Waldemar Matuška

Datum narození: 2.7.1932
Datum úmrtí: 30.5.2009
Přezdívka: Walda
Místo narození: Košice
Profese: zpěvák, herec
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Waldemar Matuška byl, je a zůstane jedním z nejpopulárnějších československých zpěváků 60. a 70. let 20. století. Podmanivý baryton a nápadité písně se zapsaly do mnoha srdcí, zpívají se stále, nikdo to ale tak jako Waldemar Matuška neumí.

Waldemar Matuška byl sice košickým rodákem, od dětství se však pohyboval v Praze, vyučil se sklářem v Poděbradech. Hrál na kytaru a kontrabas, mezi jeho oblíbené nástroje patřilo banjo. Celý život nosil vousy, jako by se s nimi narodil.

V roce 1960 se stal zpěvákem divadla Semafor, zpíval písně Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého. Slavná jsou jeho dueta s Evou Pilarovou, třeba Ach, ta láska nebeská. Duety zpíval i s Hanou Hegerovou a Karlem Gottem, později i s Martou Kubišovou a nelze vynechat ani Helenu Vondráčkovou.

Waldemar Matuška, jemuž se přezdívalo Walda, získal dvakrát Zlatého slavíka, a to v konkurenci školeného hlasu Karla Gotta. I Waldemar Matuška vládl barytonem značného rozsahu, zněl tak mužně. Stačí připomenout Slavíky z Madridu. Po rodičích zdědil obrovský hudební talent.

V 60. a 70. letech se Waldemar Matuška pravidelně objevoval ve filmech, nemohl chybět v Limonádovém Joeovi z roku 1964 a v Kdyby tisíc klarinetů z roku 1965. Cení se jeho role ze Všech dobrých rodáků z roku 1968.

Ač se stal v Praze zasloužilým umělcem, v 80. letech Waldemar Matuška emigroval. Zůstal v USA, v Saint Petersburgu na Floridě a domů se plně nevrátil ani po roce 1989, ač do Prahy často jezdil. Po emigraci se do revoluce písně Waldemara Matušky nesměly vysílat, jeho hlas dokonce zmizel ze seriálu Chalupáři.

SOUKROMÍ WALDEMARA MATUŠKY SE PROPÍRÁ STÁLE

Waldemar Matuška měl vřelý vztah k ženám, oženil se celkem třikrát. Za jeho celoživotní partnerku se považuje zpěvačka Olga Blechová, ač byla až jeho třetí ženou. Vzal si ji v roce 1976 a o deset let později spolu odešli do exilu. S Olgou Blechovou měl Waldemar Matuška syna Waldemara Matušku. Prvního syna Miroslava dala Waldemaru Matuškovi jeho první žena Jiřina Šťástková. Bouřlivý vztah Waldemara Matušky s herečkou Jitkou Zelenohorskou, známou z Ostře sledovaných vlaků, trval pět let.

Po něm už následovalo třetí manželství s Olgou Blechovou. Vztah vydržel dlouhých 33 let.

Waldemar Matuška zemřel na konci května 2009 po statečném boji s nemocemi na zápal plic a selhání srdce. Ač skonal na Floridě, pohřben je na Vyšehradě. Zanechal po sobě nespočet nestárnoucích hitů. A byl by už pradědečkem.

 

Články o celebritě

Krásky z Hoří má panenko: Neuvěřitelné setkání po 50 letech! Krásky z Hoří má panenko: Neuvěřitelné setkání po 50 letech! Padly si do náruče. Olga Matušková (74) do Prahy přiletěla z Floridy, Alena Sehnalová (75) ze Švýcarska.… číst článek
Jubilantka Vondráčková: Emigraci jsem odmítla kvůli rodině! Rozkol v ní mě teď bolí Jubilantka Vondráčková: Emigraci jsem odmítla kvůli rodině! Rozkol v ní mě teď bolí Ta číslovka ji pořádně štve! Heleně Vondráčkové je od tohoto víkendu 70 let. Na svůj věk vůbec nevypadá,… číst článek
Vdova po Waldemaru Matuškovi (†76) Olga (68) je zpátky v Praze: Jsem za ta léta nesmírně vděčná... Vdova po Waldemaru Matuškovi (†76) Olga (68) je zpátky v Praze: Jsem za ta léta nesmírně vděčná... Skoro přesně po roce se přiletěla vdova po Waldemaru Matuškovi (†76) Olga (68) opět podívat do rodné… číst článek

Další Zpěváci

zobrazit profil Justin Timberlake
Justin Timberlake
zobrazit profil Petr Chovanec
Petr Chovanec
zobrazit profil Heidi Janků
Heidi Janků
zobrazit profil Monika Bagárová
Monika Bagárová
zobrazit profil Miroslav Šmajda
Miroslav Šmajda
zobrazit profil Petra Janů
Petra Janů
zobrazit profil Tereza Kerndlová
Tereza Kerndlová
zobrazit profil Václav Ševčík
Václav Ševčík