Olga Sommerová

Datum narození: 2.8.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, politička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na kontě má stovku dokumentů.

Olga Sommerová se narodila v Praze roku 1949. Po úspěšném ukončení střední školy šla studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989-93 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

Olga Sommerová se v roce 1994 stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Celých 12 let točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové, Magický hlas rebelky (2014). Většinou je také členkou v porotách a to doma i v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech.

Olga Sommerová celkem natočila 97 dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala 30 cen doma i v zahraničí. Má velmi ráda letní rána, jízdu autem a svého psa Dandu. Sommerová je aktivní v politice. Od roku 2014 je 1. místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka.

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

Těhotná expřítelkyně Langerové Špátová (33): První fotky s milencem Malířem (67) Těhotná expřítelkyně Langerové Špátová (33): První fotky s milencem Malířem (67) Dokumentaristka Olga Špátová (33) přestala skrývat lásku ke svému o dost staršímu příteli Janu Malířovi… číst článek
Expartnerka Langerové & osudový muž Vančurové: Tak se těší na miminko! Expartnerka Langerové & osudový muž Vančurové: Tak se těší na miminko! Svou lásku přestali skrývat a jako by ji budoucí rodiče Olga Špátová (33) a Jan Malíř (68) chtěli… číst článek
Expřítelkyně Anety Langerové je těhotná! Dítě čeká s o 35 let starším kameramanem! Expřítelkyně Anety Langerové je těhotná! Dítě čeká s o 35 let starším kameramanem! Tak tohle nikdo nečekal! Bývalá přítelkyně zpěvačky Anety Langerové (30) režisérka Olga Špátová (33)… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský
zobrazit profil Sean Ellis
Sean Ellis
zobrazit profil Karel Janák
Karel Janák
zobrazit profil Jaroslav Fuit
Jaroslav Fuit
zobrazit profil Viktor Tauš
Viktor Tauš
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Luc Besson
Luc Besson
zobrazit profil Vojtěch Moravec
Vojtěch Moravec