Olga Sommerová

Datum narození: 2.8.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, politička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na kontě má stovku dokumentů.

Olga Sommerová se narodila v Praze roku 1949. Po úspěšném ukončení střední školy šla studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989-93 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

Olga Sommerová se v roce 1994 stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Celých 12 let točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové, Magický hlas rebelky (2014). Většinou je také členkou v porotách a to doma i v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech.

Olga Sommerová celkem natočila 97 dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala 30 cen doma i v zahraničí. Má velmi ráda letní rána, jízdu autem a svého psa Dandu. Sommerová je aktivní v politice. Od roku 2014 je 1. místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka.

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

Langerová otevřeně: Se staršími ženami je mi dobře! Kdo je jí vzorem místo zesnulé maminky? Langerová otevřeně: Se staršími ženami je mi dobře! Kdo je jí vzorem místo zesnulé maminky? Zpěvačka Aneta Langerová (30) si měla možnost zahrát v novém filmu 8 hlav šílenství ruskou básnířku… číst článek
ODS „klofla“ před volbami Dejdara, herec se prý bojí komunistů. ANO má Vondráčkovou ODS „klofla“ před volbami Dejdara, herec se prý bojí komunistů. ANO má Vondráčkovou Do horké fáze předvolební kampaně se už tradičně zapojují i známé tváře. Některé strany už jména… číst článek
Exmilenka Langerové Špátová (33): S partnerem Malířem (68) vyvezli dvouměsíční dceru Olgu Exmilenka Langerové Špátová (33): S partnerem Malířem (68) vyvezli dvouměsíční dceru Olgu Po rozchodu s Anetou Langerovou (30) rychle otěhotněla a v květnu přivedla na svět dceru Olgu, kterou… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Steven Spielberg
Steven Spielberg
zobrazit profil Jan Němec
Jan Němec
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil František Filip
František Filip
zobrazit profil Jiří Vejdělek
Jiří Vejdělek
zobrazit profil Zdeněk Zelenka
Zdeněk Zelenka
zobrazit profil Olga Špátová
Olga Špátová