Zinédine Zidane

Datum narození: 23.6.1972
Přezdívka: Zizou
Místo narození: Marseille
Profese: fotbalový záložník, trenér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Famózní francouzský záložník Zinédine Zidane se několikrát zapsal do historie fotbalu. Francii, kde mu přezdívají Zizou, pomohl v roce 1998 k titulu světových šampiónů. A celý svět propíral, proč udeřil ve finále šampionátu 2006 hlavičkou do hrudi italského hráče Marca Materazziho.

Zizou se narodil v Marseille v chudých poměrech. Muslimští rodiče uprchli z Alžírska před krutovládou.  Zinédine Zidane v dětství přilnul ke kulatému nesmyslu, a to určilo jeho další osud. S vrcholovým fotbalem začal počátkem 90. let 20. století v Cannes. Později přestoupil do Bordeaux, pak do Turína a nakonec do Realu Madrid. Za každý z klubů hrál okolo pěti let. Jen sumy, které za jeho přestup kluby platily, rostly.

V roce 2004 zařadil Pelé záložníka Zinédina Zidana mezi nejlepší fotbalisty světa. Dopomohla tomu Zizouova excelentní technika, orientace, obratnost, dlouhé nohy, jasnozřivé fotbalové myšlení a hlad po gólech. Několikrát byl vyhlášen nejlepším francouzským hráčem, je držitelem Zlatého míče. Jako Pelé hrával s číslem 10.

Jeho ojedinělé fotbalové vlastnosti se projevily ve finále mistrovství světa v roce 1998, které se konalo ve Francii. Záložník Zizou zařídil galským kohoutům dvěma góly proti Brazílii zlato. Umlčel tak kritiku svých dosavadních nepřesvědčivých výkonů.

Jako nepostradatelný hráč býval Zinédin Zidane přetěžován a sezóny často končil vyčerpaný. Přesto se při přestupu z Juventusu Turín do Realu Madrid stal v roce 2001 nejdražším hráčem historie. Španělský klub za něj tehdy dal 66 miliónů dolarů.

Zizou špatně snášel některé vypjaté chvíle a urážky. Ve finále šampionátu 2006, v zápase Francie proti Itálii to viděl v přímém přenosu celý svět. Zizou byl po právu vyloučen za zkrat, kdy úmyslným úderem hlavou do hrudi inzultoval soupeřova hráče Marca Materazziho, a to kvůli předchozí urážce. Francie pak s Itálií prohrála na penalty.

Po ukončení aktivní kariéry se Zinédine Zidane rozhodl pro trenérskou kariéru. Chvíli mu to trvalo, ale v lednu 2016 se stal trenérem Realu Madrid, s nímž v roce 2002 vyhrál Ligu mistrů.

Zizou je ženatý. S manželkou Veronique má dva syny, Enza a Lucu. Peníze nevydělával jen fotbalem, v reklamě propagoval společností Adidas a Christian Dior.

 

Články o celebritě

Šampioni z Realu řádili na náměstí, Ronaldo se bránil: Nejsem delikvent Šampioni z Realu řádili na náměstí, Ronaldo se bránil: Nejsem delikvent Na tenhle pocit čekali dlouhých pět let. Fotbalisté Realu Madrid v neděli s přehledem zvítězili v posledním… číst článek
Liga mistrů, pak liga! Zidane zopakoval historii, hráči ho zlili na tiskovce Liga mistrů, pak liga! Zidane zopakoval historii, hráči ho zlili na tiskovce Pětileté čekání skončilo! Klubová legenda Realu Madrid Zinédine Zidane dovedl v neděli večer z pozice… číst článek
Hra peněz i nervů! Proč budí finální zápas Realu o titul pochybnosti? Hra peněz i nervů! Proč budí finální zápas Realu o titul pochybnosti? Tohle bude pořádně zajímavé vyvrcholení. Real Madrid odehraje poslední kolo La Ligy na půdě Málagy… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Mario Lemieux
Mario Lemieux
zobrazit profil Petr Švancara
Petr Švancara
zobrazit profil Pavel  Ploc
Pavel Ploc
zobrazit profil Marek Schwarz
Marek Schwarz
zobrazit profil Adéla Bruns Sýkorová
Adéla Bruns Sýkorová
zobrazit profil Zbyněk Irgl
Zbyněk Irgl
zobrazit profil Jan Kovář
Jan Kovář
zobrazit profil Petr Vakoč
Petr Vakoč