Stanislav Milota

Datum narození: 9.3.1933
Místo narození: Praha
Profese: kameraman
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Stanislav Milota je vynikající český kameraman. Podobně jako jeho žena Vlasta Chramostová podepsal Chartu 77 a čelil v 70. a 80. letech 20. století silnému útlaku normalizačního režimu.

V roce 2016 dostal Stanislav Milota Českého lva za svůj dlouholetý umělecký přínos filmu. Je také držitelem politického ocenění, Ceny Františka Kriegla, jediného z československé delegace, který v roce 1968 v Moskvě před Sověty po okupaci necouvl.

Stanislav Milota se původně stal kameramanem na Barrandově. V roce 1968 točil Spalovače mrtvol s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou, v režii Juraje Herze, podle románu Ladislava Fuchse.

Kamera se Stanislavu Milotovi hodila v srpnových dnech roku 1968, pořídil cenné dokumentární záběry z okupované země. V lednu 1969 zdokumentoval pohřeb, národní tryznu za Jana Palacha. Film se jmenoval Jan 69. Mnohokrát točil Václava Havla.

Za normalizace se Stanislav Milota živil rukama, pořádal s Vlastou Chramostovou, s níž se počátkem 70. let oženil, bytové divadlo. Stanislav Milota přišel o oko a po roce 1989 se už nemohl k profesionální kameře vrátit.

Z jeho archivu přesto vzniklo několik vzácných dokumentů, například Občan Havel přikuluje v roce 1989. Poskytl Andree Sedláčkové záběry a pomohl s Životem podle Václava Havla. Před nikoli za kamerou Stanislav Milota stál ve vedlejší roli filmu Odcházení, pro který Václav Havel napsal scénář a který také režíroval.

 

Další Filmaři

zobrazit profil Jaroslav Kučera
Jaroslav Kučera
zobrazit profil Juraj Herz
Juraj Herz
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka
zobrazit profil Tomáš  Weinreb
Tomáš Weinreb
zobrazit profil Jan Nejedlý
Jan Nejedlý
zobrazit profil Jiří Menzel
Jiří Menzel
zobrazit profil Colin Trevorrow
Colin Trevorrow
zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský