Karol Sidon

Datum narození: 9.8.1942
Profese: rabín
Znamení: Lev

Související celebrity

Životopis

Karol Sidon je především bývalý pražský rabín a spisovatel. Do veřejného povědomí se jeho jméno nárazově zapisuje v souvislostech hraničících se skandály. Týkaly se soukromého i literárního života, stejně jako dění v pražské židovské obci.

Karol Sidon se k židovství přihlásil v roce 1978, rok po svém podpisu Charty 77. Vliv na to měly tragické osudy jeho vlastního i nevlastního otce, kteří ho oba pojí s židovskými předky. Rané dětství za nacistické okupace Karol Sidon strávil na venkově. Matka ho vychovávala sama do roku 1948. Předci Karola Sidona působili v židovské komunitě v rakousko-uherské Trnavě.

Ač dříve psal, po roce 1977 se Karol Sidon musel živit manuálně, například jako topič. V roce 1982 emigroval do Německa, vrátil se po Sametové revoluci, pak se stal pražským rabínem. V pražské židovské komunitě proslul svou netolerancí ke členům, kteří se striktně neřídili náboženskými předpisy. Karol Sidon se snažil, aby i v Praze zakořenil ortodoxní židovský postoj.

Při puči proti předsedovi židovské obce v Praze Tomáši Jelínkovi v roce 2004 se přiklonil na stranu nového předsedy Františka Bányaie. Rozkol v obci vyvolalo odvolání Karola Sidona z funkce vrchního pražského rabína. Zcela Karol Sidon opustil rabinát po dalších deseti letech v roce 2014. Vyšlo totiž najevo, že má mladou milenku. Fakt, že se pražský rabín Karol Sidon striktně neřídí náboženskými předpisy. Karol Sidon však popřel, že rozvod řešil rabínský soud.

VÍCE O MILENCE KAROLA SIDONA ZDE.

Karol Sidon byl ženatý celkem třikrát, děti má čtyři. Nejstarší dcera Kateřina Sidonová zdědila literární talent a je rovněž spisovatelkou a překladatelkou. Druhá Magdaléna Sidonová se stala herečkou. Synové jsou dva mladší, jde o Eliáše a Daniela Sidonovi. I jejich jména občas vyplují ne povrch v nevšedních historkách.

Literární dráhu začal Karol Sidon v roce 1968 knihou Sen o mém otci, před tím napsal několik dramat, věnoval se i filmovým scénářům. Překládal Tóru, Pět knih Mojžíšových. V nakladatelství Torst začal publikovat obsáhlou tetralogii pod pseudonymem Chaim Cigan, k němuž se přihlásil. Kritici dílu ovšem vyčetli složitost a nesrozumitelnost.