zemana se na Úřadu vlády setkával s Františkem Mrázkem (kontroverzní podnikatel, jedna z vedoucích figur českého podsvětí). 

Počátkem roku 2008, založil Miroslav Šlouf občanské sdružení Přátelé Miloše Zemana. V říjnu 2009 opustil Šlouf ČSSD a angažoval se při zakládaní Strany Práv Občanů ZEMANOVCI, poté se stal předsedou pražské krajské krajské organizace a za tuto stranu kandidoval na pozici pražského primátora. Šlouf byl členem volebního týmu Miloše Zemana, při prezidentských volbách v roce 2013, ale Zeman Šloufa z týmu odvolal. Zeman odvolání Šloufa z volebního týmu odůvodnil tím, že Šlouf lhal o tom, že přesvědčil Vladímíra Remka, aby odmítl kandidovat na prezidenta KSČM. Šlouf to celé popřel a údajně s Milošem Zemanem zůstali přátelé. Po zvolení Miloše Zemana prezidentem Šlouf rezignoval na pozici předsedy Krajské organizace.

Šlouf byl také velice výraznou osobností v aféře zvané Olovo. Aféra Olovo je politický skandál, který vypukl během vlády Miloše Zemana, v roce 2000. Tato aféra vypukla za účelem zdiskreditovat dřívější významnou představitelku politické strany ČSSD, Petru Buzkovou (olovo, chemická značka Pb – iniciály Buzkové). Spis obsahoval mimo jiné i pomluvy o tom, jak Buzková dříve pracovala s StB, že se živila prostitucí nebo také, že týrala a zanedbávala svou malou dceru. S touto informací přišli tehdy reportéři z MF DNES, kteří získali dokument od jednoho ze spolupracovníků předsedy vlády. Dokument potvrdil, že analýza o Buzkové vznikla koncem února na Úřadu vlády přímo od Zemanových poradců, kteří byli pod Šloufovým vedením.  Ale Zeman celé tvrzení redaktorů MF DNES popřel a podal na ně trestní oznámení. Trestní oznámení bylo nakonec odloženo.  Šlouf jako šéf poradců odmítl, že by o nějakém dokumentu věděl. „Nic takového jsem nečetl a o ničem takovém nevím.“, popřel Šlouf. Policie případ uzavřela s tím, že autorem spisu Olovo je Vratislav Šíma, kterého „napráskal“ při policejní výpovědi jeden z dalších Zemanových poradců, Zdeněk Šarapatka.

Další kauzou byla Kauza Savoy, která ovlivnila prezidentské volby roku 2008. O co v kauze šlo? Několik dní před prezidentskou volbou, se do médií dostala videonahrávka ze schůzky hradního kancléře Jiřího Weigla a Miroslava Šloufa v pražském hotelu Savoy. V době zveřejnění této videonahrávky se spekulovalo o tom, že Weigl jednal se Šloufem o možnosti, jak získat hlasy pro kandidáta politické strany ODS Václava Klause od sociálních demokratů, jejich lídři ale prosazovali Jana Švejnara. Kvůli této kauze byly prezidentské volby ovlivněny. Kvůli obavám možného ovlivnění některých zákonodárců politici rozhodli o tom, že se volilo veřejně a ne tajně, jak bylo předtím zvykem.