Miloš Petera

Datum narození: 14.3.1958
Místo narození: Hradec Králové
Profese: středočeský hejtman za ČSSD
Znamení: Ryby

Související celebrity

Životopis

Politik Miloš Petera, člen ČSSD je znám jako středočeský hejtman ve volebním období 2012 až 2016. Byl starostou města Nymburka. Dva roky také při tom sedával v Poslanecké sněmovně. Zároveň je soudním znalcem pro životní prostředí.

Miloš Petera se narodil v Hradci Králové, nebránilo mu to však studovat chemii v Pardubicích. Z Pardubic vedla cesta na VŠCHT v Praze. Po vysoké škole a základní vojenské službě nastoupil v roce 1983 do nymburského cukrovaru. Většinu života strávil právě ve středočeském Nymburce, kde žije.

Z provozního technika se v cukrovaru Miloš Petera vypracoval na náměstka ředitele. Když v roce 1997 uspěl v konkurzu na ředitele Vodovodů a kanalizací Nymburk, stal se vzápětí i předsedou představenstva společnosti. Tuto funkci od té doby ji nepustil, uvolnil jen post ředitele vodáren, a to až po 11 letech.

I v politice stoupala kariéra Miloše Petery. Nejprve se v roce 1998 stal nymburským zastupitelem, v roce 2002 už byl místostarostou a na starostu Nymburka to dotáhl v roce 2010. V čele města vydržel celé volební období.

Ani v krajské hierarchii Miloš Petera neokusil přes všechny turbulence fatální neúspěch. Šest let dělal náměstka hejtmanovi, jímž byli nejprve David Rath, po něm Zuzana Moravčíková a Josef Řihák. Po nich se v roce 2014 stal hejtmanem Miloš Petera. Do politiky vstoupil jako nestraník, od roku 2000 je členem ČSSD.

Hejtmanský post se Miloš Petera rozhodl obhájit i v krajských volbách 2016. Neměl to kvůli přetrvávajícím vnitrostranickým sporům jednoduché. Rozhodnout muselo členstvo středočeské ČSSD v referendu. Z hlasujících se vyslovilo skoro 85% pro Miloše Peteru. Na hejtmanský post si začala brousit zuby také konkurence. Například hnutí ANO vyslalo do boje o křeslo místopředsedkyni sněmovny Jaroslavu Jermanovou.

Krátce po potvrzení role volebního lídra ČSSD Miloš Petera přivítal ve středních Čechách prezidenta Miloše Zemana na jedné z jeho cest po Česku. Miloše Peteru s Milošem Zemanem spojuje například vztah k Číně, do níž hejtmana také zavedly služební cesty.

Miloš Petera je ženatý, s manželkou Evou má dvě dcery, Kateřinu a Veroniku. Stíhá ještě předsedat klubu Polaban Nymbruk. Miloš Petera vyznává rotariánství, uvádí o sobě, že je členem Rotary klubu Jičín. Z Nymburka to do Jičína nemá daleko.

VŠE O KRAJSKÝCH A SENÁTNÍCH VOLBÁCH ZDE