Al Pacino

Datum narození: 25.4.1950
Místo narození: New York, USA
Profese: herec
Znamení: Býk

Související celebrity

Životopis

Al Pacino je americký uznávaný herec, scénárista, producent a v neposlední řadě režisér. Je typickým představitelem tzv. antihrdinů.

Mezinárodní popularitu a nominaci na Oscara 1972 mu vynesla úloha Michaela Corleoneho, nejmladšího syna ctihodného a obávaného Dona Corleoneho (Marlon Brando), v mafiánské rodinné sáze podle románu Maria Puza Kmotr. Mocenský vzestup tohoto hrdiny, z něhož se stane ještě vlivnější a krutější vládce rodinného klanu, líčí další dvě pokračování Kmotr II (nominace na Oscara 1974) a Kmotr III.

Svojí kariéru zahájil však mnohem dříve, a to v roce 1963, kdy začal působit na divadelních prknech. Je držitelem ceny Obie i Tony. Hral na Brodwayi i v dalších divadlech jako Lincoln Center.

Al Pacino zahraje cokoliv a kohokoliv. Důkazem toho jsou role jako nervově labilní tulák Lion z filmu Strašák, nebo nekonvenční newyorský policista Frank Serpico odhalující korupční přestupky svých kolegů v kriminálním dramatu Serpico, nebo též bisexuální zloděj Sonny, jemuž se vymkne z rukou plán přepadení brooklynské banky, v kriminálním dramatu Psí odpoledne.

Po šesti oscarových nominacích se konečně tohoto ocenění dočkal v roce 1993 a navíc mu přibyl ještě Zlatý glóbus 1992 za roli zahořklého slepého plukovníka ve výslužbě Franka Sladea v dramatu Vůně ženy.

Za celoživotní dílo byl vyznamenán zvláštním Zlatým lvem na MFF v Benátkách 1994 a na MFF v San Sebastianu 1996.

Nikdy nebyl ženatý, pouze určitý čas žil s některými kolegyněmi (Marthe Kellerová, Jill Clayburghová, Tuesday Weldová, Kathleen Quinlanová a Diane Keatonová). Ze vztahu s herečkou Penelope Ann Millerovou má dceru Julii. Od roku 1991 byla jeho životní partnerkou bývalá módní reportérka Lyndall Hobbsová. Nyní žije s herečkou Beverly D'Angelovou, která mu koncem ledna 2001 porodila dvojčata.

V novém tisíciletí se Al Pacino blýskl ve filmu Insomnie, kde si zahrál veterána losangelské policie, v thrilleru o CIA TestColinem Farrellem, v adaptaci klasické divadelní hry Williama Shakespeara, Kupec benátský a v dramatu Maximální limit, kde ztvárnil postavu mocného šéfa obrovské národní korporace, která dává tipy na sportovní sázky.

V roce 2006 se připojil k filmovým hvězdám Georgi Clooneymu, Bradu Pittovi a Mattu Damonovi a zahrál si ve třetím pokračování filmu Dannyho parťáci.

V roce 2008 přišel do kin snímek Righteous Kill, kde se potřetí sešel s Robertem De Nirem.