Olga Sommerová

Datum narození: 2.8.1949
Místo narození: Praha
Profese: režisérka, politička
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Olga Sommerová je česká respektovaná režisérka dokumentárních filmů, spisovatelka, vysokoškolská pedagožka a politička. Na kontě má stovku dokumentů.

Olga Sommerová se narodila v Praze roku 1949. Po úspěšném ukončení střední školy šla studovat katedru dokumentární tvorby na FAMU. Na konci 70. let byla redaktorkou v Československé televizi, kde setrvala pouze rok. V letech 1989-93 působila u Krátkého filmu Praha. V roce 1991 šla dělat pedagožku na FAMU, pak předsedkyni Akademického senátu FAMU.

Olga Sommerová se v roce 1994 stala vedoucí katedry dokumentární tvorby FAMU. Chvíli poté byla jmenována docentkou. Osm let vedla katedru dokumentární tvorby. Celých 12 let točila dokumentární filmy pro kina. Její filmy poznáme podle toho, že se zabývají sociálními tématy a mezilidskými vztahy.

Olga Sommerová zrežírovala úspěšný film O čem sní ženy (1999) a následně vydala tři knihy. Ty se nakonec staly bestsellery. Úspěch měl také dokument o zpěvačce Martě Kubišové, Magický hlas rebelky (2014). Většinou je také členkou v porotách a to doma i v zahraničí na mezinárodních filmových festivalech.

Olga Sommerová celkem natočila 97 dokumentárních filmů. Měla s nimi velký úspěch a právem za ně dostala 30 cen doma i v zahraničí. Má velmi ráda letní rána, jízdu autem a svého psa Dandu. Sommerová je aktivní v politice. Od roku 2014 je 1. místopředsedkyní strany LES Martina Bursíka.

Olga Sommerová byla vdaná za skladatele Vladimíra Sommera, s nímž měla syna Jakuba (1976) a později za dokumentaristu Jana Špátu, který je otcem dcery Olgy (1984). Obě děti jdou v rodičovských šlépějích - věnují se rovněž režii.

 

Články o celebritě

Langerová s novou holkou na baru: Náhrada za těhotnou Špátovou? Langerová s novou holkou na baru: Náhrada za těhotnou Špátovou? Režisérka Olga Špátová opustila Anetu Langerovou (30), aby se mohla vrhnout do náruče o 35 let staršímu… číst článek
Těhotná expřítelkyně Langerové: Vrkala se starším milencem, Sommerová dělala křoví Těhotná expřítelkyně Langerové: Vrkala se starším milencem, Sommerová dělala křoví Rodina pohromadě. Dokumentaristka Olga Sommerová (67) pozvala na premiéru svého nového dokumentu… číst článek
Zádušní mše za Věru Čáslavskou (†74): Syn Martin promlouval k mamince do nebe Zádušní mše za Věru Čáslavskou (†74): Syn Martin promlouval k mamince do nebe Státní pohřeb na Pražském hradě prý Věra Čáslavská (†74) před svou smrtí odmítla. A tak se ve svatovítské… číst článek

Další Filmaři

zobrazit profil Tomáš Vorel st.
Tomáš Vorel st.
zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská
zobrazit profil Zdeněk Troška
Zdeněk Troška
zobrazit profil Karel Kachyňa
Karel Kachyňa
zobrazit profil Robert Sedláček
Robert Sedláček
zobrazit profil Vít Olmer
Vít Olmer
zobrazit profil Jan Svěrák
Jan Svěrák
zobrazit profil Jiří Strach
Jiří Strach