Marek Najbrt

Datum narození: 27.11.1969
Místo narození: Praha
Profese: režisér
Znamení: Střelec

Související celebrity

Životopis

Režisér Marek Najbrt je držitelem dvou Českých lvů za režii a spoluautorství scénáře. Zahrál si v dnes již kultovních filmech Pražská 5 a Knoflíkáři.

Marek Najbrt natáčel od září 2014 dle scénáře Jana Otčenáška ml. třináctidílný historický životopisný seriál České televize Já, Mattoni s Aloisem Švehlíkem, Davidem Švehlíkem a Jáchymem Novotným v hlavních rolích. Seriál je o životě Heinricha von Mattoniho, zakladatele slavné značky minerální vody. Nejde o úplnou autobiografii, dílo sice vychází z dohledatelných historických momentů, ale částečně jde o fikci. Mattoniho hrají tři herci ve třech fázích života. Nejstarší svůj život zpětně vypráví. Největší část života hraje David Švehlík. Nejmladšího po určitých peripetiích ztvárnil Jáchym Novotný. Nejstaršího Mattoniho původně hrál Jiří Bartoška, který ale po začátku natáčení onemocněl rakovinou. Natáčení se poté přerušilo a zatím se dělaly scény, ve kterých jeho postava nebyla. V únoru 2015 Česká televize oznámila, že Jiří Bartoška požádal o odstoupení ze seriálu a nahradil ho Alois Švehlík.

MAREK NAJBRT – TERAPIE

Režijním debutem filmové tvorby Marka Najbrta byl snímek Mistři (2004), kam obsadil Jana Budaře, Kláru Melíškovou, Jiřího Ornesta, Josefa Poláška, Leoše Nohu či Tomáše Matonohu. Dále natočil válečné romantické drama Protektor (2009). V něm hlavní roli ztvárnila Jana Plodková (další obsazení: Marek Daniel, Klára Melíšková, Sandra Nováková,…). Počinem Marka Najbrta je také Polski film (2012), kde režíroval podobnou sestavu jako v již zmíněných snímcích. Podílel se také na úspěšném seriálu v produkci HBO Terapie a na jeho pokračování.

Kromě režie, se absolvent Fakulty sociálních věd UK a katedry dokumentární tvorby na pražské FAMU Marek Najbrt uplatnil i jako spoluscénárista (Mistři, Projektor) a také herec (Pražská 5 Tomáše Vorla st, Knoflíkáři Petra Zelenky či Čert ví proč Romana Vávry).

Najbrův film Protektor získal hned sedm Českých lvů; pro Marka Najbrta osobně to byli rovnou dva – za režii a spoluatorství na scénáři. Snímek zabodoval i na zahraničních festivalech a dostal se do distribuce USA a dalších zemí

 

Další Filmaři

zobrazit profil Zdeněk Podskalský
Zdeněk Podskalský
zobrazit profil Alfred Hitchcock
Alfred Hitchcock
zobrazit profil Vladimír Michálek
Vladimír Michálek
zobrazit profil Petr Kracík
Petr Kracík
zobrazit profil Jan Moravec
Jan Moravec
zobrazit profil Jaroslav Dietl
Jaroslav Dietl
zobrazit profil Petr Jarchovský
Petr Jarchovský
zobrazit profil Aleš Matějka
Aleš Matějka