Alena Vitásková

Datum narození: 11.12.1956
Místo narození: Bohumín
Profese: manažerka, odborníce přes fotovoltaiky
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Šéfka Energetického regulačního úřadu, významná česká manažerka Alena Vitásková, tvrdě narazila. Soud jí poslal do vězení na 8,5 roku, i když zatím jen nepravomocně.

Alena Vitásková slyšela nejvyšší trest, jaký kdy soudy udělily vysoké státní úřednici. Když při svém nástupu do funkce předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ) slibovala, že vyčistí český solárních byznys od nekalých praktik některých podnikatelů, kdekdo tomu věřil. Časem se však karty obrátily, místo obránkyní zákonných postupů v solárním byznysu se Alena Vitásková stala jednou z trestně stíhaných. Tvrdý trest – osm a půl roku basy – dostala zato, že se podle soudu nezasadila o odnětí licence pro dvě solární elektrárny ve vlastnictví ocelářského magnáta Zdeňka Zemka. Jeho elektrárny dle dosud nepravomocného verdiktu Krajského soudu v Brně, protizákonně získaly nárok na dvoumiliardovou dotaci. Mělo se to stát na základě zfalšované dokumentace. „Cítím se naprosto nevinná,“ řekla soudu, který přísný rozsudek vynesl 22. února 2016. S tím souhlasí i její advokát Josef Lžičař.

PŮJDE ALENA VITÁSKOVÁ BRUČET?

Alena Vitásková vystudovala fakultu pozemních staveb VUT v Brně. Od roku 1974 pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, a.s., Ostrava, naposledy ve funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva. V letech 2001–2003 působila ve společnosti Transgas, a.s. a RWE Transgas, a.s., ve funkci předsedkyně představenstva a generální ředitelky. V období 2004–2007 byla předsedkyní představenstva Pražské teplárenské. Byla prezidentkou Klubu plynárenských podnikatelů. Obdržela titul Manažerka roku 2002.

Po celou svoji profesní kariéru podporovala dobročinné akce a působila v čestných funkcích, například jako místopředsedkyně dozorčí rady Rehabilitačního ústavu Hrabyně, jako předsedkyně dozorčí rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových či jako členka správní rady Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.

Vláda pod vedením tehdejšího premiéra Petra Nečase Alenu Vitáskovou 20. července 2011 jmenovala předsedkyní Energetického regulačního úřadu, a to s platností od 1. srpna 2011 na funkční období šesti let. V pozici šéfky ERÚ zpochybnila stovky solárních investic, u nichž podle ní existuje podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace. „Zelené elektrárny" mají na podporu nárok po 15 až 20 let po spuštění. V souhrnu tak ERÚ zpochybňuje sumu v řádu desítek miliard korun.

K prověření licencí a stavu solárních elektráren se v dubnu 2013 ERÚ pod záštitou prezidenta republiky Miloše Zemana rozhodl založit kontrolní tým s interním názvem „Rychlé šípy", který má za úkol jednotlivé parky kontrolovat. Jedná se zejména o velké elektrárny s výkonem nad 1 MW, připojené v závěru roku 2010. Členy týmu jsou Energetický regulační úřad, Ministerstvo spravedlnosti reprezentovalo Vrchní státní zastupitelství, za Ministerstvo vnitra se zúčastnili zástupci policie (útvar vedený Robertem Šlachtou) a Nejvyšší státní zastupitelství. V jeho čele tehdy stála známá žalobkyně Renata Vesecká. Ta se později ocitla po boku Vitáskové – tedy na pracovním poli (ve funkci místopředsedkyně ERÚ) – i když k tomu neměla žádnou potřebnou specializaci.

Šéfce ERÚ šlo prý i o život. Dokonce dvakrát. V dubnu 2013 se někdo pokusil její auto vytlačit ze silnice; v září téhož roku někdo poškodil výtah na auta v domě, v němž Vitásková bydlí. Nic se nestalo, ale podezření zůstává, jelikož policie, která ji měla již měsíce chránit, žádného pachatele neobjevila.

 

Články o celebritě

Vitáskové hrozí 10 let! Vitáskové hrozí 10 let! Již brzy bude možná Alena Vitásková (61) litovat svého rozhodnutí z dob, kdy šéfovala Energetickému… číst článek
Klaus slaví 77. narozeniny. Přijeli Zeman, Duka i Livia, průšviháře Rokytku vyvedli Klaus slaví 77. narozeniny. Přijeli Zeman, Duka i Livia, průšviháře Rokytku vyvedli Bývalý prezident Václav Klaus slaví 77. narozeniny. Na oslavu přijel i současný prezident Miloš Zeman.… číst článek
Remek, Suková, Zdena Mašínová i lidické děti. Senát pošle Zemanovi návrhy na 27 metálů Remek, Suková, Zdena Mašínová i lidické děti. Senát pošle Zemanovi návrhy na 27 metálů Sedmadvacet jmen pošle Senát na Pražský hrad. Tak dlouhý je seznam návrhů na udělení státních vyznamenání,… číst článek

Další Ostatní

zobrazit profil Barbora Námerová scenáristka
Barbora Námerová scenáristka
zobrazit profil Viktor Dyk
Viktor Dyk
zobrazit profil Jaroslav Brabec
Jaroslav Brabec
zobrazit profil Karin Babinská
Karin Babinská
zobrazit profil Stanislav Juránek
Stanislav Juránek
zobrazit profil Tomáš Petříček
Tomáš Petříček
zobrazit profil Lucie Hořčičková
Lucie Hořčičková
zobrazit profil Marek Epstein
Marek Epstein