Stanislav Milota

Datum narození: 9.3.1933
Místo narození: Praha
Profese: kameraman
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Stanislav Milota je vynikající český kameraman. Podobně jako jeho žena Vlasta Chramostová podepsal Chartu 77 a čelil v 70. a 80. letech 20. století silnému útlaku normalizačního režimu.

V roce 2016 dostal Stanislav Milota Českého lva za svůj dlouholetý umělecký přínos filmu. Je také držitelem politického ocenění, Ceny Františka Kriegla, jediného z československé delegace, který v roce 1968 v Moskvě před Sověty po okupaci necouvl.

Stanislav Milota se původně stal kameramanem na Barrandově. V roce 1968 točil Spalovače mrtvol s Rudolfem Hrušínským a Vlastou Chramostovou, v režii Juraje Herze, podle románu Ladislava Fuchse.

Kamera se Stanislavu Milotovi hodila v srpnových dnech roku 1968, pořídil cenné dokumentární záběry z okupované země. V lednu 1969 zdokumentoval pohřeb, národní tryznu za Jana Palacha. Film se jmenoval Jan 69. Mnohokrát točil Václava Havla.

Za normalizace se Stanislav Milota živil rukama, pořádal s Vlastou Chramostovou, s níž se počátkem 70. let oženil, bytové divadlo. Stanislav Milota přišel o oko a po roce 1989 se už nemohl k profesionální kameře vrátit.

Z jeho archivu přesto vzniklo několik vzácných dokumentů, například Občan Havel přikuluje v roce 1989. Poskytl Andree Sedláčkové záběry a pomohl s Životem podle Václava Havla. Před nikoli za kamerou Stanislav Milota stál ve vedlejší roli filmu Odcházení, pro který Václav Havel napsal scénář a který také režíroval.