Olga Sommerová

Datum narození: 2.8.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, politička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na kontě má stovku dokumentů.

Olga Sommerová se narodila v Praze roku 1949. Po úspěšném ukončení střední školy šla studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989-93 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

Olga Sommerová se v roce 1994 stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Celých 12 let točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové, Magický hlas rebelky (2014). Většinou je také členkou v porotách a to doma i v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech.

Olga Sommerová celkem natočila 97 dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala 30 cen doma i v zahraničí. Má velmi ráda letní rána, jízdu autem a svého psa Dandu. Sommerová je aktivní v politice. Od roku 2014 je 1. místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka.

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

Expřítelkyně Langerové Špátová porodila dceru! Otcem je o 35 let starší kameraman Expřítelkyně Langerové Špátová porodila dceru! Otcem je o 35 let starší kameraman Režisérka Olga Špátová (33) před týdnem přivedla na svět dceru, která dostala jméno po své babičce,… číst článek
Aneta Langerová v šoku: Její expřítelkyně je těhotná se starším kameramanem! Aneta Langerová v šoku: Její expřítelkyně je těhotná se starším kameramanem! Dokumentaristka a režisérka Olga Špátová, bývalá partnerka zpěvačky Anety Langerové, je těhotná.… číst článek
Langerová s novou holkou na baru: Náhrada za těhotnou Špátovou? Langerová s novou holkou na baru: Náhrada za těhotnou Špátovou? Režisérka Olga Špátová opustila Anetu Langerovou (30), aby se mohla vrhnout do náruče o 35 let staršímu… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Helena Třeštíková
Helena Třeštíková
zobrazit profil Luc Besson
Luc Besson
zobrazit profil Věra Chytilová
Věra Chytilová
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Václav Křístek
Václav Křístek
zobrazit profil Petr Zelenka
Petr Zelenka
zobrazit profil Jaroslav Dudek
Jaroslav Dudek
zobrazit profil Kateřina Bártů
Kateřina Bártů