Pelé

Datum narození: 23.10.1940
Profese: fotbalista
Znamení: Váhy

Související celebrity

Životopis

Pelé je přezdívka nejlepšího fotbalisty všech dob, brazilského národního pokladu. Světovým šampionem se Pelé s Brazílií poprvé stal už v 17 letech v roce 1958. Jednoduchá přezdívka z myslí fanoušků vymazala vlastní jméno fotbalisty, které zní Edson Arantes do Nascimento.

Pelé byl brilantní technik, si s míčem rozuměl jako by to byl kus jeho těla. Byl rychlý, chytrý, měl vynikající střelu. Slvěle předvídal hru. Stal se třikrát mistrem světa. Při druhé zlaté medaili porazila Brazílie v roce 1962 v Chile ve finále Československo s Josefem Masopustem 3:1, ač byl Pelé zraněný.

Ve sprintu se Pelé s míčem přilepeným na noze nečekaně zastavil. Oklamal obránce a našel kousek volného prostoru, do něhož vzápětí nezadržitelně vyrazil. V jednom mistrovském zápase dal dokonce 8 gólů. Šestkrát se stal mistrem Brazílie. Pelé dal za  brazilský národní tým 97 gólů, celkem v kariéře nasázel 1280 branek. Mnohé z nich byly lahůdkami, žádná pozice pro něj nebyla ztracená.

Pelé neměnil kluby. Ač evropské týmy za něj nabízely astronomické sumy, do svých 34 let hrál za Santos FC. V roce 1974 ohlásil konec kariéry, aktivní fotbal mu ale chyběl natolik, že ještě kývl na dvě sezóny na nabídku New York Cosmos. Bral tehdy 7 miliónů dolarů ročně.

Pelé byl mezinárodní federací FIFA oceněn jako nejlepší fotbalista století, další superlativy přidali novináři. Talent zdědil Pelé po otci Joăo Ramosovi, který byl rovněž vynikajícím fotbalistou, hrával pod jménem Dondinho. Pelé by z chudých poměrů, z brazilské vesničky a v dětství pro peníze leštil boty.

Jeho fotbalové umění ztvárnilo několik filmů. Benefiční a exhibiční fotbalová klání věnoval ve prospěch míru, jako třeba v Nigérii a v Palestině. Fotbal nechal stopy i na jeho zdraví, soupeři se totiž pokoušeli Pelého zastavit tvrdou, někdi i zákeřnou hrou.

V roce 1978 dostal Pelé Mezinárodní cenu míru, stal se brazilským ministrem sportu, pracoval pro UNICEF a hlavně pro UNESCO. Pokoušel se o odstranění korupce ve fotbale. V roce 2005 jako jeden z prvních propagoval Viagru.

Pelé se stal miláčkem žen a měl k nim také více než vřelý vztah. Ženatý byl dvakrát, dvakrát se rozvedl, dětí má sedm. V prvním manželství s Rosemeri Cholbiovou se mu narodily tři, ve druhém s psycholožkou, zpěvačkou Assirií Lemosovou dvě. Dvě děti byly nemanželské z románků. U nemanželské dcery Sandry rozhodl o jeho otcovství až test DNA. Vedlejší vztahy udržoval například s královnami krásy nebo s playmate Xuxou.

 

Články o celebritě

Portugalsko - Španělsko 3:3. Paráda na MS! Ronaldo se zaskvěl hattrickem Portugalsko - Španělsko 3:3. Paráda na MS! Ronaldo se zaskvěl hattrickem Fanoušci čekali špičkovou podívanou – a dostali ji. Fotbalisté Portugalska na mistrovství světa ve… číst článek
Český trenér v Íránu: Chodí na nás 90 tisíc. Lákal posily z ČR, Lafata odmítl Český trenér v Íránu: Chodí na nás 90 tisíc. Lákal posily z ČR, Lafata odmítl Osud se s ním nemazlil. V mládí hrál Jiří Saňák dorosteneckou bundesligu za Union Berlín, měl slušně… číst článek
Usain Bolt jako atletický Ali? Předseda Coe má pravdu Usain Bolt jako atletický Ali? Předseda Coe má pravdu Končí éra Usaina Bolta a nastává čas velkých prohlášení. Šéf IAAF Sebastian Coe legendárního… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Jan Vrba
Jan Vrba
zobrazit profil Sebastian Vettel
Sebastian Vettel
zobrazit profil Ondřej  Kratěna
Ondřej Kratěna
zobrazit profil Jaroslav Drobný
Jaroslav Drobný
zobrazit profil Lucie Šafářová
Lucie Šafářová
zobrazit profil Vladimír Vůjtek
Vladimír Vůjtek
zobrazit profil Thomas Vonn
Thomas Vonn
zobrazit profil Maria Kirilenková
Maria Kirilenková