Hynek Kmoníček

Datum narození: 13.10.1962
Místo narození: Pardubice
Profese: Politik
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Hynek Kmoníček je ředitel zahraničního odboru kanceláře prezidenta republiky Miloše zemana. Je známý jako velmi obratný diplomat, který se nebojí vážných konfliktů.

Hynek Kmoníček je ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Miloše Zemana. Dříve zastával funkci velvyslance v Austrálii. Do července 2010 byl náměstkem ministra zahraničních věcí pro právní a konzulární problematiku a aktuální politické otázky. Hynek Kmoníček svého času vzbudil pozornost veřejným konfliktem s tehdejším šéfem české diplomacie Cyrilem Svobodou. Jako velvyslanec ČR při OSN údajně nepostupoval podle ministrových instrukcí. Spekulovalo se, že v pozadí sporu mohla sehrát roli nominace Hynka Kmoníčka na post ministra zahraničí ze strany ČSSD.

Hynek Kmoníček je znám jako mediálně obratný a na veřejnosti často vystupující diplomat, který se nevyhýbá složitějším a citlivým případům. V minulosti se mimo jiné zabýval krizí okolo TV Nova, českými pašeráky drog, řešením protestů ortodoxní židovské komunity při stavebních pracích u židovského muzea ve Vladislavově ulici v Praze, reformou zpravodajských služeb apod. V zahraničních médiích bylo jméno nejčastěji skloňováno ve spojitosti s možnou pražskou schůzkou teroristy Muhammada Atty s iráckým diplomatem.

Do funkce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře jej prezident Miloš Zeman jmenoval 28. března 2014. Jedním z prvních úkolů Hynka Kmoníčka v nové funkci bylo rovnat spory mezi Hradem a ministerstvem zahraničních věcí ohledně jmenování velvyslanců.