Zinédine Zidane

Datum narození: 23.6.1972
Přezdívka: Zizou
Místo narození: Marseille
Profese: fotbalový záložník, trenér
Znamení: Rak

Související celebrity

Životopis

Famózní francouzský záložník Zinédine Zidane se několikrát zapsal do historie fotbalu. Francii, kde mu přezdívají Zizou, pomohl v roce 1998 k titulu světových šampiónů. A celý svět propíral, proč udeřil ve finále šampionátu 2006 hlavičkou do hrudi italského hráče Marca Materazziho.

Zizou se narodil v Marseille v chudých poměrech. Muslimští rodiče uprchli z Alžírska před krutovládou.  Zinédine Zidane v dětství přilnul ke kulatému nesmyslu, a to určilo jeho další osud. S vrcholovým fotbalem začal počátkem 90. let 20. století v Cannes. Později přestoupil do Bordeaux, pak do Turína a nakonec do Realu Madrid. Za každý z klubů hrál okolo pěti let. Jen sumy, které za jeho přestup kluby platily, rostly.

V roce 2004 zařadil Pelé záložníka Zinédina Zidana mezi nejlepší fotbalisty světa. Dopomohla tomu Zizouova excelentní technika, orientace, obratnost, dlouhé nohy, jasnozřivé fotbalové myšlení a hlad po gólech. Několikrát byl vyhlášen nejlepším francouzským hráčem, je držitelem Zlatého míče. Jako Pelé hrával s číslem 10.

Jeho ojedinělé fotbalové vlastnosti se projevily ve finále mistrovství světa v roce 1998, které se konalo ve Francii. Záložník Zizou zařídil galským kohoutům dvěma góly proti Brazílii zlato. Umlčel tak kritiku svých dosavadních nepřesvědčivých výkonů.

Jako nepostradatelný hráč býval Zinédin Zidane přetěžován a sezóny často končil vyčerpaný. Přesto se při přestupu z Juventusu Turín do Realu Madrid stal v roce 2001 nejdražším hráčem historie. Španělský klub za něj tehdy dal 66 miliónů dolarů.

Zizou špatně snášel některé vypjaté chvíle a urážky. Ve finále šampionátu 2006, v zápase Francie proti Itálii to viděl v přímém přenosu celý svět. Zizou byl po právu vyloučen za zkrat, kdy úmyslným úderem hlavou do hrudi inzultoval soupeřova hráče Marca Materazziho, a to kvůli předchozí urážce. Francie pak s Itálií prohrála na penalty.

Po ukončení aktivní kariéry se Zinédine Zidane rozhodl pro trenérskou kariéru. Chvíli mu to trvalo, ale v lednu 2016 se stal trenérem Realu Madrid, s nímž v roce 2002 vyhrál Ligu mistrů.

Zizou je ženatý. S manželkou Veronique má dva syny, Enza a Lucu. Peníze nevydělával jen fotbalem, v reklamě propagoval společností Adidas a Christian Dior.

 

Články o celebritě

Vysoká hra Zdeňka Haníka: Zatím jsem se mýlil, rytíři Zidane Vysoká hra Zdeňka Haníka: Zatím jsem se mýlil, rytíři Zidane Mistrovství světa je ve varu, ale já se vrátím ještě před jeho začátek, kdy Zinedine Zidane překvapil… číst článek
Dánský kouč rýpe do Francouzů: Nic extra, bez lídra, Pogbu zajímá jen účes Dánský kouč rýpe do Francouzů: Nic extra, bez lídra, Pogbu zajímá jen účes PŘÍMO Z RUSKA | Tohle nebude „jen“ zápas o první místo ve skupině. Způsobila to… číst článek
Skandál na spadnutí! Salah možná odjede, měl moc mluvit na večírku Skandál na spadnutí! Salah možná odjede, měl moc mluvit na večírku PŘÍMO Z RUSKA | Ponížení na vrcholných turnajích často vedou ke skandálům. Vypadá to, že stejně tomu… číst článek

Další Sportovci

zobrazit profil Michal Březina
Michal Březina
zobrazit profil Jakub Klepiš
Jakub Klepiš
zobrazit profil Jakub Kovář
Jakub Kovář
zobrazit profil Serena Williams
Serena Williams
zobrazit profil Tomáš Rolinek
Tomáš Rolinek
zobrazit profil Slavomír Lener
Slavomír Lener
zobrazit profil Václav Eiselt
Václav Eiselt
zobrazit profil Andre Agassi
Andre Agassi