Michel Platini

Datum narození: 21.6.1955
Profese: fotbalista, funkcionář
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Michel Platini byl nezapomenutelným francouzským fotbalovým záložníkem. Nelze zapomenout ani na jeho roli předsedy UEFA. A to především kvůli skandálu s nádechem korupce okolo prezidenta Mezinárodní fotbalové federace Seppa Blattera.

Skandál propukl v roce 2015, šlo o netransparentní platbu 2 miliónů švýcarských franků čili téměř 50 miliónů korun. Inkasovat je měl Michel Platini od Seppa Blattera za poradenské služby, aniž by o tom byl jakýkoli účetní doklad.

Michelu Platinimu bylo na 8 let zakázáno angažovat se jako funkcionář ve světě fotbalu. Michel Platini však trval na tom, že nic neprovedl a v únoru 2016 o tom poměrně úspěšně přesvědčoval kolegy z etické komise. Přesto stáhl obhajobu postu šéfa UEFA, Evropské fotbalové unie. Korupce mu prokázána nebyla, pokud by se to stalo, následovalo by doživotní suspendování. Případ jen potvrzuje názor, že soutěžní fotbal se s korupcí rýmuje.

Jako aktivní hráč Michel Platini udivoval nápady, fotbalovým myšlením, brilantní technikou a skvěle mířenou střelou. Od roku 1972 hrál za Nancy, později přestoupil do Saint-Étienne a z něj do Juventusu Turín. Ve francouzské lize dal několikrát za sezónu více než 20 gólů. V Juventusu Turín jich přesně tolik nasázel v sezóně 1982/83.

V národním týmu galského kohouta Michel Platini nemohl chybět. Francouzi ho milovali, byl tvůrcem hry. Francie s Michelem Platinim v sestavě vyhrála Euro 1984. Michel Platini ve třech po sobě následujících letech získal Zlatý míč. Šlo o roky 1983, 1984, 1985.

Aktivní kariéru ukončil v roce 1988 a stal se trenérem francouzské reprezentace. Odstoupil po vyřazení týmu na Euru 1992 a vydal se na dráhu funkcionáře.

V roku 1977 se Michel Platini oženil s Christelle Platiniovou. Děti mají dvě, syna Lawrence a dceru Marine.

 

Další Sportovci

zobrazit profil Antoine Griezmann
Antoine Griezmann
zobrazit profil Anežka  Drahotová
Anežka Drahotová
zobrazit profil Matěj Kvíčala
Matěj Kvíčala
zobrazit profil Mario Holek
Mario Holek
zobrazit profil Daniel Pudil
Daniel Pudil
zobrazit profil Fabian  Cancellara
Fabian Cancellara
zobrazit profil Ondřej Roman
Ondřej Roman
zobrazit profil Vítězslav Lavička
Vítězslav Lavička