Jiří Vondráček

Datum narození: 7.1.1951
Místo narození: Chrudim
Profese: skladatel, zpěvák a herec

Související celebrity

Životopis

Hudebník Jiří Vondráček je otcem herečky a zpěvačky Lucie Vondráčkové a bratrem dlouholeté české popové star Heleny Vondráčkové.

Skladatel, muzikant a režisér Jiří Vondráček vystudoval herectví na pražské DAMU, ale dal přednost muzice; také si proto doplnil vzdělání na Lidové akademii o obor skladba-dirigování. Se svou manželkou Hanou Sorrosovou vytvořili zázemí pro dceru Lucii Vondráčkovou, která se díky nim stala hvězdou, podobně jako její velmi úspěšná teta Helena Vondráčková.

JIŘÍ VONDRÁČEK - NEMOC I SE PSEM

Na rozdíl od své sestry, na níž mířily kamery, Jiří Vondráček měl jiné priority. Dal přednost práci režiséra. Na tomto postu se podílel na muzikálu Starci na chmelu (2001).

Vzhledem k tomu, že jeho vztahy s Helenou nebyly vždycky zrovna idylické (zvlášť pak po jejím sňatku s Martinem Michalem), věnoval se také kariéře jiných muzikantů. Psal pro Lenku Filipovou a Vladimíra Mertu, poté i pro Václava Neckáře nebo Jitku Zelenkovou. Pomohl začínající Lucii Bílé. Ve svém Hyde parku dával prostor hudebníkům a skupinám všech žánrů. Jedním z jeho největších hitů byla skladba Máš chuť majoránky(1977) v podání „českého Elvise“ Karla Zicha.

V počátcích své kariéry se Jiří Vondráček věnoval i profesi, již vystudoval jako první, tedy herectví. V roce 1969 si zahrál jednu z hlavních rolí spolu s Vladimírem Menšíkem v komedii Panenství a kriminál. Vedle půvabné Nadi Konvalinkové si zahrál hlavní mužskou postavu v pohádkovém muzikálu O Honzovi a Barušce (1977) režiséra Jiřího Adamce. Až do roku 1990 ztvárnil ve filmech jen menší role. Do popředí titulků se dostal ve zmíněném roce v komedii V žáru královské lásky (zde hráli mj. Ivana Chýlková, Vilém Čok, Bolek Polívka, Jiří Bartoška, Josef Abrhám, Pavel Landovský). Objevil se i v seriálech My z konce světa, Malý pitaval z velkého města a Čapkovy kapsy.

S manželkou Hanou Sorrosovou (narozena 1958), která absolvovala filozofickou fakultu, ale známou se stala především jako textařka (psala pro Lucii a Helenu Vondráčkovou a řadu dalších zpěváků), měl Jiří Vondráček již zmíněnou dceru Lucii a také syna Davida. Úspěšná zpěvačka a herečka Lucie Vondráčková se vdala za hokejistu Tomáše Plekance.

Na české hudební scéně působí ještě další talentovaný muzikant a herec, jmenoec zmíněného klanu, Petr Vondráček. Ten však s nimi není nijak pokrevně zpřízněn.

 

Články o celebritě

Táta Vondráčkové: Se zeťákem Plekancem si na pivo nezajdou... Táta Vondráčkové: Se zeťákem Plekancem si na pivo nezajdou... Ač je Jiří Vondráček s úspěšným zeťákem Tomášem Plekancem (34) nadmíru spokojen, jednu věc spolu… číst článek
Rodiče Lucie Vondráčkové přiznali: Z vnoučat jsme nešťastní! Rodiče Lucie Vondráčkové přiznali: Z vnoučat jsme nešťastní! Lucie Vondráčková (37) už sedm let žije s manželem Tomášem Plekancem a dvěma syny v Kanadě. Na léto… číst článek
Nešťastní rodiče Lucky Vondráčkové: Jde o vnoučátka! Nešťastní rodiče Lucky Vondráčkové: Jde o vnoučátka! Ač jsou Hana Sorrosová a Jiří Vondráček na talentovanou dceru právem pyšní, sžírá je velké trápení.… číst článek

Další Hudebníci

zobrazit profil Karel Vágner
Karel Vágner
zobrazit profil Josef Kokta
Josef Kokta
zobrazit profil Felix Slováček mj.
Felix Slováček mj.
zobrazit profil Štěpán Škoch
Štěpán Škoch
zobrazit profil Zdeněk Hrášek
Zdeněk Hrášek
zobrazit profil Milan Pilar
Milan Pilar
zobrazit profil Jakub Kaifosz
Jakub Kaifosz
zobrazit profil Elton John
Elton John