Alexander Hemala

Datum narození: 3.9.1952
Místo narození: Brno
Profese: hlasatel
Znamení: Panna

Související celebrity

Životopis

Alexander Hemala je televizní hlasatel a moderátor, jehož zná snad každý. Televizní pořady uváděl přes 40 let, než byli hlasatelé v zrušeni. Alexander Hemala se však neztratil. Uvádí filmy, hlavně v pražských kinech Aero, Světozor a Bio Oko.

Novinařinu Alexander Hemala vystudoval na Karlově univerzitě. Vstoupil pak v roce 1973 čili za normalizace do služeb Československé televize. Vedle pořadů hlásil také zprávy, a to třeba hned ty ranní. Stal se televizní legendou.

Před rokem 1989 Alexander Hemala ještě nedosáhl věhlasu hlasatele Miloše Frýby, jenž hlásil zprávy snad každý den v 8.50. Jen málokdy k nim pustil Alexandra Hemalu. Dvojice přetrvala v myslích diváků i po Sametové revoluci, část z nich pak razila heslo Nechceme Hemalu, chceme Frýbu.

Nakonec Alexander Hemala v profesním životě Miloše Frýbu překonal. Uvaděčem pořadů České televize totiž Alexander Hemala vydržel být do roku 2005, kdy jeho obor na Kavčích horách zcela zanikl.

Alexander Hemala se neztratil, získával drobnější filmové role. Hlasatelem byl v pokračování oblíbeného pohádkového seriálu Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek z roku 1993. Objevil se i v četnických humoreskách. Alexandra Hemalu využili Milan Šteindler s Davidem Vávrou z České sody v oblíbeném komickém kurzu němčiny Alles Gute. Rolí se zhostil, přestože trpěl zdravotními potížemi.

Alexander Hemala hrál v pohádce Čertova nevěsta u roku 2011. A nechyběl ani v televizních seriálech Bastardi, Vraždy v kruhu a Přístav z roku 2015. Účastnil se i jednoho z ročníků StarDance aneb když hvězdy tančí. Od srpna 2014 provází pořadem Receptář prima nápadů.

Alexander Hemala je ženatý, s manželkou Vlastou vychovali tři děti ­ - Andreu, Jakuba a Nikolu. Rodina žije za Prahou.

 

Články o celebritě

Nedožité 80. narozeniny Přemka Podlahy (†76): Nesplnili mu přání! Nedožité 80. narozeniny Přemka Podlahy (†76): Nesplnili mu přání! Přes třicet let se objevoval na obrazovce a radil všem kutilům. V podstatě až do své smrti v roce… číst článek
Překvapení hostů Slováčkovy oslavy: Mezi moderátory bylo půlstoletí! Překvapení hostů Slováčkovy oslavy: Mezi moderátory bylo půlstoletí!  Velkolepý mejdan Felixe Slováčka, který slavil 75. narozeniny, se neobešel bez celé řady překvapení.… číst článek
Alexander Hemala (65): Jak tráví neděli?! Alexander Hemala (65): Jak tráví neděli?! Byl posledním hlasatelem na obrazovkách České televize, než tuto pozici zrušila. Své práci se Alexander… číst článek

Další Moderátoři

zobrazit profil Tina Pletánková
Tina Pletánková
zobrazit profil Matěj Misař
Matěj Misař
zobrazit profil Daniel Stach
Daniel Stach
zobrazit profil Petra  Svoboda
Petra Svoboda
zobrazit profil Partik Rokl
Partik Rokl
zobrazit profil Ornella Štiková
Ornella Štiková
zobrazit profil Jolana Voldánová
Jolana Voldánová
zobrazit profil Eva Aichmajerová-Decastelo
Eva Aichmajerová-Decastelo