Alfred Hitchcock

Datum narození: 13.8.1899
Datum úmrtí: 29.4.1980
Místo narození: Londýn, Anglie
Profese: režisér, herec, producent, spisovatel
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Sir Alfred Hitchcock je legendární britský a americký filmový režisér, herec, producent a také spisovatel. Proslul svou excelentní tvorbou thrillerů a kriminálních příběhů, které udaly směr dalším generacím. Již během svého života patřil mezi nejvíce uznávané světové režiséry, a řadí se mezi ně i dnes.

Tento vzrůstem poměrně nízký pán utkvěl většině lidí v hlavě jako jeden z nejvýznamnějších hororových režisérů. Je ale pravdou, že jeho tvorba se řadí spíše do žánru psycho-thrillerů, než hororu. Za více než šedesátiletou kariéru proplul Alfred érou němých filmů, přes začátky filmů mluvených až do doby barevných snímků. Hitchcock se narodil a byl vychováván v londýnském Leytonstone. Studoval katolickou školu sv. Ignáce (St. Ignatius College) a jeho rodiče ho vedli velice přísně. Jako trest za jeho nevhodné chování ho matka nutila stát hodiny u její postele, nebo musel jít žádat důstojníka policie o to, aby ho na pár minut uzamkli v cele za špatné chování, jak mu poručil jeho otec. Tyto všechny metody trestů Hitchcocka později inspirovaly v jeho filmech. Když mu ve 14 letech zemřel otec, přerušil studia v katolické škole a začal studovat školu strojírenství a navigace. Poté dva roky pracoval v supermarketu v pekařském oddělení.

Poprvé se s filmem Alfred setkal v devatenácti letech (1919) a o rok později se o film jako takový začal zajímat. Od kreslíře mezititulků u němých filmů, k čemuž mu pomohl jeho koníček kreslení karikatur, se dostal k pozici asistenta režie a následně scénáristy. Režírovat svůj vlastní film měl Alfred možnost poprvé v roce 1925. Nesl název Zahrada rozkoše (1925). Film byl neúspěšný, ale Hitchcock se nevzdal a v roce 1926 režíroval první film v žánru thriller. Film Příšerný host (1927) měl veliký úspěch jak komerčně, tak i u kritiků. Po úspěchu tohoto filmu začal Hitchcock usilovat o vlastní propagaci v médiích a najal si publicistu, který měl za úkol upevnit jeho pověst. Ještě roku 1926 se oženil se svou asistentkou režie Almou Reville a o dva roky později se jim narodila dcera Patricia. Alfredova žena Alma s ním spolupracovala na všech jeho filmech a napsala také několik jeho scénářů. Od roku 1939 pracoval Alfred převážně v USA, a později také zažádal o americké občanství. Ač byl ženatý, jeho renomé samozřejmě začalo fungovat jako magnet na ženy.

Alfred Hitchcock za svůj život vytvořil mnoho děl. Mezi nejznámější patří Mrtvá a živá (1940), jediný film, který byl oceněný cenou Akademie (Oscar) za nejlepší film, Okno do dvora (1954), Vertigo (1958), Psycho (1960) a Ptáci (1963), který se považuje za jediný Hitchcockův hororový snímek. Hitchcock byl ve své práci výjimečný v mnoha směrech. Jeho filmy silně čerpají ze strachu a fantazie a jsou známy svým typickým humorem. Vyjímá se svým expertním a bezkonkurenčním zvládnutím tempa a napětí děje, které by se dalo krájet ve všech jeho filmech a jeho umění navnadit a vygradovat napínavou atmosféru je bezkonkurenční. Ve většině jeho děl je také možné spatřit ho osobně v nevýrazných, tzv. cameo rolích, které trvají pár vteřin.

Byl ale jak výjimečným režisérem, tak i spisovatelem. Jeho knihy byly většinou záhady. Hitchcock sbíral také detektivní povídky, mezi ně patří například Krysy, Kdo dá víc, Kolize, Dopisy a další. V roce 1980 Alfred Hitchcock zemřel na ledvinové selhání. Bylo mu tehdy celých 80 let. Alfredovi patří čestné místo v nejvýznamnější filmové kinematografii. V roce 1967 mu byla udělena cena Irving G. Thalberg Memorial Award za celoživotní úspěch, také v roce 1980 v rámci udělování novoročních vyznamenání obdržel od britské královny Alžběty II Řád britského impéria, a na hollywoodském chodníku slávy má čestně umístěnou hvězdu.