Raúl Castro

Datum narození: 3.6.1931
Profese: Prezident Kuby
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Raúl Castro je někdejší revolucionář a nynější prezident Kuby. Žezlo převzal v roce 2008 po svém starším bratrovi Fidelu Castrovi. Na rozdíl od něj však není takovou výraznou osobností, nedokáže strhnout davy a postrádá charisma.

Raúl Castro má svou uniformu generála rád. S oblibou si ji obléká a nechává se v ní fotit i teď, když je už prezidentem. Řízení Kuby převzal v roce 2006 poté, co jeho bratra FidelaCastra „zastavila nemoc a stáří“. V roce 2008 se Raúl stal kubánským prezidentem. Raúl Castro je považován za radikálního levicového politika, stejně jako jeho bratr Fidel Castro, ale i přesto se Kuba pod jeho vedením postupně otevírá zahraničnímu kapitálu. Funkční období Raúla vyprší v roce 2018, kdy dosáhne 86 let. "Nestal jsem se prezidentem proto, abych zavedl kapitalismus nebo ničil revoluci. Budu bránit a vylepšivat socialismus," zní známý výrok Raúla Castra.

Jeho bratr Fidel vrhl Kubu do "socialistické izolace“ a vztahy Kuby a USA byly i díky úzké spolupráci Ruska a Kuby dlouhá desetiletí na bodu mrazu. Přesto v roce 2008 po vítězství Baracka Obamy v prezidentských volbách v USA, se po jeho setkání s Raúlem vztahy mezi oběma zeměmi zlepšily. Skončily tak fidelovské časy nelegálních útěků Kubánců do USA. V roce 2015 dokonce uvítal na Kubě hlavu katolické církve. Na několikadenní návštěvu přiletěl papež František.

Raúl Castro v roli generála bojoval v roce 1953 po boku bratra Fidela za sesazení generála Batisty na Kubě, ale po zpackaném pokusu byli odsouzeni na 15 let vězení. Po dvou letech však přišla Batistova amnestie a opakovaný pokus o převrat, který už se vydařil. To už stál po boku obou bratrů Castrových i legendární Che Guevara.

Raúl Castro má kromě bratra Fidela ještě jedného bratra a čtyři sestry. Jedna z nich Juanita Castro byla také přesvědčenou stoupenkyní kubánské revoluce, později však názor změnila, odešla z Kuby a stala se agentkou CIA. Raúl Castro se oženil S Vilmou Espino, dcerou bohatého obchodníka s rumem. Mají spolu 4 děti. Jeho nesčetné milostné aférky však nikdy nezůstaly tajemstvím. Jeho dcera Mariela je ředitelka Národního centra pro sexuální výchovu, kde pořádá kampaně za ochranu práv homosexuálů.