Miloš Petera

Datum narození: 14.3.1958
Místo narození: Hradec Králové
Profese: středočeský hejtman za ČSSD
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Politik Miloš Petera, člen ČSSD je znám jako středočeský hejtman ve volebním období 2012 až 2016. Byl starostou města Nymburka. Dva roky také při tom sedával v Poslanecké sněmovně. Zároveň je soudním znalcem pro životní prostředí.

Miloš Petera se narodil v Hradci Králové, nebránilo mu to však studovat chemii v Pardubicích. Z Pardubic vedla cesta na VŠCHT v Praze. Po vysoké škole a základní vojenské službě nastoupil v roce 1983 do nymburského cukrovaru. Většinu života strávil právě ve středočeském Nymburce, kde žije.

Z provozního technika se v cukrovaru Miloš Petera vypracoval na náměstka ředitele. Když v roce 1997 uspěl v konkurzu na ředitele Vodovodů a kanalizací Nymburk, stal se vzápětí i předsedou představenstva společnosti. Tuto funkci od té doby ji nepustil, uvolnil jen post ředitele vodáren, a to až po 11 letech.

I v politice stoupala kariéra Miloše Petery. Nejprve se v roce 1998 stal nymburským zastupitelem, v roce 2002 už byl místostarostou a na starostu Nymburka to dotáhl v roce 2010. V čele města vydržel celé volební období.

Ani v krajské hierarchii Miloš Petera neokusil přes všechny turbulence fatální neúspěch. Šest let dělal náměstka hejtmanovi, jímž byli nejprve David Rath, po něm Zuzana Moravčíková a Josef Řihák. Po nich se v roce 2014 stal hejtmanem Miloš Petera. Do politiky vstoupil jako nestraník, od roku 2000 je členem ČSSD.

Hejtmanský post se Miloš Petera rozhodl obhájit i v krajských volbách 2016. Neměl to kvůli přetrvávajícím vnitrostranickým sporům jednoduché. Rozhodnout muselo členstvo středočeské ČSSD v referendu. Z hlasujících se vyslovilo skoro 85% pro Miloše Peteru. Na hejtmanský post si začala brousit zuby také konkurence. Například hnutí ANO vyslalo do boje o křeslo místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou.

Krátce po potvrzení role volebního lídra ČSSD Miloš Petera přivítal ve středních Čechách prezidenta Miloše Zemana na jedné z jeho cest po Česku. Miloše Peteru s Milošem Zemanem spojuje například vztah k Číně, do níž hejtmana také zavedly služební cesty.

Miloš Petera je ženatý, s manželkou Evou má dvě dcery, Kateřinu a Veroniku. Stíhá ještě předsedat klubu Polaban Nymbruk. Miloš Petera vyznává rotariánství, uvádí o sobě, že je členem Rotary klubu Jičín. Z Nymburka to do Jičína nemá daleko.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE

 

Další Politici

zobrazit profil Jiří Valenta
Jiří Valenta
zobrazit profil Jaroslav Borka
Jaroslav Borka
zobrazit profil Martin Luther King
Martin Luther King
zobrazit profil Radoslav Skála
Radoslav Skála
zobrazit profil Evžen  Tošenovský
Evžen Tošenovský
zobrazit profil Liana Janáčková
Liana Janáčková
zobrazit profil František Čuba
František Čuba
zobrazit profil Renata Chmelová
Renata Chmelová