Tomáš Halík

Datum narození: 1.6.1948
Místo narození: Praha
Profese: kněz, sociolog, myslitel
Znamení: Blíženci

Související celebrity

Životopis

Tomáš Halík působí jako kněz v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Kromě toho je to psycholog, sociolog a vysokoškolský učitel. Tato vysoce uznávaná postava katolické církve se dokonce dostala mezi osobnosti, o nichž se hovořilo jako o možných kandidátech na prezidenta pro volby 2018.

Tomáš Halík se narodil 1. června 1948 v Praze do vzdělané rodiny. V roce 1966 odmaturoval v pražské Michli a ten samý rok byl i u prvního přijímání i u první zpovědi. O rok později byl biřmován. 1966 až 1971 studoval sociologii a filosofii na Karlově Univerzitě, byl žákem i slavného českého filosofa Jana Patočky. Později studoval filosofii náboženství, a to v Londýně. V roce 1977 byl vysvěcen na jáhna a další rok na kněze.

Po Sametové revoluci se stal prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze. V tomto kostele občas pořádá společné modlitby pro křesťany, buddhisty i muslimy. Proto občas bývá vnímán poněkud kontroverzně a kvůli tomu klesla jeho oblíbenost u konzervativnější části katolické církve.

Jako pedagog Tomáš Halík přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy i na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy, tu však musel kvůli sporům s vedením opustit. Tomáš Halík je nositelem řady doktorátů prestižních univerzit, českých i zahraničních.

Pracuje i jako sociolog a psycholog – to se projevuje i v jeho publikační činnosti, vydal přes 20 titulů, právě se sociálními a náboženskými tématy. Například o islámu měl spor s českým primasem Dominikem Dukou.

Spory s Tomášem Halíkem však mělo i více významných českých postav, mezi nejznámější patří například Václav Klaus. Václav Klaus dokonce prohlásil, že pokud bude Tomáš Halík kandidovat na prezidenta, bude snad muset kandidovat i on sám.

Tomáš Halík ovšem svoji kandidaturu odmítl s odůvodněním, že v tomto státě s takovýmito občany se s jinými politiky, kteří budou také kandidovat, především pak s prezidentem Milošem Zemanem, nechce ve volbách měřit.

Tomáš Halík je bezdětný a dodržuje celibát.

 

Články o celebritě

25 celebrit hodnotí rok 2016: Koho si nejvíc váží a co čekají v roce 2017? 25 celebrit hodnotí rok 2016: Koho si nejvíc váží a co čekají v roce 2017? Oslovili jsme 25 osobností, aby se nám svěřily, jaký byl pro ně uplynulý rok. A koho by vybraly jako… číst článek
17. listopad v centru Prahy slavilo 40 tisíc lidí, tvrdí operátor. Policie mlčí 17. listopad v centru Prahy slavilo 40 tisíc lidí, tvrdí operátor. Policie mlčí Čtvrteční oslavy svátku 17. listopadu letos vyvrcholily na pražském Václavském náměstí akcemi v rámci… číst článek
Zeman oslaví 17. listopad v „papučích“, Halík na Václaváku. A co bude dál? Zeman oslaví 17. listopad v „papučích“, Halík na Václaváku. A co bude dál? Po 28. říjnu je tu další státní svátek, který přitahuje pozornost široké veřejnosti. Prezident Miloš… číst článek

Další Osobnosti

zobrazit profil Kelly Preston
Kelly Preston
zobrazit profil Ilona Hlaváčková
Ilona Hlaváčková
zobrazit profil Colin Farrell
Colin Farrell
zobrazit profil Matěj Havelka
Matěj Havelka
zobrazit profil Vladimír Ráž
Vladimír Ráž
zobrazit profil Pavel Pafko
Pavel Pafko
zobrazit profil Juwana Jenkins
Juwana Jenkins
zobrazit profil Franck Ribéry
Franck Ribéry