Vladimír 518 (Vladimír Brož)

Datum narození: 8.8.1978
Místo narození: Hostivice
Profese: rapper, ilustrátor
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Vladimír „pět jedna osm“ jeden z nejvýznamnějších rapperů na české hip hop scéně. Člen skupiny PSH, zakladatel značky Big Boss a autor projektu Kmeny.

Vladimír Brož patří mezi nejdéle působící rappery v Česku. Rap ale není jeho jediným zájmem. Rád tvoří a obohacuje společnost svým pohledem na svět. Tak také vznikly knihy Kmeny 0 a Kmeny, které popisují subkultury v Československu. V březnu roku 2015 začala Česká televize vysílat šestnáctidílný dokument Kmeny. Kromě Kmenů vydal také knihu Město=médium.

Rappera můžeme slyšet ve skupině PSH, jako sólového umělce nebo na deskách jiných rapperů či skupin, například Indy & Wich, Orikoule, Řezník nebo Hugo Toxxx. O dospívání české hip hop scény svědčí ocenění, které v posledních letech získal. Za rok 2009 získal některá ocenění na internetu či v hudebních časopisech, většího, transparentnějšího úspěchu se dočkal při vyhlašování cen Anděl, kde získal prvenství v kategorii Hip Hop and R’n’B.

Kromě hudby a psaní knih se Vladimír 518 věnuje také kresbě a výtvarnictví. Ilustroval knihy, časopisy i komiksy. Zúčastnil se ilustrátorské soutěže RAW – Raw Art Wrestling, při exhibičním prvním kole. Dále je Vladimír Brož jedním ze tří autorů divadelního představení SPAM – projekt se soustřeďuje na audiovizuální synchronizaci zvuku a světla. K příležitosti zahájení podzimní divadelní scény roku 2010 vznikl projekt Karel Gott Prager, který má odbourat vytvořené klišé kolem architekta Karla Pragera.

V březnu roku 2015 oslavil společně se svou ženou Simonou narození dcery Johanky.