Lenka Kořínková

Datum narození: 2.3.1956
Místo narození: Opava
Profese: herečka, zpěvačka a spisovatelka
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Herečka Lenka Kořínková je známá svými dietami, ale také vnadami, které se nikdy nestyděla předvést, a svým komediálním talentem.

Lenka Kořínková je nejen herečka a zpěvačka, ale také autorka knih o dietách a zdravé výživě, v nichž prosazovala dělenou stravu. Jsou to například Dieta + 199 vašich otázek a mých odpovědí, Dieta? Já vím, Dieta pro vášnivé megajedlíky aneb To nejlepší ze S.P.L.K. (stravování podle Lenky Kořínkové).

LENKA KOŘÍNKOVÁ A JEJÍ OBŘÍ ŇADRA

Talentovaná Lenka Kořínková pochází z umělecké rodiny. Po maturitě zpívala profesionálně ve skupině Petra Hanniga. V roce 1979 založila svou skupinu Ges. Po studiích na hudebním oddělení pražské konzervatoře vystupovala v Divadle Semafor či v Divadle E. F. Buriana. Od počátku své profesionální kariéry byla často obsazována ve filmu a v televizi, a to především do komediálních rolí. Vzpomeňme třeba na komedii Juraje Herze Holky z porcelánu z roku 1974 (mladička Lenka Kořínková v něm hrála spolu Mílou Myslíkovou, Marií Rosůlkovou a Dagmar Veškrnovou - Havlovou). S paní exprezidentovou svůj zúročila komediální talent Lenka Kořínková v povídkovém filmu Hynka Bočana Tak láska začíná… (1975). Své půvaby předvedla v romantické komedii Léto s kovbojem (1976), kde hlavní role nezapomenutelně ztvárnili Daniela Kolářová, Jaromír Hanzlík a Oldřich Vízner, či ve veselohře Já bych se ráda vdávala (1977) po boku Josefa Bláhy a někdejší komediální star Karolíny Slunéčkové.

Do své další komedie si Lenku Kořínkovou vybral Juraj Herz v roce 1981. Šlo o film Buldoci a třešně (hrají zde: Marián Labuda, Jiří Kodet, Rudolf Hrušínský, Josef Dvořák, Jiřina Bohdalová, Dagmar Veškrnová-Havlová, Juraj Herz, František Němec, Franrišek Filipovský, Jiří Menzel, Petr Nárožný, Jan Schmid, Helena Růžičková). Po sametové revoluci se Lenka Kořínková před kameru postavila již jen zřídka. Například v snímcích Dušana Kleina Konec básníků v Čechách (1993) a Jak básnící neztrácejí naději (2003), v nichž hlavní role ztvárnili Pavel Kříž, David Matásek a Tereza Brodská.

Lenka Kořínková se vdala za Davida Holase (rozvedli se v roce 2012). V roce 1981 emigrovali společně do Austrálie. Tam se herečka živila jako zpěvačka v barech a restauracích, později jako prodavačka. V 90. letech 20. století po sametové revoluci se vrátila do vlasti. Nejen profesní, ale též osobní nezdary, které vedly až k existenčním těžkostem, ji dostaly až problémům s alkoholismem.

 

Další Herci

zobrazit profil Zdenka Procházková
Zdenka Procházková
zobrazit profil Juraj Bernáth
Juraj Bernáth
zobrazit profil Jaroslav Čejka
Jaroslav Čejka
zobrazit profil Michal Nesvadba
Michal Nesvadba
zobrazit profil Jaromír Dulava
Jaromír Dulava
zobrazit profil Charlie Sheen
Charlie Sheen
zobrazit profil Jan Cina
Jan Cina
zobrazit profil Bill Nighy
Bill Nighy